Hei,
Olen kahden lapsen äiti ja olemme pitkään haaveillut kolmannesta lapsesta kansainvälisen adoption kautta. Adoptioasia on vielä mietintäasteella ja neuvonnassa emme vielä ole. Nykyään valtaosa adoptioon vapautuvista lapsista on special needs lapsia. Voisin hyvin kuvitella meidät erityslapsen vanhemmiksi.
Olisi mukava kuulla kokemuksianne ja tietoanne special needs adoptioista. Miten esimerkiksi Kiinan SN-ohjelma nykyään toimii? Onko odotusaika sitä kautta myös yhtä pitkä kuin normaalissa prosessissa? Onko esimerkiksi huuli- ja suulakihalkiot tai synnynnäiset sydänviat korjattu jo osittain kotimaassa vai tehdäänkö kaikki leikkaukset Suomessa, kun lapsi on kotiutunut? Minkälaisia muita erityistarpeita adoptiolapsilla yleensä on?
Myös muiden maiden tilanne kiinnostaa.
SN-adoptiot?
adoptioäidiksi?
0
349
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2517592Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1433996Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1232251Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261707- 471530
- 331402
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421224Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411022Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä8983Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23958