Troijalainen iski työkoneeseen

????????????????????

Työpaikalle asennettiin uusi serveri vanhan hajottua, ja palomuuri oli toissa päivänä jonkin aikaa pois päältä. Eilen koneeseeni iski troijalainen, joka on kuvattu linkissa olevalla sivustolla : http://www.computersecurityarticles.info/antivirus/drive-by-ransomware-attack-demands-120/
Minun työkoneeni on porttikone jonka kautta kulkee nettiyhteys kaikkiin muihinkin firman koneisiin (muita pöytäkoneita on noin 7 ja läppäreitä 5). Onko siis mahdollista että kenen tahansa konelta on voinut sähköpostin tai nettisurffailun kautta iskeä tämä virus/troijalainen?
Serveri vikaantui maaliskuun 2. päivä, torstaina asennettiin uusi serveri (palomuuri jonkin aikaa pois päältä) perjantaina alettiin viemään kadonneita tietoja tietojärjestelmään ja minun koneeni päivämäärä muutettiin 2.3. Kun näytölle lävähti viesti "all your personal files have been deleted..." nettiselaimeni oli ollut suljettuna ainakin puoli tuntia eli siltä istumalta ei troijalainen ainakaan netin kautta tullut.
Pomo sanoi lähtiessä että "älä ajattele että se olisi sinun vikasi" ja alkoi tietysti mietityttämään että miksi se nyt juuri minun vikani olisi, kuka tahansa voi kirjautua firman yleisellä tunnuksella koneelleni ja pomo omallaankin, ja kaikkien muiden koneiden nettiyhteys tulee minun työkoneeni kautta. Olenko siis minä selvä syypää tässä asiassa?

1

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siinähän se laittamassasi linkissä selitettiin mistä on kyse. Örkki on tarttunut pdf tiedoston kautta ja sinulla on ollut Adobe acrobat reader koneessa jossa tuo haavoittuvuus toimii. Voi olla että readerisi on ollut päivitettykin mutta Adoben readerissä oli pitkän aikaa korjaamaton aukko, ns. 0 päivän haavoittuvuus.

      Muilla ei tuota örkkiä ole jos eivät ole avanneet sitä samaa pdf tiedostoa ja palomuurilla ei ole mitään tekemistä tämän örkin kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      15
      2081
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1425
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1409
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1245
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1212
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1027
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1016
    8. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      994
    9. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      991
    10. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      335
      973
    Aihe