Tiedän, että nyt on hyvä ostaa nokiaa. Kysynkin nyt, että millä hinnalla se osake ostetaan. Jos vaikka tämän päivän kurssi on 5.990e / osake. ostan osakkeita 100kpl = 599e Onko osakkeiden hinta tuo palkkiot vai maksanko osakkeista enemmän ostaessa? Nimittäin ostin eilen, ja maksoi 6.54e kpl. miten mahdollista? Jos tänään ostan, meneekö tän päivän kurssin mukaan vai huomisen?
Aloittelijan kysymys
2
123
Vastaukset
- Vakuusvaje
Jos käytät normaalia välittäjää ja ostat Helsingin pörssistä, hinta pitäisi olla 5,99 euroa kappale plus välittäjän palkkio. Palkkion suuruutta en tiedä, mutta vaikka se olisi kymmenen euroa, ei sadan kappaleen ostokselle tule hinnaksi kuin 6,09 euroa / osake.
55 euron palkkio kuulostaa aika ihmeelliseltä. Tietysti jos kympin palkkio jaetaan 15 tai 20 osakkeelle, kappalehinta nousee 6,5 euron tasolle, mutta tästä ei liene kysymys. Ethän vain ostanut vahingossa 110 kappaletta, jotka maksoivat palkkioineen 654 euroa? - enjoiyyyy
Olin perhana menny ostamaan 59,9e niitä... ! perhanan perhana. Kiitos vastauksesta! :) Ensi kerralla pilkku oikeaan kohtaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033792Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii592379Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472193
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 681129
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1231108