Internet-sivut nettiin

melkein aloittelija

Minä olen aikeissa laittaa internet-sivut nettiin, mutta en ole koskaan tehnyt sitä aikaisemmin. Voiko joku selittää kohta kohdalta, tai edes yleiskuvallisesti, miten se tapahtuu?
Olen kuullut jotain domain -nimen hankkimisesta ensin ja sen että, sivut jotenkin laitetaan jollekin palvelimelle internettiin(ei hajuakaan miten).

Sivustoni sisältävät myös php:tä ja mysql:llää(työstetty xampp:ssa). Ne kai tarvitsevat palvelimen missä on php -tuki. Onko ehdotuksia mitkä internetissä olevat palvelimet tai webhotellit(en ole varma termistä) voisivat sopia minulle?

Kiitos valmiiksi

7

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaihtoehtoja löytyy

      Webhotellivertailuja löytyy netistä:
      http://www.webhotellivertailu2.fi/

      Itsellä webhotelli shellit, hopea nyt 33eur/v, sisältää domainpalvelun levytila(1000Mt) php mysql(2 kantaa) domainnimi nimipalvelu.
      http://www.shellit.org/webhotellit.htm

      Vastaavia webhotelleja esim
      http://www.webholder.fi/webhotellit/
      Tässä on cPanel, eli on helppokäyttöinen ja lisäksi ssh, näitä shellitissä ei ole. Peruspaketti 30eur/v(1 mysql-kanta) 15 eur/v erillinen domainpalvelu.

      Helpointa on tilata domainnimi nimipalvelu webhotellitilauksen yhteydessä. Jos on oma palvelin, sitten riittää pelkkä domainpalvelu ilman webhotellia=domainnimi nimipalvelu, esim shellit:illä 12eur/v. Pelkkä domainnimen hankinta/rekisteröinti ei siis riitä, vaan nimipalvelu tarvitaan/ostetaan, mistä seuraa joka tapauksessa pieni vuosimaksu.

      Tilauksen tehtyäsi saat tunnukset ja salasanat webhotellin palvelimelle ja tietokantaan. Webhotelleilla on erilaisia ylläpitotapoja, perusversioilla käytetään esim. filezillaa tiedostojen siirtoon ja phpmyadminia mysql-kannan hallintaan. Nämä oppii helposti. Lisäksi esim. Shellitissä on hallintaohjelma arkiston siirtoon/purkuun (sillä voi asentaa esim sisällönhallintaohjelmiston kuten Joomlan tai Wordpressin). Monessa webhotellissa löytyy cPanel, millä voi katsella logeja, ja tehdä konfiguraatioita, käyttäjä-, tiedosto- ja tietokantahallintaa graafisella ui:lla (näyttää ihan käyttökelpoiselta)
      http://cpanel.demo.cpanel.net/frontend/x3/index.html/x3/index.html?post_login=17750771329471

    • Vaihtoehtoja löytyy
      • cpanel

        Tunnuksilla demo/demo pääsee tutustumaan, sisältää mm video tutorials.


    • Vaihtoehtoja löytyy
    • vertailija

      http://www.webhotellivertailu.fi/

      Webhotellivertailu.fi-sivuston avulla löydät helposti ja nopeasti juuri sinulle täydellisesti sopivan tuotteen. Sivustolla on myös käyttäjien omakohtaisia kokemuksia eri webhotelleista. Voit siis vertailla sekä webhotellien hintoja ja ominaisuuksia että käyttäjien kokemuksia

    • Mulla on edustettuna mm. suomalainen web hotellipalvelu:

      www.sigmatic.fi

      Tuolta löytynee sulle sopiva paketti. Ota minuun yhteyttä niin hoidan kaiken avaimet käteen kuntoon, kun tilaus tulee minun kautta. Hinnat näet heidän sivuilta.

    • hosting

      zymic.com ilmainen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      121
      1688
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1372
    3. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      980
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      972
    5. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      65
      826
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      75
      798
    7. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      1
      760
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      46
      731
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      671
    10. Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin

      Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta
      Maailman menoa
      60
      653
    Aihe