meillä on kolme kissaa ja nyt muutetaan ihan maalle.
keskelle ei mitään.
mietin sitä että uskaltako kissat päästää pihalle ihan vapaasti, vai tekisinkö niille häkin.
alueella on ilveksiä ja kettuja, onko nuo millainen uhka kissoille?
vuokraisäntä kyllä antoi luvan tehdä ulkoiluhäkin oman mielen mukaan.
olisiko kissojen kannalta parempi päästää ne ulkoilemaan vapaasti vai tehdä niille verkosta ulkoilutila?
keskelle ei mitään.
mietin sitä että uskaltako kissat päästää pihalle ihan vapaasti, vai tekisinkö niille häkin.
alueella on ilveksiä ja kettuja, onko nuo millainen uhka kissoille?
vuokraisäntä kyllä antoi luvan tehdä ulkoiluhäkin oman mielen mukaan.
olisiko kissojen kannalta parempi päästää ne ulkoilemaan vapaasti vai tehdä niille verkosta ulkoilutila?
Vastaukset 39
Vanhimmat
Saattaa kissat hävitä, jos ilveksiä liikkuu lähistöllä.
ainakan näin kävi minun lapsuudenkodissa. kun ilvekset ilmesty mehtiin kissat alko hävitä :(
kissat nauttii juostessaan irrallaan, varsinkin jos on ulkórakennuksia missä piileksia ja jahdata hiiria. Jos haluaa takuuvarmasti kissojen säilyvän, on ulkohäkki varmin. Kkäytönnöss parasta laittaa niin, että jostain ikkunasta voi laskera kissat pihalle ettei tarvii kenkiä jalkaan. Onnistyy öisinkin se pihalle päästä. Häkkiin kannattaa laittaa koppi tai kaksi ja hiekkalaatikko vaikka vanhan pöydän alle ja vähän pressua sivuseiniksi. Häkki on hyvä rakentaa kanaverkosta ( 200cm korkeaa, aika isosilmäistä) ja katiskaverkosta 100cm korkea, tiheäsilmäinen joka sijoitetaan häkin alareunaan. Panssariverkko on kallista, Maan alle verkkoa ei tarviste kaivaa, kissa eivät kaivele. Näistä verkoista ja luomupylväillä eli metsästä saikarat hankkien 100 neliön tarha tulee maksamaan noin 400 e, ja halvempikin jos saa käytettyjä verkkoja. Ja huom. jos häkistä tekee ison niin katon tilalta tulee halvemmaksi hannkia sähköpaimen, sama jota lehmillä käytetään ja virittää se noin 100cm korkeuteen häkin sisäpuolelle. Kissa kiipeää sähkölankaan kerran tai kahdesti ja muistavat sen lopun ikänsä!
Jussi on kestänyt tarhassa 3 vuotta. ja osaa käyttää sähkölämmitteistä koirankoppia yksin ja yhdessä koiran kanssa.
Ilves on peto, ja kissa on sille helppo saalis. Ehdottomasti kannattaa rakentaa ulkoilutarha, ja lisäksi ulkoiluttaa kissaa valvotusti valjaissa. Aikuisetkin kissat tottuvat valjaisiin, ja nauttivat kun saavat tutkia paikkoja omistajan kanssa. Vallalla oleva luulo siitä että kissa jotenkin kärsisi valjaissa on ihan perusteeton. Ei mitään muutakaan lemmikkiä päästetä vapaasti luontoon ja toivota että se palaa sieltä ehjänä.
Teillähän tulee olemaan ihannetilanne kissojen vapaalle ulkoilulle. Ei muuta kuin kissat vapaaksi ja niin ne voivat nauttia elämästään. Ulkohäkistä ei kissalle paljon iloa ole, eikä myöskään valjaissa retuuttamisesta.
Meillä on kolme kissaa ulkoillut vapaana menestyksellisesti vuodesta toiseen. Asumme myös syrjässä. Meillä on myös kaksi koiraa, jotka ovat myös paljon vapaana ulkona ja niiden läsnäolo on tehokas karkoite pihapiiriin tuppautuville vieraille eläimille.
Olen enemmän vapaan ulkoilun puolella myös. Meillä on 3 kissaa jotka ovat hyvin säilyneet vaikka vapaasti ulkoilevat. Asutaan siis myös metsässä, jossa on paljon tilaa mennä ja joka on lähellä merta. Ilveksiä seudulla on kait jonkin verran ja kettuja suhteellisen paljonkin sekä minkkejä mutta ei ole meidän kissat vielä niiden hampaisiin joutuneet, vaikka vuosia ovatkin jo metsissä seikkailleet. Meillä kissamme(3 leikattua tyttökissaa) tekevät yleensä korkeintaan 2-3 päivän retkiä mutta hengailevat paljon kotipihalla ja lähistömetsissä, ja kun itse on ulkona tekemässä töitä tai muuten vain hengailemassa, niin saa olla melkein varma että on yleensä myös kolme 4 tassun omaavaa seuralaista. :))
Kissa on älykäs eläin ja oppii myös varomaan vaaroja... Tosin kaikelta sekään ei säästy. Toki asiaan vaikuttaa se onko kissa esim elänyt 10 vuotiaaksi asti sisällä ja äkkiä se päästetäänkin ulos.. Siinä ei välttämättä kissa tajua pahemmin mitään oman turvallisuutensa nojalla.. Tosin poikkeuksia löytyy ja kissa voi myös tottua ja oppia... Myös aina kissaa voi yrittää totutella valjaissa, ja sen verran täytyy liittyä tuohon kun joku oli sanonut että valta osa luulee että kissa kärsii, niin eihän kissa siitä kärsi, ikinä en ole ajatellut asiaa noin, vaan ajattelen siten, että kissa ei välttämättä totu tai ainakaan aluksi tykkää valjaista(jos kunnolla koskaan ikinä), eikä kissa pääse nauttimaan vapaudesta mitä se oikeasti vapaana oleminen sille suo. Tai sitten on häkkiratkaisu. Iso kissanhäkki on turvallinen ja siinä mielessä hieno ratkaisu, että näin ollen varmistat kissasi olevan turvassa(vaikka eihän kissa sitä osaakkaan niin ajatella), mutta koska kissa on itsenäinen eläin niin se nauttii kaikista eniten siitä kun se saa olla täysin vapaa. Sen "jippiajee" -huudon huomaa kyllä kissan silmistä kun se saa olla täysin vapaana. :)
Itse tosiaan kannatan vapaana pitoa miettien mitä kissan luonto on ja mistä se oikeasti eniten voisi nauttia ja kun asutaan maalla. Lähiössä ja kylissä missä on talot vieri vieressä niin en suosittele. Mutta maalla/metsässä kun asutaan suhteellisen kaukana naapureista niin kissan voi pitää vapaana.. Tietenkin omalla vastuulla. Ja jos tosiaan on kovasti ilves/kettu/jne varoituksia niin oman harkintakyvyn mukaan.. Mutta niinkuin sanoin, niin kissa oppii varomaan..Vaikka eihän sekään kaikelta selviä. Ja arat petoeläimet/tai muutkaan villieläimet eivät pihaan asti tule ellei ole yömyöhä tai ei ihmisiä ole mailla halmeilla. Ja noilla hetkillä voi olla että kannattaa kisut pitää sisällä. :)
Ja jos kissallanne on myös hyvä metsästysvietti niin kaikkoavat hiiret ja rotat alta aikayksikön, ja kissahan on petoeläin joka nauttii tästä tehtävästä täysin siemauksin.
Yksi asia mitä voitte tehdä ainakin(joka on tehty meilläkin) niin voitte rakentaa kissoillenne pienet eristetyt makuukopit(vaikka 2 makuukoppia tai sitten jokaiselle kisulle oman eli 3, niinkuin meillä ollaan tehty) laudasta tai vanerista(kokona esim. 50cmX50cm), jotka voitte eristää tyroksilla tai puuvillalla, ja siihen pienet aukot ja vaikka muovi läpät jotka liikkuvat sisälle ja ulos eli ovat ruuvattu ylhäältä kiinni, sekä avattavan katon. Nämä kopperot antavat suojaa kurjalta ilmalta(esim. vesisade, lumisade ja pakkanen) sekä muilta eläimiltä, ja myöskin kissa saa rauhassa huilia pienessä kopperossaan ja olla pimeässä jos se haluaa. :)
Myös kannattaa jättää vesikuppi ulos, vaikka kyseisten kopperoiden vierelle, johon vaihtaa raitista vettä joka päivä!
