Reuma ja e-pillerit

Jokueräs

Minulla reumakivut seuraavat hyvin vahvasti kuukautiskiertoa ja vuosi sitten kun mainitsin tästä omalääkärilleni, hän ehdotti, että kokeilisin e-pillereitä siten, että söisin 2-3 laattaa putkeen, jolloin menkat tulisivat huomattavasti harvemmin ja kivut pysyisivät paremmin hallinnassa. Onko muilla kokemusta toimiiko moinen?

Vuoden olen asiaa sulatellut ja nyt rupeaisin olemaan valmis kokeilemaan. Mutta jotenkin epäilyttää. Entä jos homma meneekin siihen, että "hormoonikierto" pysähtyy juuri siihen kipeimpään vaiheeseen ja olen sitten tosi kipeä koko pillereiden käytön ajan...

5

1721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ElisaAl

      Toisille ( siis joilla on autoimmuunisairaus kuten reuma ) noista e-pillereistä tulee sitten muita vaivoja, kuten sjögrenin syndroomaa, että en tiedä söisinkö kipuihin e-pillereitä.

    • Jokueräs

      Aika hyvä pointti tuo, et saattaa laukaista muita tauteja. Pitää kysyä lääkärin mielipidettä asiasta, jos ei ole tietoa, niin jutustella reumalääkärin kanssa kun siellä seuraavan kerran käyn.

    • Yksilöllistä

      Minä syön reumaoireisiin muun lääkityksen lisäksi minipillereitä, ja kyllä ovat auttaneet reumaan siltäosin että kuukautisten aikainen dramaattinen pahenemisvaihe on jäänyt pois. Eikä ole tullut mitään sivuvaikutuksia. Toki yksilöllistä jokaisella ihmisellä nämä lääkkeiden vaikutukset. Mutta minulla toimii, myös endometrioosi kivut katosivat ja kuukautiskivut ja vuodot vähenivät :)

    • Jokueräs

      Huhtikuulta saakka olen yhdistelmäpillereitä syönyt ja ainakin kesän ne pitivät reumakivut kohtalaisesti hallinnassa - toki yhteistyössä reumalääkkeiden kanssa. Kipujen menkkapiikit ovat olleet matalampia kuin ennen pillereiden aloittamista. Taukoviikolla kivut kyllä palaavat, mutta taukoviikkoa voi kuitenkin paremmin hallita kuin epäsäännöllistä kuukautiskiertoa (jossa kuukautisten tulemisen tiesi lähinnä nivelkivuista...)

      Ongelmana on tällä hetkellä sopivan merkin löytäminen. Toinen merkki on kokeilussa ja ongelmana välivuodot. Tämä nykyinen merkki aiheuttaa myös jossain määrin masennusta. Kovin montaa merkkiä en enää viitsi kokeilla, joten toivottavasti löytyy pian sopiva merkki.

    • kjkkkkjjj

      Mulla myös nivelvaivat seuraavat kuukautiskiertoa. Aloitin Yasmin-merkkiset pillerit ja ovat kyllä sopineet ihan hyvin. Kannattaa kokeilla kyllä. Olen monesti maininnut Tayssin reumalääkäreille että tuntuu, kuin reuma seurailisi kuukautiskiertoa, niin suurin osa lääkäreistä ei ole kuulemma ikinä kuullutkaan että voisi olla näin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      74
      3387
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3127
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3002
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2661
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1729
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1695
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1679
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1618
    Aihe