..on aika vaikeaa. Olen muutamana vuonna kitkeny käsin, mutta tänä vuonna niitä on ollut aivan mahottomasti.
Tietääkö kukaan, vaikuttaako maan PH-arvo voikukkien menestymiseen/menehtymiseen. Eli kuinka kalkitus mahdollisesti vaikuttaa???
Onko muita toimivia torjuntakeinoja?
En viittis salaattiakaan alkaa tekemään, vaikka sanovat sen olevan terveellistäkin.
Voikukkien torjunta...
7
3771
Vastaukset
- hitsi vieköön
..laitoin tämän kysymykseni väärälle palstalle.
Pahoittelen tapahtunutta, mutta silti olisi mukava saada asiantuntijoilta tietoa ko. asiasta. - veka
Terve !
Sanoisin samaa ,että hitsi vieköön mutta minun puolestani ne vois viedä kuka tahansa !! Taistelin niiden kanssa vuosikaudet nyt en enää. Ostin uudet puutarhasakset sellaiset "pitkävartiset"että ei tartte kontallaan olla tontilla. Käyn päivittäin leikkaamassa ko."kultakimpaleet"maantasalle.Kestävyyttä - Mirre
tavallista etikkaa. Muutama tippa keskelle voikukkaa ja johan kuolee muutamassa päivässä. Sain tämän "vanhankansan" vinkin mummoltani ja hyvin on toiminut.
- Tellu
Jos tämä toimii, saat kiitokseksi kaikki miljoona voikukanraatoa kompostiisi!:)
- kiitokset myös
Niitä on muuten Raahessa enempi kuin muistan.
Ja ne rontit kasvattavat varret maatamyöten... - Voikukkakeppi
kiitokset myös kirjoitti:
Niitä on muuten Raahessa enempi kuin muistan.
Ja ne rontit kasvattavat varret maatamyöten...Hei
Parissa puutarhaliikkeessä ja K-raudassa olen nähnyt "voikukkakepin". N. metrin korkuinen metallinen "putki" joka painetaan voikukan päälle.......johan pitäisi hävitä. Selkää säästävä ja silleen.
Meidänkin mökillä tosi riesaksi saakka. En ole vielä keppiä ostanut, jospa kokeilisin ensin etikkaa. - voi kukka
Voikukkakeppi kirjoitti:
Hei
Parissa puutarhaliikkeessä ja K-raudassa olen nähnyt "voikukkakepin". N. metrin korkuinen metallinen "putki" joka painetaan voikukan päälle.......johan pitäisi hävitä. Selkää säästävä ja silleen.
Meidänkin mökillä tosi riesaksi saakka. En ole vielä keppiä ostanut, jospa kokeilisin ensin etikkaa.Joo etikkaa. Laimennettuna vähän niin ei haise. Vinkki: sellainen suihkepullo, jonka suuttimen voi säätää ruiskuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2037154- 512733
- 1882241
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101603Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1391546Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke191217- 741180
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381133Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241097Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty491003