luottamuspula ja pettäminen?

eivoiluottaa?

Pelkään, että mieheni pettää, mutta mistä voin sen tietää? Vai olenko vainoharhainen? Miehestäni on tullut paljon huomaamattomampi kuin suhteemme alussa, on riitaisa ja syyttelevä. Kaikki riidat kuulemma menevät minun piikkiin, ja minä olen se, joka on sekopää ja vainoharhainen. Mieheni vaikuttaa nykyään kunnon ”pahalta pojalta”, niin pöljältä kuin se kuulostaakin.. Hän on hankkinut itselleen ”uuden harrastuksen” (salilla käynnin) ja sitä myöten on oudosti seksielämämmekin lakastunut. Mieheni keksii seksiä halutessani, esimerkiksi, ettei haluta, on kipeä olo, väsyttää, stressaa, on erektio-ongelma (kuitenkin niinä päivinä kun seksiä saatetaan harrastaan, ei mielestäni ole mitään ongelmaa), on loukkaantunut riidoistamme, on huono päivä jne. Mieheni tosiaan opiskelee yliopistossa, ja hänen opinnoistaan en ole millään selvillä: mitä hän tekee koulussa, moneksi menee, milloin tulee. Mitään säännöllisiä aikoja ei kouluun kuulemma ole. En ole perillä mieheni puheluista (keneltä tulee ja miksi), en tekstiviesteistä, ja varsinkin s-postin sisältö on minulta kielletty. Kaupungilla tulee yhdessä kävellessämme vastaan tyttöjä, jotka moikkaavat miestäni, joista en ole koskaan kuullutkaan. Koulukavereita kuulemma ovat. Puhelimessa yli puolet numeroista on naisten numeroita. Koulussa ollessaan ei puhelimella saa koskaan kiinni, soittaa itse aina ”kun kerkeää”. Kotona suhde tuntuu välillä enemmänkin kämppäkaveri-meiningiltä, ei parisuhteelta.
Kaikki merkit voi olla tietenkin selitettävissä ihan järkevilläkin syillä, mutta pahinta on se, ettei voi luottaa. Kaiken kukkuraksi, rakastan häntä liikaa, ja pettämisen mahdollisuuksien ajatteleminen tuntuu jo nyt itkettävän…
Osaako kukaan viisaampi sanoa, mistä tietää, pettääkö mieheni? Vai olenko vain vainoharhainen avopuoliso?

4

571

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mielestä jo pois

      Kuulostaa minun exältä vuosien takaa.Sama salilla käynti ja yliopisto-opiskelut kesken vuodesta toiseen..Paljon naisten numeroita,jotka vaan kavereita.Mutta miten paljon paskaa paljastuikaan lopulta.Onneksi pääsin eroon.

    • joo ei

      Ihmettelenpä vain, että miksi roikut tuollaisessa suhteessa. Jos mies keksii verukkeita sille, ettei tarvitsisi harrastaa seksiä, jotain vikaa on varmasti. Liekki hiipunut? Pettämiseen en osaa sanoa mitään, mutta muutoin teidän suhteenne kuulostaa aika kuolleelta. Oletko oikeasti niin riippuvainen hänen läsnäolostaan, että haluat tuhlata elämääsi tuollaiseen? Itse en ainakaan pohtisi pettääkö vai ei. Minusta sillä ei olisi mitään merkitystä, jos suhde on tuolla tolalla ja ilmeisesti toinen ei ole halukas muuttamaan tilannetta. Herttinen sentään.

    • janhuaa

      Kyllä tuo on ihan selvää...avaa silmäsi, mies pihalle, sehän pettää sua ihan selvästi tai etsii sellaista mahdollisuutta.

      Älä rakas itke, olen itse kokenut tuon kaiken ja siitä selviää kyllä!

    • chouchou

      eihän tommoinen salailu käy laatuun. myös seksielämä on aika tarkka parisuhteen indikaattori...

      miksi sinulla edes pitäisi olla pääsy hänen sähköpostiinsa? saa suhteessa jotain yksityisyyttä olla, mutta tosiaan, jos ei voi sanoa kuka soittaa ym. niin jotain on vialla. olen samaa mieltä kuin edelliset... otahan mies kunnon puhutteluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2047
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1259
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      27
      1105
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      95
      794
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      131
      790
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      717
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      60
      690
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      672
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      656
    Aihe