Voiko valaisimen ja pumpun..!?

Hei!
Voiko 40 litraisessa akvaariossa, jossa on 3kappaletta partamonneja, ja yksi taistelukala uros.. Niin.. Voiko yöksi laittaa valaisimen ja pumpun pois päältä?..
3442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oletko ihan tosissasi?

Valaisinhan on tietenkin öisin pois päältä, jotta kalatkin saavat nukkua.

Pumppua tai suodatinta taas ei tietenkään sammuteta koskaan, muuta kuin puhdistuksen ajaksi.

Ja akvaariossasi on kolme kalaa liikaa. Kaikki nuo monnit siis. Yksi taistelukala uros on aivan tarpeeksi kalastoa 40 litraiseen. Partamonnille minimi on 80 litraa.

Äänestä
  • Moi!..
    Ok.. Pitää hankkia isompi akvaario.. Tuo 40litrainen on nyt vaan väliaikainen. ;) Siis, ennenkuin saadaan joku 80-100 litrainen akva. :)
    Eli siis pumpoua / suodatinta ei saa sammmmmuttaa yön ajaksi?..

    Äänestä

  • Kala^^ kirjoitti:

    Moi!..
    Ok.. Pitää hankkia isompi akvaario.. Tuo 40litrainen on nyt vaan väliaikainen. ;) Siis, ennenkuin saadaan joku 80-100 litrainen akva. :)
    Eli siis pumpoua / suodatinta ei saa sammmmmuttaa yön ajaksi?..

    Suodatinta ei saa sammuttaa yöksi, pumpun saa. Riippuu siitä kumpi sinulla on. Todennäköisesti se on suodatin.
    Suodattimen filtterissä on jätöksiä ynnä muuta möhnää joita typpibakteerit hajoittavat kaloille haitattomampaan muotoon. Nämä bakteerit tarvitsevat happea elääkseen (ylläri). Suodattimen kotelossa ne saavat happensa virtauksen mukana. Kun virtaus loppuu, loppuu myös happi. Riippuu suodattimen koosta kuinka nopeasti kaikki bakteerit ovat hengiltä. Aika on jotain 1-3 tuntia. Jos esim. sähkökatkon takia suodatin on ollut toimimattomana ja akvaariossa tuon ajan, se pitää huuhdella, sillä sisällä on pilaantuvia jätköksiä ja bakteerinraatoja jotka ovat kaloille hengenvaarallisia...no, kyllä sen siitä hajuastakin pystyy päättelemään.

    Jos sinulla on akvaariossasi pelkästään kiertovesipumppu, voit sammuttaa sen yöksi. Koska kalastoa on nyt niin älyttömästi, niin järjestä akvaarioon joku muu hapettaja yöajaksi. En kyllä ymmärrä mitä järkeä siinä on, mutta tässä kysymykseesi vastaus.

    BTW, ei ole vielä 80-100 litrainenkaan alla sopiva 3:lle partikselle ja taistolle. Tuohon mainitsemaasi akvaan sopii vain yksi partamonni (ja taisto lisäksi plus vielä jotain pientä...mutta ei enempää partiksia).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kala^^ kirjoitti:

Hei!
Voiko 40 litraisessa akvaariossa, jossa on 3kappaletta partamonneja, ja yksi taistelukala uros.. Niin.. Voiko yöksi laittaa valaisimen ja pumpun pois päältä?..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu