Hei, kuinka monella teistä tulee rintakipuja (ottaa sydämestä) triptaanien oton jälkeen? Itseäni vähän huolestuttaa tämä sivuvaikutus joka tulee lähes joka kerta. Ja siis, hämmentävää on se, että rintakivut alkavat yleensä 12 tuntia lääkkeenoton jälkeen.
Minulla oli alkuun käytössä Sumatriptan ja sivuvaikutukset olivat inhottavat; todella voimakas puristus kaulan alueella koko ajan, todella voimakas kuumotus (olin aivan hiestä märkä) ja älytön väsymys eikä edes tehonnut migreeniin. Sain sitten Almogrania, joka on ollut ihan ok, ei tosin vie kivusta kuin pahimman terän ja helpottaa pahoinvointia. Mutta tosiaan aina on niitä rintakipuja. Sellaisissa pienissä sykleissä yleensä: 10 min koskee, tunti pois, 10 min koskee jne. Sain uuden migreenilääkkeen kokeiluun Almogranin rinnalle, Migardin. Ilmeisesti on samantyyppinen kuin Almogran (alkaa vaikuttaa hitaammin, minulla jopa 2-3 tuntia, mutta vaikutus estää sitten kauemmin). Minulla migreenit usein venyvät 2-3 päiväisiksi.Lääke on ollut ihan ok muuten, mutta sivuoireena on ollut vielä kovemmat rintakivut. Eilen kun otin aamulla lääkkeen, heräsin viime yönä ja valvoin 2 tuntia häiritsevien rintakipujen takia.
Toinen "hassu" sivuvaikutus joka minulle tulee Almogranista ja Migardista on painajaiset. Lääkkeen oton jälkeen yleensä lepäilen, ja jossain vaiheessa vaivun "horrokseen", olen vähän niinkuin unen ja valveen rajamailla, ja alan nähdä painajaisia, jotka ovat aika todentuntuisia. Saatan nähdä sellaisia unia, että sänkyyni tulee esim.käärmeitä, jopa tunnen niiden kosketuksen, ja sitten säpsähdän hereille. Onneksi tiedostan heti herättyäni että tämä on taas tätä triptaanien jälkipyykkiä ja pystyn jopa naurahtamaan asialle, mutta silti, vähän inhottavaahan tuo on. Painajaiset jatkuvat yleensä seuraavanakin yönä, mutta lievemmässä muodossa.
Onko teillä muilla migreenikoilla samanlaisia sivuoireita, eli painajaisia ja rintakipuja? Minulla on muutama migreeniä sairastava kaveri/tuttu, eikä heillä ole tällaisia oireita, ja kiinnostaisikin tietää kuinka yleistä tällainen on? Lääkärihän viime kädessä sitten ottaa kantaa mitä lääkkeiden kanssa tehdään. Myönnän kyllä olevani joskus vähän peloissani rintakipujen takia, kun yksin asun eikä kukaan ole apua soittamassa. Muuten elän ihan normaalia elämää ja olen hyvässä kunnossa; käyn töissä, lopettelen opintoja, harrastan liikuntaa, olen savuton ja hoikka, alkoholiakin käytän kohtuudella. Terveydentila veriarvoineen on hyvä, vaikka migreeni elämää häiritseekin.
Rintakivut ja triptaanit
1
866
Vastaukset
- juuselah
Juu oli juuri tuollaisia kovia rintakipuja..jotka tosin kestivät lääkkeenoton jälkeen vain n. tunnin. Mutta senverran rajut kivut että täsmälääkkeitä en ole senjälkeen uskaltanut enää ottaa.
Muutaman kerran käynyt sitten vastaanotolla jossa laitettu tiputus. Siinä jonkinlainen mixeri eri lääkkeitä mm.särky-rauhoittava yms-. Hyvin oli pois kohtaukset ihan monta kuukautta. Tavallisilla särkylääkkeillä(ibumax yms.) migreeni usein jää ns.päälle, eli katoaa mutta tulee kohta uudestaan.
Luultavasti tuollainen täsmälääke tai vahva mixaus katkaisevat sen kipukierteen pidemmäksi aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1294650Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293387- 213380
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt493150Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512985Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92229
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135