Osaako kukaan neuvoa onko ihmisellä oikeus pysyä nimettömänä asioidessaan julkisen vallan kanssa, esim. hakiessaan tietoa kuntansa palveluista?
Mikäli tälläinen oikeus on olemassa, minua kiinnostaa tietää minkä lainpykälän alla se on määritettynä?
Mikäli tälläinen oikeus on olemassa, minua kiinnostaa tietää minkä lainpykälän alla se on määritettynä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ks. julkisuuslaki eli laki viranomaisten toiminnan julkisuudesta 21.5.1999/621
4 luku
Tiedon antaminen asiakirjasta
13 §
Asiakirjan pyytäminen
Pyyntö saada tieto viranomaisen asiakirjan sisällöstä on yksilöitävä riittävästi siten, että viranomainen voi selvittää, mitä asiakirjaa pyyntö koskee. Tiedon pyytäjää on diaarin ja muiden hakemistojen avulla avustettava yksilöimään asiakirja, josta hän haluaa tiedon. Tiedon pyytäjän ei tarvitse selvittää henkilöllisyyttään eikä perustella pyyntöään, ellei tämä ole tarpeen viranomaiselle säädetyn harkintavallan käyttämiseksi tai sen selvittämiseksi, onko pyytäjällä oikeus saada tieto asiakirjan sisällöstä.
Pyydettäessä saada tieto salassa pidettävästä asiakirjasta taikka viranomaisen henkilörekisteristä tai muusta asiakirjasta, josta tieto voidaan luovuttaa vain tietyin edellytyksin, tiedon pyytäjän on, jollei erikseen toisin säädetä, ilmoitettava tietojen käyttötarkoitus sekä muut tietojen luovuttamisen edellytysten selvittämiseksi tarpeelliset seikat sekä tarvittaessa tiedot siitä, miten tietojen suojaus on tarkoitus järjestää.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990621
Pieleenkö ?
Meniköhän vastauksesi kuitenkin pieleen. Kysyjä halusi saada tietoa kuntansa palveluista.
Sinä taas vastasit siihen, kuinka saa pyynnöstä haltuunsa kuntansa asiakirjoja.
Viranomaisilla on julkisuuslain mukaan velvollisuus laatia oppaita, tilastoja ja muita julkaisuja sekä tietoaineistoja palveluistaan. Hallintoasian käsittelyn yhteydessä on neuvontavelvollisuus, mutta hallintoasiaa ei saa vireille nimettömänä. Sen vuoksi varmin keino on pyytää palveluja koskevat asiakirjat nähtäviksi ja selvittää sisältö itse.
Kysyjä tarkentaa:
Voiko viranomainen, esim. Espoon Kaupunki (kyse ei ole Espoon Kaupungista tässä tapauksessa) vaatia, että kysyjän on pakko ilmoittaa nimensä ja osoitteensa saadakseen mitään informaatiota kunnan palveluista? Kysyjän nimi ja osoite tallennetaan samantien tietokoneelle, johon jää elektroninen jälki siitä, että ko. henkilö on asioinut heidän toimipisteessään. Mahdollisesti myös elektroninen jälki siitä mitä asia koski.
Voiko Kaupunki kieltäytyä antamasta ihan yleistietoa, ellei kysyjä ole valmis ilmoittamaan nimeänsä ja osoitettansa? Onko sellainen toiminta lainmukaista, vai rikkooko se lakia yksilön oikeudesta pysyä anonyyminä? Kattaako esim. "The European Convention of Human Rights" oikeuden pysytellä anonyyminä kunnan/kaupungin viranomaisten kanssa asioidessa?
Espoon palvelut
Jos kyse olisi esimerkiksi Espoosta, niin Espoon palvelut löytyisivät tuosta. Luulen, että sitä voi lukea kuka hyvänsä, nimeään ja osoitettaan kertomatta.
http://www.espoo.fi/
Kiitos, mutta kyse ei ole Espoon palveluista, eikä netissä esillä olevasta tiedosta. Kyse ei myöskään ole asiakirjoista.
Kyse on henkilökohtaisesta käynnistä/asioinnista tai puhelimessa asioinnista. Voidaanko ihmiseltä silloin vaatia nimi- ja osoitetiedot? Tai voiko viranomainen kieltäytyä antamasta mitään tietoa, edes ihan perustietoa, jollei ihminen halua antaa nimeänsä ja osoitettansa asiointinsa yhteydessä?
Tämä voi kuullostaa omituiselta, tai jopa uskomattomalta, mutta minulle on käynyt juuri näin.
Ei tässä maassa mitään voi tehdä nimettömänä. Katso vaikka ohjelmaa poliisit niin näet, että ne voi tulla minkä tahansa kadulla kulkijan taskuja kääntelemään ja vaativat henkkarit autoissa liikkuvilta takapenkin tyypeiltäkin. Sotu kysytään ensimmäisenä, vaikka vaan seisoo kadulla. Jos satut juoksemaan kadulla niin heti mennään perään kysymään, että miksi juokset karkuun. Outoa toimintaa.
Se riippuu niin monesta seikasta, että yleisluontoista yksiselitteistä vastausta on hieman hankala antaa.
Asiakirjajulkisuus on kirjoitettu lakiin, mutta siinäkään anonymiteettisuoja ei ole poikkeukseton. Kysyjän väittämä siitä, että kyse ei olisi asiakirjasta, ei voi pitää paikkaansa, sillä kaikki kuntien lakisääteinen toiminta on kirjallisessa muodossa olemassa, vaikeutena voi olla vain oikean asiakirjan yksilöiminen asiakirjajulkisuutta käytettäessä. Viranomainen voi kieltäytyä tiedon antamisesta esimerkiksi salassapitosäännösten vuoksi. Asiakirjajulkisuuden perusteella toimittaessa siihen ei kuulu tapauskohtaista henkilökohtaista sisällöllistä neuvontaa, vaikka ei sitä kiellettykään ole.
Hallintolain mukaan viranomaisen on toimivaltansa rajoissa annettava asiakkailleen tarpeen mukaan hallintoasian hoitamiseen liittyvää neuvontaa sekä vastattava asiointia koskeviin kysymyksiin ja tiedusteluihin. Kun anonymiteettisuojasta ei ole säädetty mitään hallintolaissa, niin se jää käytännössä lähinnä järjestelykysymykseksi, miten asiakkaiden palvelu on toteutettu hallintoasian käsittelyn yhteydessä.