Hei! Olisin kysellyt että onko muilla vajaatoimintaa sairastavilla joilla on jo tyroksiinilääkitys ongelmia kuukautisten kanssa? Olen syönyt tyroksiinia joku nelisen vuotta ja kuukautiset heittää siltikin häränpyllyä. Kierto on todella pitkä 40pv ja joskus pitempikin ja kuukautiset ovat kivuliaat ja tosi runsaat. Joskus kuukautiset saattaa jäädä kokonaan poiskin. Nytkin kuukautiseni ovat vähä päälle 3vk myöhässä ja olen tehnyt jo neljä raskaustestiäkin kun ihmettelin kun niitä ei kuulu. Voisikohan kuukautisten sekoilu johtua siitä että kilpirauhasarvoni olisivat sekaisin? Meinasin ensi viikolla soittaa terveyskeskukseen jos saisin lähetteen kilppariverikokeeseen niin saisin selvyyden onko arvoni kohillaan. Onko muilla vajislaisilla samoja ongelmia?
kuukautiset ja vajaatoininta
ihmetyttää....
2186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
hei.minulla samat huolet kuin sinullakin ,kuuluu kilpirauhasen kuvioon mulla kuukautiset olleet pois ties miten kauan aikaa,tulevat milloin muistavat,välillä ovat pitkiäkin aikoja pois.mulla todettiin 1981 kilpirauhasenvajaatoiminta
Kyllä kuukautishäiriöt selittyvät usein kilpirauhasen epätasapainolla, varsinkin jos vajis tms. on jo diagnosoitu. Jos lääkitys-hormonikorvaushoito ei ole kohdallaan kuukautisetkin saattaa heittää. Hyvin tavallistahan on, että lääkityt on alilääkittyjä. Jos olo on muutenkin heikko monella tapaa kuukautissekolujen lisäksi, niin luultavasti.
Perimenopaussi ja vaihdevuodetkin saattaa tulla liian ajoissa. On vaikeuksia myös tulla raskaaksi, jos ei ole kilpirauhashormonit kohdallaan jne.