Toivottavasti litanniastani oli jotain apua! Iloisia hetkiä maalla kisujenne kanssa! :)
Ps. Muistakaahan kesän tultua hankkia punkkipannat 4 tassuisille seikkailijoillenne, punkkeja kiinni kaulassa/niskassa ja selässä huomattavasti vähemmän(etenkin jos on pitkäkarvainen niin tulee tarvitsemaan punkkipantaa kovasti) ja pienillä seikkailijoillakin on paljon mukavempaa tassutella seikkailuillaan menemään! :)
Asumme myös maalla ja naapuri metsikön takana. Mutta olen jo menettänyt 2 kissaa, koska naapuri ei siedä kissoja näköpiirissään, joten se (en voi sanoa hän) on tappanut ne. Aitasin pihani ja kissat ulkoilevat nyt vain omalla pihalla. Näitä psykopaatteja riittää. Tämäkin uskovainen perheenisä ( hyi helvetti) on niin munaton, ettei ole selvittänyt asiaa face to face. Aiemmin ollut jo tuomiolla törkeästä eläinrääkkäys jutusta, joten ei voi kuin odottaa mitä seuraavaksi.
Kuulepas arvon 02934wufpojk, tiesitkö, ettei kesykissan ampuminen ole luvallista! Kissan saa ampua silloin, kun se on todistetusti villiintynyt. Eli tuo mies, joka ampui nuo kissat, teki hyvin todennäköisesti ampuma-aserikoksen (jos asumusta on lähempänä, kuin 150 metrin päässä). Joten myhäile ihan vaan vahingoniloisena siellä...
En turhaan mieti niiden kohtaloa, sillä tiedän mitä tapahtui. Kuulin laukauksen ja menin heti katsomaan, mutta metsä on tiheikkö enkä voinut haravoida aluetta kokonaan. Kissa oli pentu eikä heitteillä, eikä ko tontilla, eikä villikissa. En tosin aio tappaa naapurin koiraa vaikka se irrallaan kulkeekin ja näkyy olevan aika laiminlyöty. Ai niin, poliisi ei kiinnostunut asiasta vaikka ampuma-ase rikos tapahtui. Eihän korppi korpin silmää noki.
Sitten ilmoitus kannattaa tehdä ylemmälle taholle. Tässä uutisessa hyvä esimerkki siitä, miten kalliiksi kissan ampuminen voi ampujalle tulla.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Naapurin kissan ampuminen kävi kalliiksi/art-1288335770236.html
Höpöhöpö!
Ainoa tiedossa oleva tosiseikka on se, että nimim. MrjN:n kissa on kadonnut, koska se oli päästetty yksin ja valvomattomana heitteille kuljeksimaan.
Kukaan ei OIKEASTI TIEDÄ, mitä kissalle tapahtui, vaan kyse on pelkistä nimim. MrjN:n luuloista ja kuvitelmista. Niiden perusteella kenenkään ei tarvitse maksaa mitään korvauksia minnekään.
Kannattaa myös muistaa, että MrjN omien sanojensa mukaan on ottanut asian suhteen yhteyttä poliisiin, mutta poliisi ei nähnyt asiassa sellaista rikosta, jonka suhteen jatkotoimet olisivat olleet perusteltuja.
Siis perusteeton ja aiheeton epäily viatonta naapuria kohtaan.
On se kiva kun täällä on asiallista kirjoittelua. Jos et pidä kissoista ja kissojen omistajista, niin miksi täällä rähiset?
Sekö ei ole mielestäsi asiallista kirjoittelua, että kehotetaan huolehtimaan lemmikeistään, noudattamaan lakeja sekä hyviä tapoja?
Asiallista kirjoitteluako on sinusta se, että oman piittaamattomuuden tuloksena aiheutuneesta lemmikkieläimen katoamisesta syytellään naapureita olemattomien todisteiden tai omien luulojen nojalla?
