Uusi saksanpaimenkoirasta rotuna tietoa antava sivusto on avattu. Älkää pelästykö sivujen vaatimatonta ulkoasua (ilmaispalvelun tarjoama vakiopohja), sivujen teossa keskityttiin enemmän sisältöön.
http://spktieto.suntuubi.com/
Rotua jo harrastavia kiinnostaa varmasti itse sivustoa enemmän blogi, jossa kommentoidaan ja analysoidaan saksanpaimenkoiramaailman tapahtumia. Sieltä löytyy jo nyt kommentteja ja analyysiä viime vuoden Saksan päätapahtumista. Suora linkki blogiin:
http://spkblogi.vuodatus.net/
http://spktieto.suntuubi.com/
Rotua jo harrastavia kiinnostaa varmasti itse sivustoa enemmän blogi, jossa kommentoidaan ja analysoidaan saksanpaimenkoiramaailman tapahtumia. Sieltä löytyy jo nyt kommentteja ja analyysiä viime vuoden Saksan päätapahtumista. Suora linkki blogiin:
http://spkblogi.vuodatus.net/
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hyvät sivut on joku rakentanut. Yksinkertaiset ja suuntaviivoja antavat.
Kiitos - kuka lienetkään.
Todella kiva sivusto, toivottavasti ne pysyvät pystyssä ja sisältö asiallisena.
Hienoa - kertakaikkiaan!
Sivuston on tarkoitus pysyä asiallisena ja näkökulmaltaan neutraalina, blogissa sen sijaan tulen esittämään voimakkaitakin mielipiteitä, joista joku saattaa vetää herneen nenäänsä ellei ole jo vetänytkin...
Jeps,jatkan kehumista,siistit ja asialliset sivut!
Sain omalle koiruliinille sukuinfoakin!
Oikein hyvä juttu,kiitos tekijälle
En nyt kyllä ymmärrä miksi ihmeessä sivuilla on saksalaisia kasvattajia??
Tarkoitat ilmeisesti sivua "Linjojen tunnistus". Olet toki oikeassa, että siellä voisi olla suomalaisiakin kasvattajia, mutta ongelmana on se, että suomalaisista kasvattajista hyvin harva on kasvattanut puhtaasti jotain linjaa, joten jaottelua ei voi tehdä niin puhtaasti kuin saksalaisten kasvattajien kohdalla voidaan. Onko hyviä ideoita miten ne voisi esittää, jotta joku aloittelija ei mene täysin sekaisin? Olettaisin, että aloittelijatkin osavat katsoa sukutauluja sen verran mihin saksalaisiin koiriin ne menevät. No ehkä keksin sinne vielä jotain.
Teepä omista toilailuistasi rodun parissa vuosien varrella samanmoinen sivusto ni lupaan TYKÄTÄ.:) Ja kerro myös ne ikävät jutut kuten miten toisten avulla olet hankkinut osaamista (maininnet nimet-muutkin kuin omasi;) oppinut yhä lisää ja lisää ja ennenkaikkea se, ettet olis mitään ilman niitä toisia ja toisten kokemuksia..:D
"miten toisten avulla olet hankkinut osaamista (maininnet nimet-muutkin kuin omasi;) oppinut yhä lisää ja lisää ja ennenkaikkea se, ettet olis mitään ilman niitä toisia ja toisten kokemuksia"
Mitä ikävää tuossa on? noinhan se elämässä menee, muilta ihmisiltä opitaan.
Eipä mennyt pitkään, kun jo alkoi porukka kähistä keskenään =)
Sakemanni sakki osaa tämän taidon mainiosti...
Kun kaikki tietää kaiken ja on oikeassa..
Ja toivottavasti ei sekoiteta suomalaisia kasvattajia tuonne sivustolle,siitä seuraa vaan kovempi kähinä porukan kesken,menee sellaiseksi loanheitoksi että taitaa sivustot mennä kiinni...jos vanhat merkit paikkansa pitää ;D
Minusta ois hienoa, jos noista "vanhoista suomalaisista/skandinaavisista linjoista" ois lisäinfoa...
itse tuoreen saksanpaimenkoiraihmisenä hahmotan kyllä koirani DDR, tsekki ja länsisaksalaiset sukulinjat (ja niistä infoa olen jo muutenkin löytänyt), mutta sit yksi haara, josta löytyy Karhukorven, Marjaniemen ja kennelnimettömiä koiria (joista osa ollut virkakoiria), niin sitä en hahmota! Info juuri noista olisi tarpeen!