Nuorena Aila Parviaisella oli suunnitelma, miten selvitä aikuisuudesta lesbona: hän menisi luostariin.
- Ja se oli vahva päätös, hän muistelee nyt 64-vuotiaana naisena, joka vasta pari kuukautta sitten kertoi ystävilleen ja läheisilleen olevansa lesbo. Uutinen yllätti monet, koska lähipiiri tuntee Astan äitinä ja naisena, joka on toisessa avioliitossa. Läheisimmät tosin olivat jo arvanneetkin totuuden.
Pakkoliittoon
Aila tiesi jo noin 10-vuotiaana olevansa jotenkin erilainen kuin muut tytöt, mutta hän ei ymmärtänyt syytä. Kun sisko kiinnitti seinään komeiden miesnäyttelijöiden ihailijakuvia, Aila palvoi Elisabeth Tayloria ja muita naistähtiä.
- Mutta en oikein tiennyt koko asiasta, hän muistelee hämmennystään.
Aila halusi elää kuten muutkin tytöt ja niin kuin häneltä odotettiin. Hän tapasi seuroissa pojan, jota tapaili, mutta ei halunnut muuta. Aila kertoo pojan raiskanneen hänet, kun hän halusi lopettaa tuttavuuden.
- Meni luostarihaave siihen paikkaan, koska luulin, etten enää kelpaa sinne. Alistuin siihen.
Tuli toinen suhde, vahinkoraskaus ja avioliitto. Vielä kirkkoon kävellessään Aila mietti, ettei mene vihille asti, mutta toisin kävi.
- Kaikki olivat niin onnellisen näköisiä, että en voinut tehdä heille pettymystä. Jouduin naimisiin.
Rakkaushaave
Myrskyisä ja väkivaltainen avioliitto jatkui parikymmentä vuotta ennen kuin Aila otti lopulta eron. Vaikka liitto oli hänelle hyvin ahdistava, hän halusi välttää häpeän, joka vielä 1970-luvulla liittyi avioeroon. Aila odottikin, että kuopuskin lähti kotoa omilleen.
- En uskaltanut hypätä pois aikaisemmin eikä sukukaan olisi hyväksynyt, vuonna 1980 eronnut Aila muistelee.
Yksityisyrittäjänä työskennellyt Aila ei puhunut sinkkuudestaan, vaan keskittyi työhön. 10 vuoden kuluttua hän tapasi nykyisen miehensä. Aila kuvailee Mäntsälässä asuvan parin yhteiseloa turvaa antavaksi kaveruusliitoksi.
Helpottava totuus
Aila on ihastunut vahvasti naiseen vain kerran ulkomaanmatkalla, mutta silloin oli "suku ja koko sakki kimpussa".
- Rakastuin ihan hirveästi. Hänet jos saisin uudelleen, hakisin heti luokseni. Mieheni hyväksyisi sen.
Aila sanoo, että on kieltänyt itsensä koko elämänsä ajan. Pari kuukautta sitten hänelle "tuli mitta täyteen".
- Kuulutin kaikille, että olen lesbo ja ollut koko ikäni. Kertominen helpotti niin, että olen itse ihan järkyttynyt.
Jos Aila eläisi nuoruuttaan nyt, hän valitsisi elämässään toisin.
- Pitäisin pääni ja eläisin toisin. On turha olla missään kaapissa.
Elämää
lesbokaapissa.
0
282
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä732272Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa512208SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622015Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171801Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön851201Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.741123HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36293995Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T320929Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah99884- 56827