Ostimme pääkaupunkiseudulta tontin jolla on vanha 1950-60 luvulla rakennettu lautaverhoiltu "mummon mökki".
Kaipaisin kokemuksia purkutyön kustannuksista, jos purkaa itse/purattaa sekä löytyykö pääkaupunkiseudulta kierrätyskeskuksen tyyppistä paikkaa esim. ikkunoille, oville, kalusteille ym.? Vai onko kaikki vietävä kaatopaikalle?
Kaipaisin kokemuksia purkutyön kustannuksista, jos purkaa itse/purattaa sekä löytyykö pääkaupunkiseudulta kierrätyskeskuksen tyyppistä paikkaa esim. ikkunoille, oville, kalusteille ym.? Vai onko kaikki vietävä kaatopaikalle?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos siitä pitää päästä eroon nopeasti tai jos se on huonossa kunnossa, niin kaivurilla vaan kasaan ja kuorma-autolla pois.
Jos on enemmän aikaa ja se on hyvässä kunnossa, niin joku voi ottaa sen purettavaksi ja pois siirrettäväksi.
www.metsankylannavetta.fi osoitteesta löytyy firma mikä purkaa taloja ja välittää vanhaa rakennusosaa. Pääasiassa kait hirsitaloja, mutta puhelinkysely ko. firmasta ei paljon maksa.
Olen joskus kuullut, että jos tonttia on ympärillä sen verran ettei muille ole siitä vaaraa kävisivät lähinnä nämä VPK:t polttamassa talon harjoittelumielessä. soitto VPK:n ja kaupungin paloviranomaisille auttaa.
Suuren piharakennuksen purkamisen kanssa minulla oli tuossa samanlainen urakka viimevuonna uudistalon rakennus. Niinpä tässä neuvo jota en heti ohittaisi: Jos aiot rakentaa uudisrakennuksen ja olla siinä rakennustöissäkin aikalailla mukana niin älä kuule yhtään käytä voimiasi vanhan "tönön" purkamiseen (juuri mihinkään lajitteluunkaan). Pyydä purkufirmoilta tarjoukset ja valitse niistä ja maksa lasku. Tekevät purkutyön suurella (kaivin)koneella kertaheitolla yhden päivän aikana ja senjälkeen pääsetkin pohjatöiden/perustusten tekoon. Jos omalla työllä aikoo tuollaisessa kokonais urakassa (vanhanpurku uudisrakennus) "tienata" niin tuohon purkuasiaan ei kannata lihasvoimia käyttää lainkaan se kun hoidetaan kunnon koneilla muutamassa tunnissa. Ehdit kyllä talonrakennuksessa käsilläsi tehdä aivan tarpeeksi.
Jos talossa on poikkeuksellisen hienoja ikkunoita, ovia, kalusteita niin ne ehkä kannattaa säästää. Toinen asia minneasti niitä erikseen kannattaa alkaa kuljetella.
Mulla oli sama tilanne, mummonmökki Kirkkonummella. Otin yhteyttä VPK:hon ja pienen byrokratian jälkeen polttivat mökin pari kuukautta sitten. Poltto maksoi 800€, pikkusumma verrattuna kaivurikuluihin, rahtiin ja KAATOPAIKKAMAKSUUN. Tarjosivat vielä makkarat kaupanpäälle.
Helsingin kierrätyskeskus on Kyläsaaressa,
ja he ottavat mielellään vastaan ikkunoita,
ovia ym. matskua. Mutta he eivät tietääkseni
tule purkamaan.