Minulla ei ole mitään kissoja sen enempää kuin kissanomistajiakaan vastaan, kunhan lakeja ja hyviä tapoja yleensä noudatetaan. Hyviin tapoihin ei kuulu se, ettei viitsitä huolehtia lemmikeistään sitä vertaa, etteivät ne kulkisi naapurustossa vapaina häiriköimässä.
Kyllä kissalle voi sattua yhtä suurella todennäköisyydellä jotain kotonakin. On hyvin pieni mahdollisuus että ilves pääsisi yllättämään kissan. Jos kissa on pienestä pitäen ollut vapaasti, se myös oppii varomaan vaaroja.
Asun myös korvessa, ei mikään peto ole koskaan raadellut kissojamme, kaikki on kuolleet vanhuuden vaivoihin, eläinlääkärin avustamana.
Meillä on ollut ainakin 35 vuotta kissoja, ei tulisi mieleenkään teljetä niitä sisään tai johonkin häkkiin.
Enpä viitsi alkaa kertomaan tapausta, mutta kun ei muita asu sielläpäin kuin ko, niin eipä paljon jää vaihtoehtoja. Ja olen pyytänyt häntä selvittämään asian,mutta lähtee juosten karkuun. Tuskin rehellinen noin toimii.
Olet jo kertonut ihan riittävästi.
Oli aivan täysin oikein ja opiksi sekä ojennukseksi sinulle, kun lemmikkisi katosi.
Mutta älä turhaan syytä viatonta naapuriasi, kun sinulla ei ole asiasta todisteita.
Joudut äkkiä vastuuseen kunnian loukkauksesta.
Älä jatka MrjN tuon kanssa kirjottelua, hän on varmaan narsistinen luonne.
kiitos kaikille vastanneille, tästähän tuli ihan mielenkiintoinen keskustelu.
naapurin setän kanssa (~1.5 km) juttelin ja hänen puolestaan kissat saavat olla rauhassa hänenkin maillaan.
ainoa riski on tuo ilvesten läsnäolo ja onkin tehty nyt niin että kissat menee vapaana vain kun joku ihmisistä on pihalla.
tulevat kyllä takaisin huutamalla tai viimeistään ruokapurkin avulla.
Kyllä se on parasta, että pidät ne kissasi sisällä tai ulkona ulkoiluaitauksessa. Luonnossa liikkuu muitakin peroja kuin ilves. Esimerkikisi yleinen kettu voi hyvin napata kissan.
Toinen puoli asiasta. Luuletko että kisusi tassuttelevat kiltisti nauttien ulkoilusta. Tiedoski sinulle: kissat ovat petoja, jotka saalistavat luonnostaan. Jopa ne sisällä maanneet lihapullakillat. Ne tappavat suuren määrän lintuja, sammakoita, oravia yms. eläimiä ihan huvikseen. Toki ne vähentävät samalla hiiriä ja myyriä, mutta muut luontokappaleet kärsivät.
KISSA EI KUULU SUOMEN LUONTOON VAPAANA! Mikään ei estä sinua ulkoiluttamasta kissaasi kuten koiria ulkoilutetaan. Kissa tottuu talutushihnaan nopeasti ja on turvassa. Kaikki puhe kissojen vapaasta liikkumisesta on itsekästä ja samalla unohdetaan lintujen yms. eläinten oikeus omaan elämäänsä sekä naapurien asumismukavuus: kyllä, ne kissat kakkivat, merkkaavat reviirejään (jopa leikatut) ja aiheuttavat harmeja naapureille (raapivat autoja olen itse nähnyt).
Kyllä kuuluvat ja tietenkin kissat tappavat muita eläimiä. Sehän on pelkästään hienoa. Kaikki puheet kissojen valjaissa liikkumisesta on pelkkää itsekkyyttä. Kissalle kuuluu vapaus ja mahdollisuus saalistamiseen.
Kenelläkähän nyt ei ole sisältöä elämässä kun pitää nostella vanhoja ketjuja ylös jotta pääsee taas trollaamaan!!!
Ja loukkua myös XD
Sen verran pitää sanoa että se ei ole itsekkyyttä puhua että kissa nauttii kaikista eniten kun se saa olla täysin vapaana, koska se on täysin tosi asia.
