Vi-Siblin annostelu?

epätoivoinen.

Hei!

Olen kärsinyt monia vuosia erilaisista suolistovaivoista. Lääkärissä en ole käynyt mutta oireiden perusteella 100% varma ärtyneen suolen oireyhtymästä. Tänään ostin Vi-Siblin nimistä vatsan toimintoja tasapainottavan tuotteen. Ohjeissa lukee seuraavasti:

Vi-Siblin-hoito aikuisille ja yli 6-vuotiaille lapsille aloitetaan yhdellä annoksella vuorokaudessa. Annostusta suurennetaan vähitellen, kunnes toivottu vaikutus saavutetaan, tavallisesti 3–7 päivän kuluttua. Tämän jälkeen annostusta muutetaan niin, että vaikutus säilyy. Jos olet on erityisen herkkävatsainen (esim. ärtyvän paksusuolen oireyhtymää sairastava), annostusta tulee suurentaa hyvin hitaasti asteittain 1-2 viikon aikana.

Tänään otin ainetta yhden mitallisen eli aloitusannoksen. Millaisia annoksia minun pitäisi alkaa ottamaan? Toivottavasti joku osaa auttaa minua, sillä toivon todellakin pääseväni inhottavasta vaivastani eroon.

4

9194

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kypsätäti

      Tähän mennessä olet ehkä jo huomannut, että joudut kokeilemaan ja kuulostelemaan pari viikkoa ennen kuin löydät itsellesi sopivan annostuksen - ja sekin annostus voi muuttua muutaman kuukauden päästä elämäntilanteen tai ravinnon vaihdellessa.

      Vi-Siblin voi saada mahasi kuralle tai ummetukselle tai lisätä ilmavaivoja - ihan miten vaan nyt vatsasi reagoi kuituun. Voi myös olla niin, että Vi-Siblin ei tunnu vaikuttavan yhtään mitenkään.

      Minä otan Vi-Sibliniä nykyään kaksi kertaa päivässä noin 10 tunnin välein runsaan veden kanssa. Käytin vuosia Vi-Sibliniä vain kerran päivässä, koska minulle liika kuitu tekee ilmavaivoja. Aloitin puolella annoksella ja lisäsin viikkojen kuluessa puoleen annokseen kahdesti päivässä. Sitten vasta siirryin yhteen annokseen kerran päivässä. Jos olen hikoillut runsaasti helteen vuoksi enkä ole ehtinyt juoda samassa tahdissa, jätän yleensä toisen annoksen pois, sillä pieni nestehukka tekee minulla ulosteen kiinteämmäksi ja Vi-Siblinin kanssa päädynkin kiinteästä sementtiin. Samoin jätän toisen annoksen pois, jos olen syönyt sinä päivänä normaalia enemmän kuitua ravinnossa. Minulle ei sovi ollenkaan liika kuitu kuten nämä uudet runsaskuituiset jugurtit, maha tulee ihan hirveän kipeäksi.

      Vain kokeilemalla löydät itsellesi sopivan annoksen.

    • Anonyymi

      Oho onpa hankalaa ja kun minulla on rasvapitoisuudessa ilm jotain heittoa luonteessa kun ottaa oytyn reunaan kiinni uloste joka ilm viittaisi johonkin haiman häiriöön mutta välillä tulee täysin ripulivetenä uloste. On kylläkin kakkosdiabetes jonka tietenkin jo viittaa haiman häiriöön mutta uloste asia ei ole ennen ollut näin hankalasti vaihtuva ripulista lievään vatsan vääntöön välillä jopa normaalia ulostetta mutta sitten taas ripulia ja koko viikko vaihtelee tilanne . Laktoosi -intoleranssikin on. Alflorexistä kuukauden kuurista tuli lievä helpotus, mutta kuitenkin parina päivänä ripulia silloinkin kuitenkin tuli. Gluteiini allergiaa ei nyt pitäisi olla kuitenkaan. Saa nähdä onko jotain vakavampaa vai ärtyneen suolen oireyhtymä esim?. Ystävällä näytti olevan tämä vi-siblin käytössä ja hänellä ilmeisesti on ripuliin auttanut. Hänellä on työssä melko selvä mahdollisuus altistus erilaisiin bakteereihin ja eri viruksiin kun on laitos siivoojana ja joutuu käyttämään aikamoisia kemikaaleja työssään puhdistustyössä että ei ihme että vatsa saa hieman epätasapainoa ehkä siellä työssä ja isoäitinä pitää usein lapsenlastaan että sieltäkin tulee altistusta hänellä . Itsellä ei sellaista ole suoraan altistusta bakteeri tai viruskantoihin mutta ulkona liikkuessa törmää yleisissä paikoissa kaikenlaiseen kantaan. En osaa oikein sanoa voisiko olla jotain vakavampaakin minulla mutta sen näkee sitten kun nyt vasta tutkitaan asiaa. Tsemppiä vi-sibliniä käyttäville vaan! ehkä jos todetaan ärtyvän suolen oireyhtymä tai jotain muuta? minulla niin ehkä minäkin siirryn siitä käyttämään?

    • Anonyymi

      Olen hukannut vi-siblin annostelijani. Paljonko annos on, esim teelusikallisena? Siia ylsi annosmitta?

    • Anonyymi

      Voiko viciplin aiheuttaa pahaa hajua hengitykseen🤔

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1330
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      694
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      483
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      480
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      91
      451
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe