Eka startti ja tunnelma on varpaissa kihelmöivä. Ykkösruutuun asettuu Ubuntu 10.04 LTS, toiseenruutuun kj.tuntematon, kolmanteen windows. Lähtövalot syttyvät yksi kerrallaan. Ilmassa leijuu lämmenneen piin tuoksu. Lähtövalot sammuvat Ubuntu ottaa todellahyvän lähdön ja ampaisee muilta karkuun, aijjaijai windows käväisi ulkona mutta kummasti pystyi jatkamaan, windowsin meno kyllä näyttää raskaalta ja hidastuu kokoajan pii savuaa windowsissa... EEIIJ!! WIN joutuu keskeyttämään.
Pääsuoralla tapahtuu: Ubuntu 10.04 LTS voittaa!! kj.tuntematon ajautui päin konkurssia ja keskeytti. RACE to race...
Pääsuoralla tapahtuu: Ubuntu 10.04 LTS voittaa!! kj.tuntematon ajautui päin konkurssia ja keskeytti. RACE to race...
Vastaukset 11
Vanhimmat
...Mutta seuraavassa erässä, kun piti käyttää lisälaitteita, ubuntu jäikin viimeiseksi, koska ei löytänyt ajureita niihin. Oli pakko keskeyttää!
Mutta Windows se meni menojaan, koska kaikki lisälaitteet, merkistä, iästä, hinnasta, koosta, ihan mistä tahansa riippumatta, toimivat!
Koskahan ubuntu pääsee perille?
Jippii kerrankin asiantuntija asialla! Tuleppa asentamaan ajurit minun Mustek 1200 UB kuvanlukijalle Windows XP:hen. P.S. toimii heittämällä Ubussa.
...ja kolmannessa erässsä, kun piti tulostaa jotain, Winukkamies tulosti ja meni menojaan, mutta ubuntumies se yritti syöttää päätteelle...sudo apt-get aptitute...eikä tullut mitään, koska ei löytänyt AJUREITA tulostimeensa!
Sitten piti katsoa videokamerasta (panasonic HM-TA1) ohjeita seuraavalle rastille, mutta, mutta....eipä löytynyt ubuntusta sellaista katselinta, jolla tämän olisi voinut nähdä. Mutta Winukkamies teki sen ihan mediaplayerillä ja jatkoi matkaansa voittajana maaliin saakka.
Ja vielä tänäkin päivänä ubuntumies yrittää keksiä, mikähän siinä on, kun ei näy, ei toimi ja syöttää koneensa sekaisin päätteen kautta erilaisia ohjeita ja litanioita......maali on vielä kaukana.
Sä olet todella säälittävä. Levität tuota paskaa ympäri palstoja, etkä pysty/osaa todistaa väitteitäs todeksi.
"En mä osaa laittaa videosta samplea, kun en osaa englantia"
Pysy siinä vitun wintöötissäs, äläkä tuu tänne ulvoo kädettömyyttäsi.
...kun ubuntu on niin kökkö.
Ei vituta sillä googlen mukaan nuo kaikki laitteet on saatu toimimaan. Enemmän vituttaa tuo aloittaja joka sönkkää samaa aihetta joka palstalla, käyttäisi senkin energian ongelman selvittämiseen niin kaikki laitteet olisi jo toimivia.
Periaatteesta en neuvo tyyppiä pätkääkään koska asenne on perseestä, kärsiköön keskenään ;D
Ongelmahan ratkesi sillä, että ubuntu kokonaan pois ja windows-7 tilalle ainoaksi k-järjestelmäksi. Edelleenkin pysyn väitteessäni, että ko. kameralla tehdyt videot näkyi vain windowsin mediaplayerilla. Ubuntusta ei sellaista katselinta löytynyt! Tulostimista nyt puhumattakaan.
Päätteelle asennuslevyllä, kun on otettu linkkiyhteydet:
sudo apt-get install lilo
sudo lilo -M /dev/sda mbr
Sitten G-partedilla ubuntu pois (jos osaa) ja isonnetaan windows-osio koko kiintolevyn kokoiseksi. Näin koneessa vain W-7 ja hyvin toimii.
Että näin kädetön minä olen!
No missä se pyydetty videoesimerkki viipyy? Pistä johonkin malli niin voimme kokeilla saako sitä auki vai ei.
muniajaperseita.avi
alastomianaisia.mpeg
kyykkiviamummoja.wmv
Tämä vastaus kertoo vain siitä että sinua tulee sääliä ;(
Voin antaa FTP-servulta tilaa jonne voit lähettää videota? Jos sinulla on ftp-ohjelma käytössäsi?