Olen vasta hankkimassa kasvihuonetta mökin pihalle. Löytyykö vinkkejä millainen on hyvä kasvihuone ja mistä saa edullisia. Olisi mukava kuulla kokeneemmilta, milloin voi aloittaa esim. yrttien kasvattamisen? Onnistuuko yleensä ollenkaan, jos käy vaikka viikon välein mökillä? Mitkä kasvit näin aloittelijalle ovat parhaita, jotka vaativat vähemmän hoitoa? Kiitos etukäteen.
Yrttien kasvattaminen kasvihuoneessa
4
508
Vastaukset
Kasvihuoneen hintaan vaikuttaa siinä käytetty materiaali ja koko. Eli haluatko perinteisen lasikasvihuoneen, kennolevystä tehdyn vai ihan vain kasvihuonemuovista tehdyn?
Jos aiot viljellä vain yrttejä yms pientä riittäisi ihan parin neliön seinämallinen kasvihuonekin.
Itse en ihan viikoksi jättäisi kasvihuonetta hoitamatta ilman hyvää kastelujärjestelmää ja automaattisesti avautuvaa kattoluukkua.
Siemenpusseissa on mainittu viljelyajankohdat joten niitä kannattaa lueskella. Mutta esim persilja on hyvin hidaskasvuinen ja jotkut aloittavat sen viljelemisen jo huhtikuun alussa.- Watergel
Kyllä voi jättää, jos laittaa reilusti kastelukiteitä juurelle tai ihan mullan pinnalle.
Kastelukiteet saa ulkomailta huomattavasti halvemmalla kuin Suomesta.
https://www.viherpeukalot.fi/?s=11&tuote=80210
- yrittää voi
Harkitsin myös seinämallista kasvihuonetta, mutta jos oikein innostuu (ja onnistuu) se jää heti pieneksi.
Kiitos vinkistä, että tulee hankkia kattoluukku. Kastelujärjestelmä onkin sitten vaikeampi toteuttaa. Millaisia systeemejä on olemassa?
Löytyykö muita hyödyllisiä vinkkejä tavallisiin yrtteihin ja hyötykasveihin liittyen. Kannattaako esim. ravinteita lisätä kasveille. - yrittää voi
Kasvihuone on nyt koottuna. Perustuksen tekeminen vei muutaman viikonlopun ja kokoaminen yhden päivän. Kasvamassa on nyt chilin taimi, joka tosin katkesi. Miten on lähteekö se siitä enää kasvamaan?
Onko kellään kokemuksia Agva go systeemistä? Kokeilen tätä automaatti kastelua, koska käyn mökillä vain viikonloppuisin. Kastelu perustuu siihen, että erityinen "korkki" laitetaan tavalliseen juomapulloon. Pullo alassuin ruukkuun ja vesi tihkuu pikkuhiljaa ja pitää mullan kosteana.
Onko kellään tiedossa muita tapoja pitää kasvit elossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi495710Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3265524Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934701Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y102205Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181988Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu381904Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont381850Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2501162Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2011086Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka611039