Kukaan opiskellut sairaanhoitajaksi ulkomailla?

yuytuyu

Eli tossahan tuo kysymys jo tulikin. Onko kukaan opiskellut sairaanhoitajasi ulkomailla? (lahinna yhdysvallat kiinnostaisi)

4

2270

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 456654654

      Sairaanhoitajia valmistuu yhdysvalloissa joka vuosi.

    • yeyeterewrw

      Yleensä puhun ulkomailla opiskelun puolesta, mutta sairaanhoitajan tutkinto on sellainen, että se kelpaa missä tahansa, joten jos olisin harkitsemassa sh-opintoja, ottaisin Suomesta maksuttoman koulutuksen ja sitten ulkomaille duuniin. Ulkomailla opiskelu nimittäin maksaa aika mukavia summia. Tietysti sh:lle on hommia, joten miksei sitä opiskelisi ulkomaillakin opintotuen lisäksi tarvittaessa myös opintolainalla, sillä sen saa luultavasti maksettua takaisinkin.

    • sh1989

      Hei!

      Opiskelen Suomessa HKI:ssä toista vuotta sairaanhoitajaksi. Olen lähdössä Espanjaan kohta vaihtoon ja sen jälkeen kun valmistun, lähden Espanjaan tai Skotlantiin opiskelemaan kätilön (18kk) tähän päälle.

      Itse puhun kyllä Suomen puolesta, koska sairaanhoitajan tutkinnossa on tosi vaikeita aineita, esim. kaikki termit, bronkodilatoiva, hypoglykemia, hyperventilaatio, EKG:n PQRSTU- aallot, sitten anatomian kaikki sanastot ja muutenkin.. Olen itse tosi hyvä kielissä ja kirjoitin M:n paperit ja voin vaan sanoa että jotain historiaa/sosiologiaa jne. on helmpompi opiskella ulkomailla kuin tätä, koska termit ovat niin vaikeita ja niitä on satoja! Olen opiskellut lukion Espanjassa. Toinen juttu on se että jos opit esim. sairaalan tavarat ja termit vaikka englanniksi ja joku sanoo sinulle että laitetaan potilaalle vikko, kun tulet takaisin Suomeen, et pysty toimimaan kunnolla suomalaisessa sairaalassa.

      Muutenkin opiskeluaikana Suomesta löytyy todella hyvin töitä! Todella. Joten voit kerätä rahaa ja lähteä sitten. Tosiaan tuosta sh-tutkinnon tunnustamisesta olen eri mieltä: sairaanhoitaja on EU-alueella yhtenäinen tutkinto, ja kaikissa EU-maissa suoritettu sh-tutkinto käy jokaisessa EU-maassa.

    • sh1989

      Niin ja jos olet käynyt lukion, niin sinulle voi tulla yllätyksenä kuinka käytännönläheinen ammatinvalinta sairaanhoitaja on -sillä että oikeasti ymmärrät epikriisistä oleelliset tiedot suomeksi ja mitä potilaalle laitetaan, jne. on suuri merkitys koska työ ei mitenkään onnistu ilman sitä -ei voi käyttää mitään suurempaa voimaa tai logiikkaa. Tsemppiä! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      77
      1208
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      1016
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      970
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      871
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 59
      744
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      62
      671
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      650
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      642
    10. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      637
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      618
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      616
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      569
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      539
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      520
    16. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      517
    17. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    20. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      105
      454
    Aihe