Suomessa on havainnoitu Japanin ydinvoimaloiden päästöjen aiheuttamia radioaktiivisia laskeumia. On ilmeistä, että laskeuma-alue ulottuu jolloinkin myös Kokemäenjoen alueelle. Kun sieltä kuukausi toisensa jälkeen imeytetään 100 000 kuutiota vettä vuorokaudessa Virttaan kankaaseen ja soraseula puhdistaa veden juomakelpoiseksi, eikö ydinjäte lisäänny lopulta melkoisesti harjussa? Ellei näin käy, kulkeutuvatko beccerellit vaihtoehtoisesti juomaveden kautta meihin vedenkuluttajiin? Halisten puhdistamo voitaisiin sentään välillä puhdistaa, miten Virttaan soraseula?
Imeytetäänkö Virttaalle
beccerellejä?
12100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Viime uutiset kertovat Japanin ydinvoimalaonnettomuudesta johtuvan radioaktiivisen säteilyn koko ajan voimistuvan!
TSV Oy:n tutkimuspäällikön vielä salaisena pidettävän lausunnon mukaan Virttaankangas on melkein kokonaan aitoa HighTech-hiekkaa, joka uutuusbakteerien avulla pelkistää kaikki radioaktiiviset aineet, muodostaa niistä hiutalepartikkelinippuja, jotka nousevat hiilidioksidikuplien avulla maan pintaan, jossa ne muuttuvat UV-valon vaikutuksesta näkyviksi purppuran värisiksi isoiksi palloiksi, jolloin ne voidaan haravoida pois ja kuljettaa tulevaan ydinjäteluolaan Eurajoelle.
Kyseessä on aivan mullistava idea, jota TSV Oy voi myydä maailmanlaajuisesti. Turkulaiset vedenkäyttäjät alkavatkin saamaan vesiliikelaitokselta hyvityslaskuja, jotka ovat aikaisempien vesilaskujensa suuruisia. Olennaista on, että maahan laskettavan jokiveden pitää olla riittävän likaista, jotta uutuusbakteerit pääsevät maassa hyvin lisääntymään ja toimimaan.
Japani ohjaa kansalaisiaan Fukushiman kolmosreaktorin vaarallisen voimakkaan säteilyvuodon takia evakkoon mahdollisimman kauas siitä!
Reaktorin painesäiliön säteilyvuodon epäillään olevan arvioituakin vakavamman. Monet pakoon lähtijät on jouduttu sulkemaan lennoilta liiallisen radioaktiivisuutensa vuoksi. Amerikassa varaudutaan pahimpaan jo joditabletein. Kannattaisikio Virttaallakin tunkea sorakasaan tabletteja tai jotain?
Miksi? Tätä vettähän turkulaiset nimenomaan haluavat ja kutsuvat sitä "Virttaan raikkaaksi vedeksi". Vaikka se nytkin on kaikkea muuta kuin puhdasta, ei siihen pieni ydinlaskeuma mitään vaikuta...
STUK ei vielä ole saanut vihiä TSV Oy:n tutkimuspäällikön ällistyttävästä toimintaideasta.
Kaikki perustuu TSV-laboratoriossa kloonattuihin uutuusbakteereihin, jotka saavat aikaan merkillisen ketjureaktion, semmoisia pieniä minipösähdyksiä.
Kannattaisi hankkia lehtiharavoita, jotta purppurapallot saadaan Eurajoen ydinjäteluolaan kepeästi haravoiden.
Voi voi,eiköhän se Thernobylin pamaus vaikuta paljon enemmän näillä leveysasteilla VIELÄKIN!
Älkää nyt olko pellejä sen vetenne kanssa vaan juokaa kurkusta alas nautinnolla!
Galaksissamme on miljardeja Telluksen tapaisia planeettoja ja tämä on pienempi kuin hyttysen paska itämeressä!
Kaikella on aikansa ja ihminen on vain vähän onnistunut nopeuttamaan maan tuhoa ja ei sen kummempaa!
Juokaa vaan ja sitten teistä tulee samanlaisia kuin ylläolevan tekstin kirjoittaja, eli aivokääpiö. Ei enää niitä lisää, kiitos!
Edellisellä on niitä pekkerellejä jo pää täys joten dokaa vaan rauhassa sitä virttaan vettäsi!
"jhgfdsa-nimimerkki" kertoo jo sen,että pelottaa kovin esiintyä omalla nimellään...
Salaista on kun Antti Isovuorella ei ole puhelinta Eniron mukaan eikä häntä ole edes Googlessa löydettävissä!
Ehkä hän hurvittelee kirjaston koneella?
Onko tuo H. lyhenne nimestä Hernandes vaiko Hillevi?
Tämä viestiketju viimeistään todistaa että Turkulaiset ovat hulluja ja luulosairaita! ;)
Piruja näkyy aivan joka nurkan takana! :D
Kannattaa hakea apua jos luulosairaus alkaa jo rajoittamaan jokapäiväistä elämää.
Beccerellit uhkaavat ihmisiä sateen mukana ja painuvat sitä tietä myös maahan. Niitä lienee aika vaikea ottaa sateesta kiinni ja näin estää niiden pääsy pohjaveteen. Jo Tsernobylin aikana sinne nittä joutui. Kokemäenjoen veden sensijaan voidaan antaa virrata kovaa vauhtia ohi imuletkun, jos niitä beccerellejä huomattaisiin kokemäenjoessa vaarallisia määriä. Sateella ne veden mukana virtaavat hirmuvauhtia ohi, minkä jälkeen vesi on taas käyttökelpoista! Kuten huomataan tämä tekopohjavesihanke on huomattavasti turvallisempi kuin luonnollinen sadeveden imeytyminen soraharjuun erityisesti juuri beccerellitapauksissa!
Mutta kun joessa on vedenottopaikan luona erityinen, ns. pekkerellipuskurilaite, joka hylkii pekkerellejä ja työntää niitä vinhasti kauemmaksi putken imuaukosta ja kohti merta.
Laite on luomusähkökäyttöinen ja siinä on oskilloosikomparaattorivipeltäjä, joka on kehitetty vesiyhtiön pikkujouluissa Teneriffalla 2010. Kaikki sammuivat mutta periaatepiirros löytyi roskiksesta seuraavana päivänä, kun joku yritti muistella edellistä iltaa.
Pekkerellien poisvipeltäminen oskilloosikomparaattoorivipeltimellä on helppoa kuin heinän teko!