Kukaan ei ole väittänyt täällä etteikö kissa olisi peto, tiedän sen varsin hyvin. Sekä sen, etteikö kissa tekisi "pahuuksiaan" eli toteuttaisi oikeaa luontoaan ulkona, sen sijaan että tallustaisi ulkona kiltisti menemään. Niin ei ole kukaan(tai en ainakaan minä) väittänyt tässä keskustelussa.
Tässähän tulee kiertokulku kyseeseen, mihin kissakin kuuluu, peto tappaa saaliseläimiä, isompi kellistää pienemmän ja niin pois päin. Onhan siinä tietysti se että monet linnut, yms. joutuvat saaliiksi kissalle. Kaksipiippuinen juttu, riippuu ihmisestä joka ei katso hyvällä ajatellen muitakin eläimiä jotka joutuvat todennäköisesti muille eläimille samanlaisesti saaliiksi kuin voisivat joutua kissalle tai katsoo asian niin että kissa saa toteuttaa lajinmukaista käyttäytymistään....Joka voi koitua pahimmassa tapauksessa kissankin omaksi kohtaloksi. Ja mainitsen nyt tämänkin, kissan rötökset ovat aika pientä verrattuna siihen, mitä me ihmisinä teemme.. Vaikka tämähän nyt ei varsinaisesti tähän liity.
Tähän minun näkökulmaani varmasti aikoo nämä "ei katso hyvällä" -ihmiset esittää kovastikkin vastaväitteitä kun eivät ilmeisesti ymmärrä toisten ihmisten näkökulmia, mutta ymmärtääkseeni kukaan kissaihminen ei voi siltikään väittää tätä vastaan: Kissa nauttii eniten vapaudestaan täysin vapaana. Kissan voi opettaa ja totuttaa...Mutta se on silti kissa, täysin erillainen kuin koira.
Naapureista puheenollen, jotkut tykkää, jotkut ei, kannattaa asia varmistaa naapureilta itseltään ennenkuin antaa sen kissan mennä ulos ominpäin.
Ja no, kissa ei lain mukaan ehkä kuulu nykypäivänä luontoon(laissakin on omat aukkonsa)..Mutta kissa on luontokappale.. Nimensä mukaisesti luonnosta kotoisin, ja ennen vanhaan jokainen kissa jokainen kissa meni vapaasti omia menojaan.. SIlloin ei kuitenkaan huolehdittu kissojen leikkauksista yms muista vastaavista...Koska eihän niitä eläinlääkäreitä ollut sillon huolehtimassa naapurin sedän Erkin kissoista. Nyt kun asia on toisin, niin jos on mahdollisuus päästää kissa ulos(naapurit hyväksyvät sen, asut metsä alueella jne..Eli riskejä ja vaaroja minimoitu(Eihän ne koskaan lopu kun on mm. tosiaan olemassa muitakin petoeläimiä mutta niinkuin sanoin; minimoitu)) niin mielestäni kissan voi päästää pihalle, !OMALLA! vastuulla.
En jaksa väitellä täällä kenenkään kanssa näkökulmista, koska olen sitä mieltä loppujen lopuksi tässä kissojen ulkoiluttamisessa, että ei ole yhtä ainoaa oikeaa tapaa. Se niin riippuu paikasta, ihmisistä, kissasta, ympäristöstä, jne. Mutta näemmä täällä ei saa muutakuin väitellä ja vihaisen tuntuisia kommentteja takaisin jos kertoo oman näkökulmansa.
Mutta niinkuin aiemmassakin keskustelussa sanoin, että kissan ulkoilutus kuitenkin !omalla! vastuulla, jolloin sinun itsesi pitää ottaa kaikki vaarat ja riskit huomioon.
Samaa mieltä. Ja olen minäkin huomannut että täällä varsinkin juuri sisäkissojen omistajat alkaa haastamaan riitaa. Kyllä minustakin kissan sulkeminen neljän seinän sisään lähentelee jo eläinrääkkäystä, mutta ei siitä paasaaminen aiheuta muuta kuin pahaa mieltä.
