Minä olen aikeissa laittaa internet-sivut nettiin, mutta en ole koskaan tehnyt sitä aikaisemmin. Voiko joku selittää kohta kohdalta, tai edes yleiskuvallisesti, miten se tapahtuu?
Olen kuullut jotain domain -nimen hankkimisesta ensin ja sen että, sivut jotenkin laitetaan jollekin palvelimelle internettiin(ei hajuakaan miten).
Sivustoni sisältävät myös php:tä ja mysql:llää(työstetty xampp:ssa). Ne kai tarvitsevat palvelimen missä on php -tuki. Onko ehdotuksia mitkä internetissä olevat palvelimet tai webhotellit(en ole varma termistä) voisivat sopia minulle?
Kiitos valmiiksi
Internet-sivut nettiin
7
509
Vastaukset
- Vaihtoehtoja löytyy
Webhotellivertailuja löytyy netistä:
http://www.webhotellivertailu2.fi/
Itsellä webhotelli shellit, hopea nyt 33eur/v, sisältää domainpalvelun levytila(1000Mt) php mysql(2 kantaa) domainnimi nimipalvelu.
http://www.shellit.org/webhotellit.htm
Vastaavia webhotelleja esim
http://www.webholder.fi/webhotellit/
Tässä on cPanel, eli on helppokäyttöinen ja lisäksi ssh, näitä shellitissä ei ole. Peruspaketti 30eur/v(1 mysql-kanta) 15 eur/v erillinen domainpalvelu.
Helpointa on tilata domainnimi nimipalvelu webhotellitilauksen yhteydessä. Jos on oma palvelin, sitten riittää pelkkä domainpalvelu ilman webhotellia=domainnimi nimipalvelu, esim shellit:illä 12eur/v. Pelkkä domainnimen hankinta/rekisteröinti ei siis riitä, vaan nimipalvelu tarvitaan/ostetaan, mistä seuraa joka tapauksessa pieni vuosimaksu.
Tilauksen tehtyäsi saat tunnukset ja salasanat webhotellin palvelimelle ja tietokantaan. Webhotelleilla on erilaisia ylläpitotapoja, perusversioilla käytetään esim. filezillaa tiedostojen siirtoon ja phpmyadminia mysql-kannan hallintaan. Nämä oppii helposti. Lisäksi esim. Shellitissä on hallintaohjelma arkiston siirtoon/purkuun (sillä voi asentaa esim sisällönhallintaohjelmiston kuten Joomlan tai Wordpressin). Monessa webhotellissa löytyy cPanel, millä voi katsella logeja, ja tehdä konfiguraatioita, käyttäjä-, tiedosto- ja tietokantahallintaa graafisella ui:lla (näyttää ihan käyttökelpoiselta)
http://cpanel.demo.cpanel.net/frontend/x3/index.html/x3/index.html?post_login=17750771329471 - Vaihtoehtoja löytyy
..oikea cPanel-linkki:
http://cpanel.demo.cpanel.net/frontend/x3/index.html- cpanel
Tunnuksilla demo/demo pääsee tutustumaan, sisältää mm video tutorials.
- Vaihtoehtoja löytyy
Tässä 3. potentiaalinen web-hotelli, 1 mysql-kannalla ja cPanelilla 24 eur/v
http://www.domainmaailma.com/sopimusehdot/
http://www.domainmaailma.com/webhotellin-ominaisuudet/ - vertailija
http://www.webhotellivertailu.fi/
Webhotellivertailu.fi-sivuston avulla löydät helposti ja nopeasti juuri sinulle täydellisesti sopivan tuotteen. Sivustolla on myös käyttäjien omakohtaisia kokemuksia eri webhotelleista. Voit siis vertailla sekä webhotellien hintoja ja ominaisuuksia että käyttäjien kokemuksia Mulla on edustettuna mm. suomalainen web hotellipalvelu:
www.sigmatic.fi
Tuolta löytynee sulle sopiva paketti. Ota minuun yhteyttä niin hoidan kaiken avaimet käteen kuntoon, kun tilaus tulee minun kautta. Hinnat näet heidän sivuilta.- hosting
zymic.com ilmainen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t846855- 353661
- 443218
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402452Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin282241- 2032162
- 1202153
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292069- 402052
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241758