EPS KARTELLI

Therminotsosol

Kyllä alkavaa rakentajaa kyrsii, kun joutuu yhä uudestaan toteamaan jo alkumetreillä, että kartellia kartellin perään joutuu näissä hommissa katsomaan, eikä mitään voi.

Elisan taloliittymäpelleily, kiinnostuneet voivat googgeloida itse.

Sitten EPS.

Pyysin / soitin / kävin viidessä eri paikassa kolmen eri kunnan alueella kysymässä tarjousta isohkosta määrästä EPS-routa eristeestä.

On kovin mielenkiintoista, että yli 2000 euron eristemäärässä vaihtoehdot a) rakennustarvike agentti b) tukkuliike c)suurin rautakauppaketju d)mies navettamyymälä e) osuuskaupan rautakauppa, niin halvimman ja kalleimman ero oli alle 2%!!!

Tarjottuja tuotteita oli 3 eri merkkiä, joten sekään ei riitä selitykseksi, vaan en edes väitä, vaan totean, että taas ovat pojat sopineet hinnat keskenään.

Kyllä pistää vihaksi kilpailuviraston saamattomuus.

3

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkohan kuvastä häipyneet sellaiset pikkufirmat johon osuin kauan sitten Tattarisuolla ... siinä katsellessa muutaman kuution styroksi liukui kuumalankaleikkuriin ja levyä syntyi

    • Solupak

      En tiedä Tattarisuosta, mutta todennäköisesti ei paljon auttaisi.

      Tämä siksi, että nykyään pitää olla ce luokiteltua ja standardoitua, ym., ettei vaan kukaan pääsisi kartelleihin väliin sotkemaan.

    • Seppotaalasmaa1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe