alkoholisoidun tästä ikävästä, ei ole kaunista, mut ei kestä selvinpäin. Mutta miksi sunkin piti taas laittaa niitä viestejä kännipäissäsi?! Kaikki meidän jutut alko taas uudestaan vatkata päässäni. Sanoinhan, että älä kiusaa, sanoinhan?! En halua tätä enää! Älä ikinä enää laita mitään viestiä, vaikka mä laittaisin!
Tätä menoa
paskan väliä
23323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
en ole sulle mitään laittanutkaan - enää.
Oho, miksi itse haluat viesteilläsi kiusata häntä ja katsot sen vaan sinun oikeudeksesi? Lopeta ensin itse vai etkö haluakaan?
Rakastan häntä. Muuta en sano.
No, älä sitten valita, tee asialle jotain. Ellei hän rakasta sinua, niin siirry elämässäsi eteenpäin äläkä uhraa elämääsi turhaan haaveiluun.
En pääse eteenpäin, palaan aina lähtöruutuun, kun yritän, koska en halua ketään muuta.
Ongelmasi on vain, että olet tehnyt hänestä itsellesi pakkomielteen ja hän on osannut koukuttaa sinut oikealla tavalla..tiennyt miten sinua narusta vedellään. Jos oikeasti katsot totuutta silmiin, niin hänessä ei ole mitään mitä et tulisi vielä jatkossakin löytämään ja varmasti voit saada vielä paljon parempaa tilalle. Usko huviksesi, mutta sinun on parasta palatakin lähtöruutuun ja ottaa lähtö ihan uusiksi. Vanha tyyli ei vie maaliin olet sen jo itsekin todennut. Nyt lopetat tuon ruikutuksen ja alat elämään :)
Mistäs sä sen tiedät? taidat olla ite pakkomielteinen? ookko koskaan ees rakastanu?
Kiitos tästä. Alkoi itkettämään, kun luin, mutta totta puhut, näin se varmaan on.
Täällä hyviä mietteitä sinulle pakkomielteisestä rakkaudesta :( Voimia.
Ymmärrä kaikki se mitä siellä sanotaan, niin näet kuinka vääristynyttä rakkautta voi olla olemassa. Surullista. Rakkaus. :(
http://www.healingeagle.net/Fin/Burney/Toxiclove.html
minusta vaan tuntui että olisi mukava joskus keskustella ja verrata muistiinpanoja. darling
A**e-M*riko se täällä taas itkee ikävääns? Vai miten? No, kyllä se siitä vielä hyväksi muuttuu.. Usko pois.. :)
Jos ne onkin T*ksu ja A*to?
Ai Kuka keneksi muuttuu??
http://kotomatrix.ru/images/lolz/2011/02/22/831628.jpg
Mietin vain :)
http://kotomatrix.ru/images/lolz/2010/01/25/467847.jpg
:)
Tehkää oma ketju muuttumisleikeillenne.
Sulle on vastattava....
Olen ollu samassa tilassa tossa pari kuukautta sitte. Sun täytyy vaan päättää. Et ota viinaa. Tuo nimim. lopussa kiitos puhuu asiaa. Miten osuvaa. Olen ollut sekaisin ihmisestä, joka ei todella ole koskaan välittänyt minusta muuta kuin joskus ihan säälistä jotakin kommentoinut. Fiksu immeinen.
Olen varma, että sulle löytyy ihminen, joka ei tee sinusta alkoholistia. Sulle löytyy ihminen, joka rakastaa sinua.
Kokemusta on. Huomasin, että hänen kohtaaminen ei sen pahimman pohjanoteerauksen jälkeen aiheuttanut enää tunnekuohua. Tiedätkö sellasta unetonta yötä, harmaata viikkoa ja oloa olemisen perään.
Tämä on hyvä tunne. Hän ei ole mulle enää olemassa -täällä.
niin ja se vielä että kun päättää olla ottamatta ei poista tuskan tunnetta, mutta olet ainakin vahvempi ku viina. Ajattelet sen niin ja tiedostat sen. Kun olet huomannut että taas meni yksi päivä niin olet ainakin jostakin voitolla. Valan sinuun uskoa ap. Se ihminen ei ole sen arvoinen. Viina tappaa mutta rakkaus ei.