Jos minä asuisin maalla niin riemuitsisin siitä millaisen metsästysmaan kissat saa itselleen. Voihan siinä käydä niinkin, että ilves kissan nappaa, mutta elämää se vain on. Kyllä se kissa itsekin tietää että ympäristössä liikkuu petoja, mutta jääkö se niiden vuoksi kotiin?
Mielestäni sisäkissan elämä on varsin tylsää ja virikeköyhää. Olen sitä mieltä, että kissa on onnellisin, kun saa vapaasti ulkoilla. Ei kannata ottaa kissaa sellaiseen ympäristöön, jossa se ei voi ulkoilla. Meidän kollipoika asui aiemmin kerrostalossa kolme vuotta ja oli kuulemma apaattinen ja välillä jopa melko ärtyisä. Tultuaan meille (rauhallinen omakotialue) tein heti selväksi, että kissa alkaa harjoitella ulkona oloa. Muutaman viikon pidin kollia valjaissa ja tutustutin ympäristöön. Tutustumisen jälkeen annoin kollin lähteä omin päin ulkoileen. Kaikki on mennyt hyvin, aina yöksi otan katin sisälle. Kolli on muuttunut iloikseksi, on erittäin leikkisä, pitää meistä ihmisistä ja on omasta reviiristään tosi tarkka. Rottia, metsämyyriä ja hiiriä yms. herra kantaa päivittäin näytille. Vain hiiret kelpaavat ruuaksi. Turkki kiiltää, hampaat ovat kunnossa ja kaikin puolin kissa on loistokunnossa. Entinen omistaja käy välillä kattia katsomassa ja sanoo, että eipäs uskoisi mikä muutos on tapahtunut. Meidän kaksi lähinaapuria tykkää siitä, kun katti pitää lähitienoon rotat yms. kurissa. Jos naapurimme olisivat vihamielisiä, niin tuskin olisin kissaa edes uskaltanut meille ottaa.
Kissa on viisas eläin. Joka päivä ulkoilureissulla tarttuu takkiin uusia kokemuksia ja kissasta tulee entistä varovaisempi ja osaa ennakoida vaarat.
Rottia ....sitä varten on kyllä loukut ja myrkyt.Ei tarvitse ruokkia kissaa,eikä paskojaan siivota.Ei haittaa naapurustoa kun torjuu rotat ja hiiret myrkyillä.Suosittelen kaikille,jotka muuten ottavat ulkokissan "heitteille"jätettäväksi.Sehän on suomessa rikos!
ps.Ja oikeesti,naaputit lopettaa kissastas tykkäämisen siihen,kun ekat paskat löytyy pihasta...
Oman pihansa ulkopuolella kulkeva, ilman valvontaa oleva kissa on lainsuojaton, eli se katsotaan villiintyneeksi. Sellaisen saa kuka tahansa tappaa ja milloin tahansa. Kissalla ei ole rauhoitusaikaa.
Tästä luonnonsuojelutyöstä metsästysseurat jopa palkitsevat jäseniänsä.
Paras konsti kissankin (kuten minkki, supi, kettu ym villieläimet rauhoitusajan ulkopuolella) lopettamiseen ovat Conibear-raudat. Eivät maksa paljon, ovat käteviä käyttää ja lopettavat eläimen silmänräpäyksessä.
Maaseudulla tosin varmin konsti on haulikko.
Onpas Kokkolan miehellä hurja meno päällä, taitaa olla hieman pälvipöllöä korvien välissä.
Luojalle kiitos, ettet ole naapurini.
Joo ja tässä nyt ei olla kisun hävittämisestä puhuttukkaan joten ei tainnut viesti tulla ihan oikeeseen keskusteluun nyt..
Mutta eihän noilla patoutuneilla ihmisillä muutakaan virikettä ole kuin käydä heittämässä omat lainkuuliaiset ja patoutuneet mielipiteensä melkein lähes joka keskusteluun tunteakseen oman olonsa hyväksi ja tehtyä itsensä monien ihmisten silmissä idootiksi...Eiköhän lähes jokainen joka kissansa päästää ulos ota myös noista asioista selvää enemmän tai vähemmän, niin että ei tarvitse kenenkään tulla pätemään.
