Onko poliisilla suurempi velvollisuus tutkia, jos kysymyksessä on rikosilmoitus, kuin että tekisi pelkän tutkintapyynnön.
tutkintapyynnön ja rikosilmoituksen ero?
11
2093
Vastaukset
- Poliisin mielivaltaa
En tiedä onko mitään eroa poliisin velvollisuudessa tutkia, mutta ilmoituksen tekijän kannalta siinä on se ero että tutkintapyynnössä pyydät vain tutkimaan onko rikosta tapahtunut, kun taas rikosilmoituksessa kerrot että rikos on tapahtunut.
Jos polisi jaksaa tutkia ilmoituksesi, eikä rikosta ole polisiin mielestä tapahtunut, niin tutkintailmoituksen perusteella et voi saada tuomiota, mutta rikosilmoituksen perusteella voit koska siinä (valheellisesti) väität että joku on syyllistynyt rikokseen, vaikka poliisi on "perusteellisten tutkimusten perusteella" todennut ettei mitään rikosta ole tapahtunut. (vaikka todellisuudessa olisikin).
Milläänhän poliisia ei voi pakottaa tutkimaan, on ihan poliisin omassa harkinnassa viitsiikö se tutkia vai ei, joskus poliisi jopa hakee syyttäjä kaveriltaan päätöksen siitä ettei juttua tarvitse tutkia. Näin yleensä silloin jos poliisi EI halua antaa epäillylle joka tapauksessa tuomiota, niin silloin on ihan turha edes tutkia onko rikosta tapahtunut vai ei.
Olen itsekin joutunut vastaavan poliisin mielivallan kohteeksi.- pol.palvoja, johtava
Paksua valhetta.
Ei tosiaankaan ole poliisin omassa harkinnassa, viitsiikö poliisi tutkia jotain rikosta vai ei viitsi. Esitutkintalaki määrää, että poliisin on ainakin aloitettava rikostutkinta, kun on syytä epäillä rikosta.
Se, jatkaako poliisi tutkintaa riippuu taas monista eri tekijöistä, joita ei näillä palstoilla kannata selostaa, menisi kuitenkin yli hilseen.
Tutkintapyyntö vastaa ilmiantoa, missä pyynnön tekijä ilmiantaa jonkin tapauksen poliisille, mitä hän pitää rikoksena, sekä pyytää poliisia sitä tutkimaan. Jos ilmianto ei poliisin mielestä ole rikos, siitä kirjataan ns. S-ilmoitus. Jos taas ilmianto sisältää rikosen, jota ryhdytään tutkimaan, niin poliisi kirjoittaa viran puolesta siitä rikosilmoituksen, eli R-ilmoituksen.
Vaikka kansalainen tekisi suoraan rikosilmoituksen, joka ei johtaisi mihinkään, niin väärää ilmiantoa ei tapahtu, ennen kuin poliisi ryhtyy johonkin pakkotoimenpiteeseen. Väärät ilmiannot ovat kuitenkin erittäin harvinaisia, sillä poliisi tarkistaa monta seikkaa, ennen pakkotoimenpiteeseen ryhtymistä. Ilmiannetun kunniaa se tietysti saattaa loukata, mikäli perusteeton rikosilmoitus menee hänen tietoonsa.
- 5
On siinä kansalaisen oikeusturva heikoissa kantimissa.
- tutkintap
Olen käsittänyt niin, että vaikka poliisi ei tutkisikaa ja vaikka syyttäjä ei syyttäisikään, niin omalla vastuulla asianosainen voi itse nostaa syytteen. Tutustuin lakiin ja tällainen käsitys siitä jäi.
Olenkohan oikeassa? - Miljonäärit voi
Joo mut tajuatko kuinka paljon se tulee sinulle maksamaan?
Ja kuinka pienet edellytykset saada juttuasi läpi, koska poliisi ei kuulustele, anna mitään todisteita, etkä itse voi suorittaa kuulustelua.
Ruotisissa oli just tällänen tapaus jossa joku miljonääri sanoin että onneksi hänellä oli rahaa oikeusjuttuun mutta useimmilla ei ole.
Jo ihan pienikin oikeusjuttu maksaa heti useita tuhansia euroja. Jos ne venyy vuosikausien pituiseksi, niin lähennellään useita kymmeniä tuhansia. 50.000 on pieni raha noissa jutuissa.- pol.palvoja, johtava
Väärin.
Metsään meni neuvo niin totaalisesti, kuin ikinä.
Rollin 14 §:n perusteella yksityisellä henkilöllä on oikeus nostaa rikossyyte, jos poliisin esitutkinta ei johda eteenpäin, tai syyttäjä ei nosta syytettä, omalla vastuullaan. Jos tappio tulee oikeudessa, niin maksumieheksi joutuu.
