Printterin asennus

tormooodi

SEkä Debianissa että Ubuntussa ei nyt toimi Hp Laserjetin printerin asennus. Ei ainakaan minulla nouda hp-setupilla firmwarea ja printerin pluginia. Yhtään qt autentical protocollaa ei kuulema tueta. Ongelma on ollut pari ainakin päivän. Onko jollakin sama juttu? HpGui (Tools) on asennettu.

5

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • debianisti

      Mikähän olikaan laserisi tyyppi, kyllä hp-laserit pitäisi saada ihan helposti toimimaan. Tarkista nyt ensin onko >foo2zjs< ja >foomatic-xxx< asennettuina ja sitten käynnistät selaimen ja annat osoitteeksi >laclhost:631< ja enteriä perään. Eikä muuta kuin asentamaan. Meikällä ei ole vielä ollut kertaakaan hp:n kanssa ongelmia.

      • debianisti

        Harmittava typo virhe, pitää olla >localhost:631


    • fhgfjdhgkg

      Olen aina asentanut printerit vain siten. että laitan printterin päälle ja sudoan hp-setup. Vaatii kyllä ensin hpgui-paketin asennuksen. Aina se on hakenut sekä firmwaren että plugininin. Hyväksymisen jälkeen on toiminut. Nyt ei vaan hae mitään vaan pukkaa erroaria. Saattaa olla uusi pöivityksistä johtuva ongelma. Koska tarvitse tulostinlaitetta joudun ehkä turvautumaan Vistaan.

      • debianisti

        Asenna nyt sitten ihan kuinka haluat jos et kerran halua neuvoja kunnon asennukseen. Olisit voinut kertoa edes printterisi tyypin.


    • openprinting

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6948
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2056
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1698
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1400
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1248
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1118
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1006
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      939
    Aihe