Se on eri asia että täällä tullaan kysymään kissan hävityskeinoja(Joka ei moniakaan ihmisiä miellytä, esimerkiksi minua) mutta niitä ei tarvitse tunkea tälläiseen keskusteluun missä sitä ei kysytä. Täällä kysyttiin neuvoja kissan ulkoilutukseen, EI kissan hävitykseen.
Taitaa tosin muutenkin olla jokseenkin pölö tyyppi... Kun tuntuu siltä että ei tainnut lukea koko keskustelua muutenkaan kun näköjään ei ole ihan mukana koko keskustelussa.
Tee sinä Kouvolalainen "Eläinystävä" tyyppi nyt niin, että haet ne aivosi sieltä eilisillan baarin narikasta ja häipyisit tästä keskustelusta sanaakaan sanomatta, jos se tulee liittymään vain kissan hävitykseen tai siihen että tulet elvistelemään ja kiistämään meidän muiden mielipiteitä sinun idioottimaisesta ja asiaan kuulumattomasta kommentistasi. -Näkemiin.-
Mikä mies. Älähän herjaa tyttöseni, olen nimittäin "hurjaakin hurjempi" nainen.
Vaan en sentään lesbo. Otan kunnon miestä aina kun tarvitsen ja etenkin kevätpälvillä ja hirvimetsällä syksyisin (kun ei tosta omasta äijästä ole - kaljamahainen, sauhutteleva ja piereskelevä sohvapaska ilman aktiviteetteja).
Enkä ota koskaan ketään kisujen nuoleskelijaa - usko tai älä.
Muuten uroshirvikin on tullut kaadetuksi. Ja sillä olikin sen seitsemän sarvea.
Kissat haisevat paskalle ja ovat maailman laiskimpia olioita...
Jaa sellaista sulle kuuluu. Taitaa olla hirvellä enemmän haarojen välissä (tai ainoastaan jo sarvissa) kun miehelläsi...Tai miehilläsi..Heheheheh.
Ja minä en sinua mieheksi sentään väittänyt, joku toinen väitti.
Kissa on laiska eläin, mutta paskalle se ei haise.. Niinkuin varmaan miehesi tekee.
Sen uskon ja parempi niin. Mieluummin ne kisut on jollain hyvillä tyypeillä kuin sinulla.
Taidat olla nyt muutenkin aivan väärällä palstalla kirjoittelemassa kommenttejasi..Edelleenkin.
Meiltä hävisi ihana kissa.Joku eläin vei sen
Kissan vapaanapito on Suomen lakien vastaista.
Itsekästä.
Voitko elää itsesi kanssa jos kissasi aiheuttaa vaaratilanteen tai jonkun kuoleman, esimerkiksi jos autoilija refleksinomaisesti väistää kissaa tiellä ja itse ajaa päin puuta?
Onko sinusta kestämään jos kissasi katoaa vapaanaollessaan, etkä mahdollisesti saa koskaan tietää mitä kissallesi kävi. Kuoliko se, löysikö ihminen kissasi ja otti hoiviinsa vai kituiko pitkään ojassa ennen kuolemaansa?
Tyhmiä kysymyksiä, sillä vapaana ilman valvontaa ulkoilevien kissojen omistajat eivät välitä tuon taivaallista kissansa kohtalosta, luonnoneläimistä, naapureista tai muistakaan kaksi- ja nelijalkaisista pallon tallaajista tai ilmassa lentävistä.
Heidän prioriteettinsä on oma napa eli itsekkyys, vastuuttomuus ja laiskuus.
Ihan vaan kysyn, että eikö senkin aikaa voisi olla ulkona kissansa kanssa kun täällä palstalla trollaa? Vaikka totta on kyllä sekin että tuskin monellakaan kissapalstan trollilla edes kissaa on, kunhan vanhat karvaiset sedät haluavat jallittaa pikkutyttöjä tai kukkahattutätejä kuten termi Suoli24:ssä kuuluu.
