Printterin asennus

tormooodi

SEkä Debianissa että Ubuntussa ei nyt toimi Hp Laserjetin printerin asennus. Ei ainakaan minulla nouda hp-setupilla firmwarea ja printerin pluginia. Yhtään qt autentical protocollaa ei kuulema tueta. Ongelma on ollut pari ainakin päivän. Onko jollakin sama juttu? HpGui (Tools) on asennettu.

5

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • debianisti

      Mikähän olikaan laserisi tyyppi, kyllä hp-laserit pitäisi saada ihan helposti toimimaan. Tarkista nyt ensin onko >foo2zjs< ja >foomatic-xxx< asennettuina ja sitten käynnistät selaimen ja annat osoitteeksi >laclhost:631< ja enteriä perään. Eikä muuta kuin asentamaan. Meikällä ei ole vielä ollut kertaakaan hp:n kanssa ongelmia.

      • debianisti

        Harmittava typo virhe, pitää olla >localhost:631


    • fhgfjdhgkg

      Olen aina asentanut printerit vain siten. että laitan printterin päälle ja sudoan hp-setup. Vaatii kyllä ensin hpgui-paketin asennuksen. Aina se on hakenut sekä firmwaren että plugininin. Hyväksymisen jälkeen on toiminut. Nyt ei vaan hae mitään vaan pukkaa erroaria. Saattaa olla uusi pöivityksistä johtuva ongelma. Koska tarvitse tulostinlaitetta joudun ehkä turvautumaan Vistaan.

      • debianisti

        Asenna nyt sitten ihan kuinka haluat jos et kerran halua neuvoja kunnon asennukseen. Olisit voinut kertoa edes printterisi tyypin.


    • openprinting

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      138
      5838
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      402
      2664
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      138
      2601
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      14
      2113
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      16
      1778
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      73
      1276
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      5
      1111
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1072
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      948
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      85
      897
    Aihe