Perusteluja.
Itse olen käyttäny Firefoxia, mutta se ei toimi Sonera webmailissä eikä Mtv3 katsomossa. Explorer toimii default säädöillä molemmissa. Chrome toimii osittain webmailissa ja Mtv3 katsomossa täysin.
Mikä turvallisin, Chrome10, Explorer 9 vai Firefox 4 ?
23
522
Vastaukset
Turha kysymys. Yhdestäkään eivät örkit kömmi itsekseen koneella ja kaikilla saa ne örkit itse asennettua koneelle.
Chromea en kuitenkaan huolisi ikinä.- 24.3.
Itse käytän Firefoxia nyt ja aina, mutta ihan vain mielenkiinnosta - mikä vika Chromessa?
- .....
24.3. kirjoitti:
Itse käytän Firefoxia nyt ja aina, mutta ihan vain mielenkiinnosta - mikä vika Chromessa?
Tietoturvahysteerikot pelkäävät atomisalaisuuksiensa päätyvän Googlelle.
Vaikka päätyvät kuitenkin.. ===== kirjoitti:
Suosittelen:
http://aijaa.com/v.php?i=005327749884.pngKyllä, ja tässä toinen vastaavan tyyppinen josta on poistettu kuuklen kyttäysviritykset:
http://www.chromeplus.org/- fdgff
Onko Explorer enää niin reikäinen kuin ennen?
- .....
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Kyllä, ja tässä toinen vastaavan tyyppinen josta on poistettu kuuklen kyttäysviritykset:
http://www.chromeplus.org/Kuka poistaisi IE:stä kyttäykset? Ainiin, sehän on täysin salattua ja suljettua koodia.
Selainten kautta realisoituvista turvariskeistä suurin osa johtuu selainten lisäosista, laaduttoman tuotekehityksen ja siitä huolimatta suuren suosion saanut Adobe Reader ehkä pahimpana tietoturvariskinä. Vuotava ja suosittu lisäosa on verkkorikollisten herkkua.
Älä käytä Adobe Readeriä, katso muutenkin mitä selaimen lisäosia asentelet, pidä sekä käyttöjärjestelmä, sovellukset että selain lisäosineen päivitettynä säännöllisesti, niin suurta huolta ei ole.- hjelpsoni
Mtv3 katsomo toimii Firefox 4 versiossa moitteetta,asennna Microsoft Silverlight uusiksi.
Ei toimi moitteetta ja syykin on selvä: plugin-container kaataisi koko firefoxin jos katsomon videoiden kokoruutuun siirtymisnappi olisi toimiva.
Nyt ongelma on kierretty keinotekoisesti disabloimalla kokoruutunappi joka siis toimii IE:ssä oikein, niin että katsomon videoita pääsee katsomaan kokoruudussa tuplaklikkaamalla sitä pikkuvideota.
Myöskään äänenvoimakkuusnappi ei toimi pienessä kuvassa FF:llä.- hjelpsoni
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Ei toimi moitteetta ja syykin on selvä: plugin-container kaataisi koko firefoxin jos katsomon videoiden kokoruutuun siirtymisnappi olisi toimiva.
Nyt ongelma on kierretty keinotekoisesti disabloimalla kokoruutunappi joka siis toimii IE:ssä oikein, niin että katsomon videoita pääsee katsomaan kokoruudussa tuplaklikkaamalla sitä pikkuvideota.
Myöskään äänenvoimakkuusnappi ei toimi pienessä kuvassa FF:llä.En tiedä mikä käyttöjärjestelmä ko.herra f.e.dzerzhinskyllä on mutta omassa kannetavassani jossa on windows 7 professional versio ja Firefox 4,Mtv3 katsomo toimii täysin normaalisti pienessä ja isossa koossa eikä kaada konetta,sekä äänenvoimakkuus toimii myös täysin normaalisti.
hjelpsoni kirjoitti:
En tiedä mikä käyttöjärjestelmä ko.herra f.e.dzerzhinskyllä on mutta omassa kannetavassani jossa on windows 7 professional versio ja Firefox 4,Mtv3 katsomo toimii täysin normaalisti pienessä ja isossa koossa eikä kaada konetta,sekä äänenvoimakkuus toimii myös täysin normaalisti.
Äänenvoimakkuus ei toimi pienessä weppisivuun upotetussa soittimessa, kokonäytössä toimii. Myöskään kokoruutuun siirtyminen ei onnistu laajenna napista vaan vain tuplaklikkaamalla weppisivuun upotettua videota jolla päästään kokoruutuun.
Toisaalta, jokainen kokeilkoon itse. Tiedän että tämä ei koske pelkästään minun konettani koska naapurin koneessa asia on täsmälleen samalla tavalla.- 7
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Äänenvoimakkuus ei toimi pienessä weppisivuun upotetussa soittimessa, kokonäytössä toimii. Myöskään kokoruutuun siirtyminen ei onnistu laajenna napista vaan vain tuplaklikkaamalla weppisivuun upotettua videota jolla päästään kokoruutuun.
Toisaalta, jokainen kokeilkoon itse. Tiedän että tämä ei koske pelkästään minun konettani koska naapurin koneessa asia on täsmälleen samalla tavalla.Eikös sekin ollut sinun asentama ja ylläpitämä...?
http://www.tietokone.fi/uutiset/hakkerikisa_ie8_ja_safari_murtuivat_heti_chrome_ei
Hankkikaa ihmiset tietoa ! Google Chrome on turvallisin, firefoxissa on aina tietoturva aukkoja. Chromea ei ole koskaan murrettu.- 5+1=?
Mä käytän Firefoxia sekä Sonera webmailissa että MTV3:ssa: toimii (ubuntu).
Windowskin löytyy, mutten juuri käytä, kun on se vaan on selvästi hitaampi.
Ja IE ja Safari näky olleen heikoimmat selaimet
- asga
Chrome on nopea ja turvallinen, miksi siis käyttäisin Firefoxia?
- dafdgregrgrhytyhrgrg
Ie 9 Turvallinen ja hyvä ja nopea :D
- OPERA!
Opera, nopein, monipuolisin, muokattavin ja turvallisin!!!
Esim. Katsomo toimii kyllä Firefoxissa kunhan asentaa Silverlight tai Moonlight lisäosan riippuen käyttöjärjestelmästä. - ?kysyjä?
no kysymyksiä ja kysymyksiä menen kohta sekaisin tässä mitä minun pitikään edes kysyä...
- vaihtakaa uuteen
En tiedä mihin alkuperäinen kysyjä katosi, mutta ketusta löytyy jo versiot
FF8 ja FF9. Kasilla on tässä surffailtu jo jonkin aikaa.- 8+16
Herätys! Vanha jutska.
- gfhgfh
Käyttäjä on suurin hyökkäysvektori
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476