http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/peugeot-yllatti-luotettavuudellaan
Voin melkein syödä hattuni jos ainainen laatutilastojen peränpitäjä on yhtäkkiä noussutkin ykköseksi. Todellinen nollatutkimuksien kunkku :)
Voin melkein syödä hattuni jos ainainen laatutilastojen peränpitäjä on yhtäkkiä noussutkin ykköseksi. Todellinen nollatutkimuksien kunkku :)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Et taida ymmärtää, mitä 0-tukimus tarkoittaa?
Taidat olla harmissasi ranskalaisten autojen laadun paranemisesta. Muitakin samantyyppisiä tutkimuksia ja kirjoituksia on viimeaikoina näkynyt.
Onko ranskalaisten autojen laadun kohoaminen jossakin mielessä kielteinen asia?
Voit alkaa syödä sitä hattuasi jos et ymmärrä, että on olemassa monenlaisia tilastoja, joiden kriteerit vaihtelevat. Siksi ei ole olemassa myöskään yhtä ainoaa totuutta jonka mukaan Tojo olisi aina ykkönen ja joku muu aina viimeinen. Tässä indeksissä on muuten perustana vakuutusyhtiön omat tiedot vikojen todennäköisyyksistä ja niiden aiheuttamista kustannuksista eli tätä kautta vikojen suuruudesta. Jos ne huomioidaan niin tulokset ovatkin sangen toisenlaiset.
nyt väärä tilasto julkaistu ja sitä väärästä luetaan Toyota on laadukkain hihnavalmisteinen auto ja Toyotalle on merkkien merkki annettu kansalle tiedoksi väärän tilaston levittäminen sotkee ihmisten ajatukset opelkuskit hurraa kun kerrankin euroröttelö pärjännyt jossain vaikka virheellistä onkin
todenperäisempi tilasto on noin viikko sitten julkaistu A-katsastuksen vikalista jossa kyseinen Peugeot oli sijalla 67!!
Siinä ei arvailtu mitä voisi autolle sattua ja paljonko korjaukset ehkä maksaisivat kuten englantilaisten mallissa, vaan se perustuu reaalimaailman tapahtumiin tasapuolisesti jokaista automerkkiä kohtaan.
Siinä Englannin tilastossa ei vakuutusyhtiö arvaile mitään vaan se on tilastoinut ne korjaukset, jotka se sopimusten mukaan on korvannut. Silloin siinä otetaan huomioon myös vikojen aiheuttamat kustannukset eli siitä näkee ovatko viat pieniä vai suuria. Samalla on voitu selkeästi myös laskea todennäköisyys ko. vioille. A-katsastus ei edes tiedä, mitä kunkin vian korjaaminen oikeasti on tullut maksamaan, sen tilastoissa kaikki viat ovat ns. "saman arvoisia". Sitä paitsi Englannissa erilaisia tilastoja ja niiden käyttöä valvoo The UK Statistics Authority sekä The Royal Statistical Society. Tällaiset vastaavat organisaatiot puuttuvat mm. Suomesta kokonaan ja siksipä täällä voi rauhassa julkistaa ja käyttää hyväkseen luotettavuudeltaan millaisia tilastoja haluaa.
ettei minkään maan katsastusyhtiölle kuulu se, mitä kukin vika on tullut maksamaan. Se kylläkin kuuluu onko auto katsastuksen läpäisevässä kunnossa.
Kun vie auton korjattavaksi merkkihuoltoon, niin se maksaa yleensä toisenpuolen enemmän kuin ei-merkkihuollossa ja samoin on myös osien laita, eli merkkihuolto veloittaa niistä suurimmillaan jopa kolminkertaisen hinnan verrattuna varaosaliikkeistä löytyviin, mutta ihan varmasti saman aasian ajaviin osiin. Joskus jopa käy niin että osanvalmistajakin on sama tehdas ja osa on ominaisuuksiltaan sama, mutta vain hinta on erilainen korjaamosta riippuen.
ensinnäkin merkkihuolto ei ole välttämättä tuplahintainen muihin verrattuna, on niitä kalliita yleiskorjaamoitakin. Toiseksi merkkihuolto käyttää merkki osia eikä harakiriosia ja merkkihuollossa työlle ja osille saa ainakin 1/2 vuoden takuun. Joillakin merkeillä saa myös keskeytysturvan jos matka katkeaa huoltojen välissä. Etteui aina kannata yleistää.
korjaamossa työlle ei saisi 6kk:n takuuta?
Kuten on jo todettu niin osatkin saattaa olla joskus samoja , mutta merkkiliike veloittaa niistä huomattavasti enemmän.
Hinta ei myöskään välttämättä takaa laatua, ei osissa eikä työssä.
Teron mielestä kaikki tutkimukset joita tojo ei voita, ovat silkkaa puppua. Se on sitten ihan sama vaikka tekijänä olisi Teknari, VTT tai vittu FBI. Toisaalta, Esson baarissa lanttupeliä hakkaava Pena kun kehaisee jotta tojo paras niin se on pettämätön tutkimustulos
Mitäs tää vittu fbi tutkii, sukupuolielimiä vai????
Tässä todiste naisvartalon tutkijoiden työasusta...
http://www.bewild.com/fbifeboint.html