palaa usein, voi olla merkki syöpymisen (valmistusvika) alkamisesta, jolloin koko ruiskutusjärjestelämä (menee tukkoon suuttimet) joudutaan uusimaan, ja se maksaa tuhansia ja tuhansia euroja:
Kun kyseessä on valmistusvika, niin vian korjaa aina myyjä/valmistaja (vaikka takuuaika olisikin mennyt jo umpeen), ellei auto ole jo hyvin vanha (esim. 10 vuotta ja ajettu 400.000-500.000km).
Mazzers
I have a 2004 1.5DCi Megane, I just recently had the sme fault as you come up. It turns out that injector no.2 was faulty.
Upon investigating that further, it seems all 4 injectors were on the verge of being faulty. It turns out my fuel pump was disintigrating introducing tiny iron filings into the system. This is a common fault with Delphi pumps which is what a lot of Meganes have.
The fix was massive and very expensive. Had to replace the entire fuel system from tank to pipes to injectors to rail to pump.
I bought the parts myself off a Renault dealer in the North and got ax ex-Renault Mechanic to do the work for me in Galway saving a fortune (but it still cost 2.5k)
Your problem may not be as bad as mine, just be aware.
My advice to you is to get a diagnostic computer plugged into the car, this will tell you which injector is acting up. Also get a decent mechanic to inspect the fuel at the filter, look for tiny iron filings.
You can get injectors reconditioned or replaced. Also if you are near Galway and want the no. of my ex-Renault mechanic, pm me.
http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?p=64755669
Tarkistakaa polttoainepumpun kunto, jos
injection fault
1
357
Vastaukset 1
- Japsikinneri
Kyllä täytyy todeta , kun tätä palstaa lukee, että on ne Rellut paskoja. Vikaa, vikaa, vikaa.... aina vaan ihmetellään. Kalliita remontteja, tuleeko myyjä/valmistaja vastaan vai ei. Huhuh etten paremmin sano...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211361- 661277
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331251- 1081235
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 86878
- 45861
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50686- 43666
- 58653
- 70646
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123602- 67576
- 52564