Eikös suomen pitänyt luisua tässä menneessä lamassa ikuisen tyttömyyden tielle ja 1990 luvun työttömyys lukemienkin piti ylittyä kirkkaasti.
Eipä näytä siltä.
Haans. voisi nyt tulla selittämään että mikä meni vikaan.
http://www.stat.fi/til/tyti/2011/02/tyti_2011_02_2011-03-22_tie_001_fi.html
Eipä näytä siltä.
Haans. voisi nyt tulla selittämään että mikä meni vikaan.
http://www.stat.fi/til/tyti/2011/02/tyti_2011_02_2011-03-22_tie_001_fi.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihan lyhyesti:
Em. linkki kertoo vain avoimen työttömyyden.
Työttömiä on edelleen yli 600 000, kun otetaan koko "työura" (huom. muotisana) huomioon. 250 000 avoimesti työttömänä
250 000 :
- kursseilla, aikuiskoulutuksessa, harjoittelussa, -TYPissä (ilmaistyössä), lomautettuina ja ihan kaikkea tällaista maan ja taivaan väliltä, josta EI KUITENKAAN MAKSETA PALKKAA. Natsit eivät tätä tilastoa julkaise, jotta sopulis luulisi, että kaikki on "hyvin".
Siksi lama ja vaikeudet. Ei ole tosiasiallisesti ostovoimaa, koska koska tulotaso on pudonnut perusturvan varaan.
Natsit eivät pääse karkuun tosiasioita, jotka paljastavat niiden metkuja:
www.velkakello.fi
ja se puuttuva 100 000 odottelee ENNEN-aikaista eläkettä.
Tarkoittaa, että mitään "työvoimapulia" ei ole eikä koskaan tule olemaankaan.
Ne puheet olivat keskusta-oikeistolaista propagandaa, jolla vauhdittivat puhallustaan.
Tiedät varmaan että kun noita kursseja käydään ja pätkätöitä tehdään niin yksi ja sama ihminen tulee merkityksi työttömäksi 3-4 kertaa vuodessa.
sitä ei liene tilastoida vaan eri henkilöitä.
Ei niitä henkilötietoja oteta laskentaan, ainostaan määrät. Sama ihminen palloilee sen pari kertaa vuodessa työttömänä sekä koulutettuna.
Lueppas tuo huolella lävitse, niin ymmärrät miten "työttömyystilastointia" pelataan:
http://www.mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/06_tyoministerio/08_tyollisyyskatsaukset/08_2006/TAMMI06.pdf
Se on ajalta, jolloin natsit eli Kako-kepuli-"demarit" lauloivat kiihkeimmin sitä työvoimapulaa, sopuleita ylivelkaannutaakseen ja em. tilastot täysin unoduttaakseen. Natsit tekivät toki rahaa ja samalla leipoivat "finanssikriisiä". Tämän nämä kako-kepuli-demarit tiesivät, olihan heillä 110% tietämys tapahtumista 90-luvulla, alkaen kakon kaudesta v. 1987 !!!
Eddie Edwars, alias liikanen on leikissä vielä täysillä mukana....
Yli neljävitoset muulit jo 8€/pv töissä. Määrä rajussa kasvussa.