Nuorena Aila Parviaisella oli suunnitelma, miten selvitä aikuisuudesta lesbona: hän menisi luostariin.
- Ja se oli vahva päätös, hän muistelee nyt 64-vuotiaana naisena, joka vasta pari kuukautta sitten kertoi ystävilleen ja läheisilleen olevansa lesbo. Uutinen yllätti monet, koska lähipiiri tuntee Astan äitinä ja naisena, joka on toisessa avioliitossa. Läheisimmät tosin olivat jo arvanneetkin totuuden.
Pakkoliittoon
Aila tiesi jo noin 10-vuotiaana olevansa jotenkin erilainen kuin muut tytöt, mutta hän ei ymmärtänyt syytä. Kun sisko kiinnitti seinään komeiden miesnäyttelijöiden ihailijakuvia, Aila palvoi Elisabeth Tayloria ja muita naistähtiä.
- Mutta en oikein tiennyt koko asiasta, hän muistelee hämmennystään.
Aila halusi elää kuten muutkin tytöt ja niin kuin häneltä odotettiin. Hän tapasi seuroissa pojan, jota tapaili, mutta ei halunnut muuta. Aila kertoo pojan raiskanneen hänet, kun hän halusi lopettaa tuttavuuden.
- Meni luostarihaave siihen paikkaan, koska luulin, etten enää kelpaa sinne. Alistuin siihen.
Tuli toinen suhde, vahinkoraskaus ja avioliitto. Vielä kirkkoon kävellessään Aila mietti, ettei mene vihille asti, mutta toisin kävi.
- Kaikki olivat niin onnellisen näköisiä, että en voinut tehdä heille pettymystä. Jouduin naimisiin.
Rakkaushaave
Myrskyisä ja väkivaltainen avioliitto jatkui parikymmentä vuotta ennen kuin Aila otti lopulta eron. Vaikka liitto oli hänelle hyvin ahdistava, hän halusi välttää häpeän, joka vielä 1970-luvulla liittyi avioeroon. Aila odottikin, että kuopuskin lähti kotoa omilleen.
- En uskaltanut hypätä pois aikaisemmin eikä sukukaan olisi hyväksynyt, vuonna 1980 eronnut Aila muistelee.
Yksityisyrittäjänä työskennellyt Aila ei puhunut sinkkuudestaan, vaan keskittyi työhön. 10 vuoden kuluttua hän tapasi nykyisen miehensä. Aila kuvailee Mäntsälässä asuvan parin yhteiseloa turvaa antavaksi kaveruusliitoksi.
Helpottava totuus
Aila on ihastunut vahvasti naiseen vain kerran ulkomaanmatkalla, mutta silloin oli "suku ja koko sakki kimpussa".
- Rakastuin ihan hirveästi. Hänet jos saisin uudelleen, hakisin heti luokseni. Mieheni hyväksyisi sen.
Aila sanoo, että on kieltänyt itsensä koko elämänsä ajan. Pari kuukautta sitten hänelle "tuli mitta täyteen".
- Kuulutin kaikille, että olen lesbo ja ollut koko ikäni. Kertominen helpotti niin, että olen itse ihan järkyttynyt.
Jos Aila eläisi nuoruuttaan nyt, hän valitsisi elämässään toisin.
- Pitäisin pääni ja eläisin toisin. On turha olla missään kaapissa.
Elämää
lesbokaapissa.
0
216
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k2494257Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän402499Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop5062123Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h582092Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431820Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.1031694Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh251578Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on31571Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A411291Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit1211166