Tuo Eteläntiellä oleva uusi autopesupaikka on täysi paska. Pesukoodien syöttö on aivan perseestä. Kyllä vituttaa kymmeniä kertoja yrittää syöttää sitä saatanan koodia.
Autopesu
Automies45
81663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joo, ei toimi koko systeemi
Vika tiedossa. Uusi laite tulossa.
"Uusi laite tulossa." Onko tarkempaa tietoa milloin. Ostin lipun jolla saa kaksipesua. Mitenkäs sitten jos siellä on jo uusilaite, niin entä me joilla on lippuja siihen vanhaan koneseen?
Uusi laite tulee syksymmällä. Vanhat kaksikolmeneljäviisiliput eivät
käy enää uuteenkoneeseen. Hyvitystä voi hakea EU:n pesuautomaatti-
komitealta!
ok autossa pesee asiakas autoaan sankolla kadun varressa..likavedet valuu pitkin katua..taajamassa tämmöstä toimintaa.kenen luvalla tätä tehdään??ympäristörikos??
Sitä savivettä valuu muutenkin ojiin sateella.
Ootko vähän tyhmä nirppanokka.
Satunnainen pesu ”vaikkapa kerran kuukaudessa” on ympäristökeskuksen mukaan sallittua. Tällöin ”pesuvedet voidaan imeyttää maahan omalla alueella edellyttäen, ettei siitä aiheudu ympäristön pilaantumisen vaaraa. Liuotinpesuaineiden käyttö on kiellettyä”.
Lisäksi huomautetaan, että ”pesuvesiä ei saa johtaa pihan tai kadun sadevesiviemäriin, sillä sitä kautta ne päätyvät yleensä lähimpään ojaan tai puroon ja siitä edelleen Itämereen. Yleisellä alueella, kuten kadulla, tiellä tai puistossa, autojen pesu on kiellettyä”.
”Myös taloyhtiöiden alueella peseminen on yleensä kielletty. Asiasta päättää taloyhtiön hallitus. Jos pesu sallitaan, se tulee tehdä ympäristönsuojelumääräysten mukaisesti eli jätevesiä ei saa joutua sadevesiviemäriin”, ohjeissa sanotaan.
Tämähän on vanha ketju, mutta ei toimi pesut nytkään. Harjaton pesu jättää auton kylkiin likaraitoja, pesukone liikkuu liian nopeasti ei kerkiä pestä tai huono pesuvaahto.