Ihan totta:
Naapurit lähtivät ties kuinka monen päivän reissuun pohjoiseen Suomeen. Ovat olleet poissa jo kolme päivää ja vanha lähes parikymppinen kissansa jätettiin kylmästi omiin oloihinsa. Katti on kyllä ulkokissa joka osaa saalistaa, mutta toimittiinko silti oikein? Mieheni kävi eilen kissalle viemässä omien kissojemme purkkiruokaa ja nälkä sillä ressulla oli ollut todella kova. Ei edes vesikuppia ollut vanhalla kattiparalle jätetty!
Jos minä saisin päättää niin nappaisin kissan kiinni ja veisin löytöeläinhoitolaan, mutta mies taas sanoo ettei naapuria ja myös hänen työnantajaansa saa suututtaa. No johan on p*rkele! Ymmärrän mieheni näkökannan eli mitä luultavimmin teen keikan salaa ellei katin omistajat tämän päivän aikana kotiudu. Tietysti sehän on sitten kissan loppu kun tuskin tuon ikäistä ulkokissaa kukaan haluaa adoptoida, mutta jos aina vaan kissojen kaltoinkohtelun annetaan jatkua siihen puuttumatta, se tulee yhä vaan jatkumaan ja jatkumaan.
Toinen esimerkki on Vantaalta, keskeltä kaupunkia jossa serkkuni perhe aina matkalle lähtiessään jättää kaksi kissaansa ulos. Kissoja käy kyllä naapurin pikkutyttö ruokkimassa, mutta muuten ovat nekin ihan tuuliajolla. Miten kukaan voi jättää kissansa suoraan sanottuna heitteille jopa viikoksi? Näin kävi tänäkin kesänä kun kermaperseherrasväki oli lomailemassa Välimerellä. Tulikohan kissojen kohtalo edes kertaakaan mieleen? Edes niille 17- ja 14-vuotiaille nuorille?
Miksi kissoja ei arvosteta ja hoideta yhtä hyvin kuin koiria?
Vaikka kaltaisesi trollipellet olisi paras jättää huomioimatta, niin säälistä kommentoin vähän. Näithän provossasi kuitenkin melkoisesti vaivaa, vaikka se sitä tavallista skeidalässytystä onkin.
Mitä trollia tuossa oli? Mitä skeidaa? Taidat olla itse kaikkea edellämainittuja täynnä :D
Luuleeko arvoisa nimimerkki 8 6 että ei ole ihmisiä jotka jättävät kissansa yksin jos lähtevät vaikkapa lomamatkalle?
Ota hyvä ihminen nuo vaaleanpunaiset silmälasit silmiltäsi!
Meidänkin naapurustossa on "ihana pikku perhe" joka AINA jättää kissansa pihalle olivat sitten poissa päivän tai pitempään. Eräs miekkonen tapaa jättää kissansa viikoksi tai kahdeksi ulos jopa keskellä talvea. Hänellä on sentään pihassaan kissoille koppi jossa pieni sähkölämmitin. Senkin tarinan kuulin että eräs nuoripari jätti myös talvisaikaan kissansa lasten leikkimökkiin. Viikon päästä oli kissa sentään käyty pelastamassa naapurin toimesta.
Onko trollausta väittää että aina löytyy niitä laholatvoja jotka eivät vaivaudu hankkimaan kissoilleen hoitajaa tai viemään niitä eläinhoitolaan?
Trollausosuus oli kirjoituksen alkupuolella, jota et ilmeisesti halunnut huomata. :)
Kissojen vapaana pitäminen ulkona on kiellettyä.
Jos haluat viedä kissasi ulos on syytä laittaa sitte sopivat valjaat.
Häkkiä/koppia en suosittele, jollet ole itse siinä vieressä koko ajan.
Kyllä kissa saa olla ulkona vapaana kun sillä ei ole samanlaista kytkentäpakkoa kuin koiralla, mutta kissakaan ei saa olla vapaana ilman VALVONTAA. Kas siinä se pieni ero.
Eli käytännössä sulla on oltava kissa joko taluttimessa, todella hyvä ja kissanpitävä aita pihasi ympärillä tai sellainen maailmanihme kuin kissa joka pysyy omalla pihallaan tai sun hallinnassasi jos olette pihapiirin ulkopuolella. Mistähän sellaisia saisi? Siis oman pihan rajat tunteva ja omistajaansa totteleva otus. Kissako? No ei tod.