pihakoivun latvassa täällä Paimiossa, vaikka pakkasta oli 10 astetta aamusella.Myös mustarastaista ainakin osa on jo palannut, kun ruokintapaikalla riittää vilskettä välillä viidestäkin yksilöstä. Myös närhet, harakat, punatulkut, pikkuvarpuset, hömö-,-tali- ja sinitiaiset ovat jokapäiväisiä vieraita, kuten keltasirkut ja viherpeipotkin.
Kottaraisetkin taas konsertoivat
lintuja riittää
768
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nyt sitten on aamusta asti ollut peippojakin pihassa, räkättirastaatkin ovat kovasti yleistyneet. Kurkikin näyttäytyi. Mustarastaatkin jaksavat jo laulaa kauniisti.
Mustarastaan lauluääni on kyllä kevään kauneimpia ääniä
Nyt sitten nokkosperhonenkin intoutui jo lentelemään. Laskeutui hetkeksi trukkilavan päälle puuplaanilla ja pyrähti siitä sitten nousukiitoon. Mustarastaan laulu kuusen latvassa iltaisin on tosiaan elämyksellistä mollivoittoisella alullaan, joka sitten lopussa kohoaa aivan muihin sfääreihin.
Joutsenet saapuivat lammelle, eilen kuulin ja näen ne myös lennossa. Espoo
Punarintakin on jo kolme päivää pomppinut pensaan alla lintulaudan lähellä ja tänään nähtiin järripeippokin maassa muiden peippojen seassa. Myös vihervarpunen puolisoineen näyttäytyi. Moottoritien varrella Turun suunnalla ovat leskenlehdetkin jo täyden kukan vaiheessa. Kyllä kevät on ihaninta aikaa.
Västäräkkikin nyt jo näyttäytyi, töyhtöhyypät naukuvat ja perhosista myös sitruunaperhosia lentelee nokkosperhosten lisäksi. Joka päivä paljastuu uusia muuttajia.
Haukat tulevat kohta elleivät jo ole, hiirihaukat..
ärsyttäviä nuo räkättävät räkättirastaat, joita tuli niitä tähtäiltyä laserilla... tähtään uudestaankin, sain karkoitettua yhden, hiton sitkeitä roskalintuja ovat kyllä..
mulla on tuollainen tehokkaampi sotilaslaser..