Appelsiinipuu

Aplaripuunkasvattaja

Moi. Laitoin tänään appelsiinin siemenen multaan ja annoin vähän vettä. Kauan kestää, että se alkaa kasvaa. Ennen en ole mitään kasvia istuttanut/hoitanut :D,mut nyt aattelin aplari puuta kokeilla. Olisiko siemenelle pitänyt tehdä jotain ennen multaan laittamista? Pesin hedelmälihat sen ympäriltä ja annoin kuivua yön yli ja aamulla laitoin multaan. Kuinka jatkan tästä eteenpäin? Vastauksia kiitos (:

4

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pienpuutarhuri

      Siemenet voi laittaa suoraan multaan ei tarvitse pestä ja kuivattaa.

      Anna ihan rauhassa kasvaa, koska joissakin siemenissä menee muutama viikko itämisessä ja jotku eivät edes idä ollenkaan.

      Älä uita taimia vedessä ja kun se on kunnolla kasvanut aloita lannoitus, koska nyt alkoi kasvuaika kasveille.

      Pidä aplaria valossa tykkää nimittäin auringonvalosta ja siksi juo paljon vettä.

      Minulla on yli 15.v vanha sitruspuu jota en teidä onko se aplari, sitrus, mandariini tms. mutta pituutta on 170cm. Hurja on kasvamaan jos sen saa kasvatettu edes 50cm:iin.

      Minun puuni on nyt kasvanut kuukauden sisällä 20cm ja se on tehnyt lisää pieniä oksia ja ihan villinä kasvaa. Jotku lehdet on kämmenen kokosia.

      Suihkuttelen kerran viikossa Jaakontaikaa puun lehdille ja suhkuttelen joka päivä pelkällä vedellä ja kastelen huoneen lämpöisellä vedellä.

      Lannotepuikkoja olen käyttänyt, mutta ainon hankkia ihan sitruspuille tarkoitetut lannotteet.

      • aplaripuunkasvattaja

        Kiitos tiedosta! (: , Mutta yksi kysymys vielä mitä lannoitetta minun kannattaisi laittaa?


      • Pienpuutarhuri
        aplaripuunkasvattaja kirjoitti:

        Kiitos tiedosta! (: , Mutta yksi kysymys vielä mitä lannoitetta minun kannattaisi laittaa?

        Substral Naturen Kasviravinne on tarkoitettu myös sitruskasveille, mutta kun minulla ei ole tuota ollut niin olen laittanut viherkasvien lannoitetikkuja. ;)

        Voithan sä laittaa muutaman siemenen itämään ja kai joku niistä itää. ;)


      • Pienpuutarhuri
        Pienpuutarhuri kirjoitti:

        Substral Naturen Kasviravinne on tarkoitettu myös sitruskasveille, mutta kun minulla ei ole tuota ollut niin olen laittanut viherkasvien lannoitetikkuja. ;)

        Voithan sä laittaa muutaman siemenen itämään ja kai joku niistä itää. ;)

        Jaakontaikasta hieman.

        Ihan eka kerran kun sillä suihkuttaa kasvien lehtiä, voi lehdet hieman kärsiä, mutta kyllä ne tottuu siihen. Tosin jos kasvilla on ohuet lehdet en ole uskaltanut suihkutta niitä Jaakontaikalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2288
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2033
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1485
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1424
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1361
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1055
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      954
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      107
      904
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      886
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      863
    Aihe