Kukaan toinen ihminen ei tee toisesta alkoholistia. Vain alkoholisti ajattelee niin, että toinen ihminen on vastuussa hänen omista teoistaan ja valinnoistaan. Siitä viinanjuomisesta päättää tasan yksi ihminen ja se on se, joka sen pullon nostaa omille huulilleen.
Ei omia tunteitaan voi valita, ainoastaan sen, että mitä tekee niiden pohjalta. On aika keskenkasvuista sälyttää juomisen syytä toisen niskoille, jos hän ei ole kyennyt vastaamaan tunteisiin. Melkoisen julmaa ja epäreilua sitä toista kohtaan. Ylipäänsä murheisiin juominen on mitä huonoin valinta. Seuraavana päivänä on entistä pahempi mieli. Murheet ei viinaan huku.
Erittäin hyvä asia ja huomio. Ei ole hänen syytään että aloin juoda. Ei missään tapauksessa. Huh, miten nolottaa kirjoitukseni. Aloin juoda, sillä en saanut enää nukuttua, viina antoi minulle unen johon en päässyt. Olisi pitänyt hakea unilääkettä. Olisi pitänyt hakea apua ongelmaani ajoissa. Viina oli minulle hetken helpotus, ja sopivasti sumentava aine. Se oli keino saada pää sellaiseen tilaan, jossa uni tuli ja vei minut pois täältä. Se oli myös depressiivi samalla, eli ymmärsin eräänä aamuna, kuinka syvälle olin vajonnut. Ja tajusin, kuinka vaarallisessa tilanteessa olin.
Kiitos muistutuksesta. Ei ollut hänen syy.
http://www.youtube.com/watch?v=qOi7tseEgPQ&feature=related
Usko, että kun pääset hänestä yli, ymmärrät terveen ihmissuhteen arvon. Toisaalta sulle on varmasti hänen kohtaaminen opettanut paljon itsestäsikin. Tilaisuus kasvaa ja näkemään asioita eritavoin.
Oman kokemukseni myötä hän on vienyt mut niin syvälle että tämän syvemmälle ei enää voi mennä. Saan rakentaa itseni kokonaan alusta eikä se ole lainkaan huono asia.
ehkä sattui vähän väärinymmärrystä tässä, koska en ole alkoholisti, olen vaan juonu alkoholia enemmän kuin koskaan ennen hänen tapaamistaan.
En syytä häntä lisääntyneestä juomisesta, enkä oo edes kertonut hänelle, että näin on käynyt.
Voisko joku vielä kertoa käsityksensä siitä, miksi joku tyyppi koukuttaa jonkun itseensä ja sitten pyörittelee toista omien tarpeidensa mukaan ja silloin kun itse haluaa?
Ei se huijausta tai pelaamista voi olla, koska ollaan tunnettu yli kaksi vuotta. Mitä se on? Vai onko?
Joo, en mäkään itseäni pidä alkoholistina, tuota vaihetta kesti kuitenkin riittävän kauan. Helposti jää koukkuun siihen, kuinka sillä saa unen ja unohduksen. Ei se tuo todellisuutta mihinkään vie. En oo totaalikieltäytyjä, mutta tarkkana pitää olla tuon kuningas alkoholin kanssa ainakin vielä. Tiedän nyt että olen vahvempi ja jos tarpeeksi jotakin päätän, se pidän. Maksakin on kunnossa -ihanaa. Kovin on ihmisen mieli heikko rakkauden edessä ja itsensä etenkin.Mutta joskus ei voi olla vahva kaikelle perkele! Oli se kyllä ihanaa sammua nukkumaan ja olla niin kännissä että mikään muu ei kiinnostanut kuin se että pääsee nukkumaan eikä tarvinnut odottaa yötä jolloin ei nukuta! Nyt se ei edes pelota, unettomuus.
Sinä olet heikko hänen edessään. Älä anna hänen pyöritellä sinua. Joskus on ihmisiä joista jää odottamaan jotakin sellaista, jota ei koskaan tule saamaan -ehkä. Mielikuvia tai jotakin -vaikea sanoa..
Vaikeeta on, mutta ota se siltä kannalta että sulla on joku pohja mihin verrata tunteita tms.
mulle kävi jo niin ;) : /