Hotellisiivous

Eager to know

Onko minkäänlaista kokemusta hotellisiivouksesta?

Työajat? Kiireellisyys? Palkka?

Hotellisiivoojaks ois tarkotus kesällä mennä

6

4525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hotellisiivoojana 4v

      Riippuu hotellista, onko pieni tai iso. Mutta kesäsesonki on kiireisintä aikaa, huoneet pitää luovuttaa 12 mennessä ja uudet asiakkaat sisään 14. Tietenkin se vaihtelee, jotku lähtee jo aikaisemmin. Huoneen siivoukseen kuluva aika on lyhyt, jossain ihanneaika 20-30min, meillä ei saa ylittää 15min. Siinä ajassa pitäisi purkaa sängyt, ottaa roskat, tavaroiden täydennys (mahd myös minibaarin täyttö), sänkyjen petaus, vessan siivous, verhot siististi, tasojen pyyhintä, lattian moppaus. Ei ehkä tuossa järjestyksessä =)
      Edellisenä päivänä hyvä laittaa siivouskärrit/varasto valmiuskuntoon seuraavaa päivää varten että pääsee nopeasti aloittamaan työt. Kiire on, saa kyllä juosta, mutta siihen tottuu ja sitä työtä jaksaa tehdä jos on siivous motivaatioo. Respan kanssa ollaan paljon yhteydessä päivän aikana, kyselevät puhtaita huoneita tai ilmoittavat mahd lisävuoteista tms.
      Palkkauskin riippuu työnantajasta, jos olet talon siivooja, sinulle maksetaan vähän parempaa kuin jos olisit esim siivousfirmassa töissä.
      Netistä löytyy hyviä vinkkejä helppoon ja ergonomiseen siivoukseen mikä helpottaa ja nopeuttaa omaa työskentelyä.

    • Kerroshoitja joskus

      Hotellisiivojana 4v kirjoitti aika oikein , minä voin lisätä vanhaan hyvään aikaan,
      kaikki siivojat oli hotellin omia, meillä oli taulukko palkka (aika huono)
      mutta kyllä sillä jotenkin tuli toimeen, tehtiin silloin 70-80 luvulla noin 14 huonetta päivässä joten huoneet kerkisi tehdä todella siisteiksi ja aikaa jäi viellä kahvitauoille ym. housman täytti minibaarit , valmiit huoneet koodattiin puhelimella.
      Sitten tuli 90 luku ja siivousfirmat , työt lisäänty myöskin omilla siivojilla 14 huoneesta jopa 25 ja kyllä taso jäi huonommaksi minibaari täyttö tuli myös sekä viellä pyykin kuljetus, loppu aikana olin siivousfirmassa töissä 5 kk ja tein 6 tuntiin 18 huonetta.
      Hyväksi puoleksi sanoisin , kyllä kunto ja paino pysy kurissa,
      kyllästyin liian kiireeseen , kouluttaudin uuteen ammattiin ja nyt voin sanoa että jos olisin nuori en KOSKAAN valitsisi Kerroshoitajan ammattia se on todella raskasta, vaikka nuorena jaksaa, tein sitä 22v ja siitä jäi pysyvä vamma, käsien ja niskan hermot meni jumiin ja käsien puutuminen on ikuinen riesa, se tuli siitä kun petaat n. 20 sänkyä päivässä, selkä etukumarassa ja pää taipuneena taaksepäin .
      Jos valitset kerrohoitotyön ja tykkäät työstäsi niin on se antoisaakin, tapaat paljon ihmisiä ja oppii jopa kieliä.

    • ex-kerroshoitsu

      Olen aikoinaan toiminut kerroshoitajana kesälomittajana ja vakituisenakin. Työ oli ruumiillisesti raskasta, kiireistä. Vaati myös kykyä suunnitella omaa työskentelyaikatauluaan hotellin varaustilanteen, eli lähtevien ja saapuvien ryhmien mukaan, ja siten että kaikki asuvat huoneet on siivottu, kun asukkaat palailevat kaupungilta. Myös se kuormitti, ettei kaikki työntekijät katsoneet velvollisuudekseen saapua työvuoroon (pks) ja saattoipa olla viikonloppuna tilanne, että huomasit olevasi ainoa työntekijä, joka oli saapunut työvuoroon. Siinä tilanteessa pomon (joka oli yleensä siivoamassa jossakin toisessa hotellissa tai löhöili kotonaan) täytyy haalia jostakin ketjun hotellista työntekijöitä tilalle. Jos vaan saat ensiksi pomon edes luurin päähän.

      Myös se oli selkeä epäkohta, että uusi työntekijä perehdytettiin käyttämään epähygienista työtapaa. Samalla (käytetyllä) kasvo/käsipyyhkeellä pyyhkäistiin ensin wc:n kaikki pinnat pesuainesuihkaisun jälkeen, sen jälkeen hotellihuoneen tasot ja lopuksi lattia. Mukit "tiskattiin" käsin pyörittelemällä lavuaarissa ja kuivattiin pyyhkeeseen. Tätä tapahtui vielä 2000-l alussa, en tiedä onko ko tapa enää käytössä.

      Toinen, mutta vain hiukan parempi tapa oli, että samoja siivouspyyhkeitä (lattiapyyhe mikrokuitupyyhe) huuhtaistiin vain käsin lavuaarissa, kun siirryttiin uuteen huoneeseen. Siinä eri huoneiden pöpöt kivasti sekottuivat, ja wc:den avuaarit tukkeutuivat hiuksista ja pölystä.

      Siivoushygieniaanhan kuuluu se, että samoja siivouspyyhkeitä ei käytetä kuin yhdessä huoneessa kerrallaan, ja sitten pesukoneeseen., ja wc:n pinnoille on eri mikrokuitupyyhe kuin itse hotellihuoneelle. Siivousjärjestys on puhtaasta likaisempaan.

      Meille ei ainakaan maksettu siitä ajasta, joka kului siivouskärryjen kuntoon laittamiseen. Hyvä jos kerkesi pitää lakisääteiset tauot, yleensä ei. Työaikaa oli laskettu 15 min-17 min lähtevälle huoneelle. Jos huoneessa on 2 käytettyä sänkyä, lisävuode, baarikaappia tyhjennelty iloisesti ja roskia siellä täällä -a vot, aikaa menee ja se pitää ottaa kiinni siivoamalla nopeammin niitä siistimpiä tai asuvia huoneita.

      Työ sopii erittäin hyvin opiskelijalle, jolla on hyvä fyysinen kunto. Tyypillisesti laihduin 3-4 kg/ kesä kerrossiivouksessa, se oli hyvä puoli. Kiireisinä kausina töitä myös riitti 8h/pv, ja yleensä sai sovittua pitkiäkin työjaksoja, jos oli kaupungissa kaikki hotellit buukattu täyteen jonkun tapahtuman vuoksi. Eli silloin kannattaa takoa, kun rauta on kuuma.

      • Anonyymi

        Entäs jos tulee ripuli kesken vuoron?


    • Anonyymi

      Kauhea työ. Kiire. Huono palkka jne.

    • Anonyymi

      N clean pahin petturi alalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2431
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe