Hyvinvointivaltio auttaa : sairauspäiväraha 1,30 E/pv

täysin väsynyt raakk

Sairausloma jatkunut niin, että palkka putosi 2/3. Miten Kela auttaa?
Maksamalla sairauspäivärahaa kokonaista 1.30 euroa päivässä. Siitä on sitten kyllä verot jo maksettu. Eli n. 26 euroa/kk köteen. Ja palkka putosi sentään n. 700 euroa.
VOI VITTU !
Paperilla kaikki näyttää hyvältä, mutta käytännössä ei vaan toimi.

5

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanikkaa ja vettä

      Olen myös pitkällä saikulla, yli3kk. Oikea käteni leikattiin, kipsissä ensin 6 vk ja nyt kuntoutusta. Sain Kelalta ilmoituksen, että saan 0.39€/pv sairauspäivärahaa. Nyt tuli ilmoitus, että viiden päivän sairauspäiväraha on 1,95€ josta verojen jälkeen tililleni tulee 1.65€. Muutenkin teen vain 19 tunnin viikkoja, joten ei palkkassa ole hurraamista ja putosin 2/3 osa palkalle jo viimekuussa.
      Tuon lappusen ja korvauksen käsittly on varmasti tullu kalliimmaksi postikulut ja tilillepanomaksuksut. Täytyy ihan kehystää seinälle, on se niin naurtettavaa ja vitutttaa hartaasti :( Ettäs kehtaavat:(

    • näin se vaan on

      Ei kukaan saa sairaslomalla samaa palkkaa kun töissä ollessa ellei ole työtapaturma.Silloin tulee sama palkka sairasloman ajalta.Jos sairastaa pitenpään loppuu palkka kokonaan jolloin Kela tai vakuutus maksaa sitten summan joka ei ole lähellekkään mitä ennen oli.

    • hdfh fuydaguyua

      2/3 osa palkalla tulee noita mitättömiä summia kelasta palkan päälle.

      jos päiväraha on esim 70 e/pv ja 2/3 palkka 69,50 e/pv saa sairas itse erotuksen eli 0,50euroo. Pitäis muuttaa lakia niin että alle 5 euron erotuksia/pv ei maksettais. Loppuu valitus pienistä maksuista.

      • Turhautunut!!

        Itse olin pitkällä sairaslomalla ja sain myös sitten kelalta 2/3 palkkaa.Sitten työnantaja maksoi ulos lomapalkkani kiva ajattelin sen kummemmin miettimättä.Siirtyessäni kuntoutustuelle sain työnantajalta joululahjaksi 1300€
        maksulapun.olin kysellyt kelalta ja työnantajalta etukäteen mitä se kesälomakorvaus vaikuttaa tuloihin ja vastaus oli ei mitenkään.Mihin enää uskoa ja sovittelin sitten maksut,mutta silti tuli vielä kirje,että ulosottoon.Hihat paloivat totaalisesti no maksoin sen pois ja pennittömänä sain ollakkin sitten.


      • SAIRAUSPÄIVÄRAHA
        Turhautunut!! kirjoitti:

        Itse olin pitkällä sairaslomalla ja sain myös sitten kelalta 2/3 palkkaa.Sitten työnantaja maksoi ulos lomapalkkani kiva ajattelin sen kummemmin miettimättä.Siirtyessäni kuntoutustuelle sain työnantajalta joululahjaksi 1300€
        maksulapun.olin kysellyt kelalta ja työnantajalta etukäteen mitä se kesälomakorvaus vaikuttaa tuloihin ja vastaus oli ei mitenkään.Mihin enää uskoa ja sovittelin sitten maksut,mutta silti tuli vielä kirje,että ulosottoon.Hihat paloivat totaalisesti no maksoin sen pois ja pennittömänä sain ollakkin sitten.

        Eks sairasraha tuu ansioiden mukaan ja pienin 22e päivä.Miten toi voi olla mahdollista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      53
      8738
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5230
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      104
      4816
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3802
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3416
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      49
      3311
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      27
      2860
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      33
      2662
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      38
      2559
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe