Viemäriremontin hinta?

ensiasuntoon

Karkea hinta-arvio kerrostalon putkiremontille voisi ilmeisesti olla esim. 700 e/m2, ja tuolla hinnalla vaihdetaan käyttövesiputket ja viemärit ja tehdään kylppäri kalusteineen.

Entä, jos vesiputket on vaihdettu ja viemärit pinnoitettu, minkä hintainen remontti myöhemmin on pelkkä viemärien vaihtaminen? Tarkkaa arviota on tietenkin mahdotonta antaa, mutta kaipaisin noin-hintaa.

Miten viemäriremontti ylipäätään tehdään? Avataanko lattiaa jokaisen viemärin kohdalta, ja vain viemärin kohdalta? Eli jos haluaa vaihtaa esim. wc-istuimen paikkaa, purkamista = hintaa tulee enemmän? Onko remontti joka tapauksessa isompi kuin pelkästään vesiputkia seinän pinnalle vedettäessä? Meneekö pelkässä viemäriremontissa koko kylpyhuone uusiksi (lattia auki -> vesieristys uusiksi myös seiniin -> vesiputket remontin ajaksi pois seinistä), eli kustannus olisi aika lähellä tuota kaiken kattavan putkiremontin hintaa?

Kiitän :)

1

1521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 700 €/m²

      > Entä, jos vesiputket on vaihdettu ja viemärit pinnoitettu,

      On siis tehty siirtokorjaus, millä on ostettu luokkaa 15 vuotta lisäaikaa. Tosin sillä edellytyksellä, että pinnat & vesieritykset kestävät tämän ajan. Y

      > minkä hintainen remontti myöhemmin on pelkkä viemärien vaihtaminen?

      Viemärin uusiminen maksaa VÄHEMMÄN kuin sen pinnoitus. Siis per metri.

      Todellinen ongelma on siinä, että viemärin pääsee uusimaan vain repimällä hormikuilun auki keittiön/KPH seinästä lattiasta pitää kaivaa se lattiakaivo ylös & pistää uusiksi. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että KPH joudutaan rakentamaan alusta alkaen uudelleen, siis vesieristykset, pinnat, kalusteet (10-15 v vanhoja tuskin kannattaa asentaa takaisin) ja varmaan sähkötkin kannattaa uusia, jos tätä ei vielä ole tehty. Eli hinta on just se 700 €/m².

      > Miten viemäriremontti ylipäätään tehdään? Avataanko lattiaa jokaisen viemärin kohdalta, ja vain viemärin kohdalta? Eli jos haluaa vaihtaa esim. wc-istuimen paikkaa, purkamista = hintaa tulee enemmän?

      Ei merkitystä. Hinta tulee pääosin siitä, että koko KPH joudutaan purkamaan paljaalle betonille & rakentamaan alusta alkaen uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      308
      6708
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      57
      5864
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5354
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      63
      4125
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3358
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3353
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      53
      3264
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3028
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2272
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      40
      1143
    Aihe