ELI, siinä vaiheessa on jo olemassa poliisin tekemä esitutkintapöytäkirja siinä olevine kuulusteluineen. Ilman esitutkintaa oikeus ei ota juttua käsiteltäväksi, kuin perustuslain 118 §:n mukaisessa virkarikossyytteessä. Syytteen nostavan ei siis tarvitse enää kuulustella ketään. Hän saa tietysti haastaa oikeuteen ketä haluaa, vaikka heitä ei olisi esitutkintapöytäkirjassa mainittukaan.
MUTTA, jos ei ole hajuakaan, kuinka rikosprosessia käydään, niin jo pelkän haastehakemuksen laatiminen on maallikolle täyttä hebreaa. Tällöin on pakko turvautua ammattiapuun, jonka jokainen tietää olevan kallista.
- Ei esitutkintaakaan
Niin mutta kun se alkuperäinen ongelma oli ettei poliisi suostu edes tutkimaan koko juttua!
Eli silloinko ei voi itse viedä asiaa oikeuteen, jollei poliisi oli suostunut tekemään jutussa edes esitutkintaa? - Perätön väite
"Ilmiannetun kunniaa se tietysti saattaa loukata, mikäli perusteeton rikosilmoitus menee hänen tietoonsa."
Eli jos joku tekee sinusta perättömän rikosilmoituksen eli siis väittää että sinä olet syyllistynyt johonkin rikokseen mistä syyttäjä sitten tekee syyttämättäjättämispäätöksen, niin voit tehdä tyypistä rikosilmoituksen kunnianloukkauksesta?
Mitä jos tämä rikosväitteen esittäjä on poliisi? Voiko poliisia vastaan tehdä kunnianloukkaus rikosilmoituksen siitä että poliisi on koittanut väittää sinun syyllistyneen johonkin rikokseen, jonka syyttäjä sitten toteaa olevan perusteeton
"Asiassa ei ole todennäköisiä syitä rikoksesta epäillyn syyllisyyden tueksi.
Jätän syytteen nostamatta."- pol.palvoja, johtava
****Eli jos joku tekee sinusta perättömän rikosilmoituksen eli siis väittää että sinä olet syyllistynyt johonkin rikokseen mistä syyttäjä sitten tekee syyttämättäjättämispäätöksen, niin voit tehdä tyypistä rikosilmoituksen kunnianloukkauksesta?*****
Juuri näin, eli kaikesta, mitä maan ja kuun väliltä löytyy, voi tehdä rikosilmoituksen ja väittää, että se loukkaa ilmoittajan kunniaa. Viimekädessä sitten oikeus asian tutkii ja kertoo, loukkaako se vai ei, mikäli syyttäjä se oikeuteen saakka vie ja ellei vie, niin itse omalla vastuulla vietynä.
Myös silloin asian voi viedä oikeuteen omalla vastuulla, jos poliisi ei edes aloita esitutkintaa. Riittää, kunhan asiasta on poliisin päätös. Kukaan hulluhan ei tällaiseen lähde, sillä tappio tulisi oikeudesta 100-0.
Kyllä poliisistakin voi tehdä rikosilmoituksen kunnianloukkauksesta, mutta kun yhteiskunta maksaa poliisille siitä palkkaa, että se yrittää selvittää rikoksia, niin tuskin väite menisi läpi.
Omalla vastuullahan saa taas sitten jatkaa ja katsoa voittaako jutun vai ei.
Totuus on taas toistettuna se, jos ei ole juristi ja eikä tiedä rikosprosessista mitään, niin oman prosessin kanssa ei pärjää ilman ammattilaisen apua, joka on tunnetusti melko kallista.
- ÄrhGrr
Itse tein poliisille tutkintapyynnön kuittitasolla todistetusta petossarjasta n, 100ke, sekä kuolinpesän väärin ilmoittamisesta, törkeästä veropetoksesta ja sen varojen kavaltamisesta ilmeisin todistein. Poliisi jätti tutkimatta. Vastauksessa ei kommentoitu laisinkaan olennaisia kysymyksiä, ja muut ymmärrettiin tahallaan väärin. Päätöksestä ei saa valittaa oli kuitenkin muistettu kirjata vastaukseen.
- jurristi
Aivan metsässä. Poliisin päätöksestä ei voi valittaa, mutta siitä voi kannella. Etkä sinä ole veropetoksessa asianomista, vaan verottaja, tee siitä ilmianto verottajalle, jos et saa poliisia sitä tutkimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3282737Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."782475SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis552222Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj771913- 1251692
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591554- 1401492
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731338Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.891172Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli771134