Jotenkin tuon maasotakoulun pointin ymmärtää, mutta asukkaita rassaava läpiajo vähän oudoksuttaa. Samalla ideologialla voisi laittaa läpajokieltoja vähän joka taajamaan.
Rassaahan se meikäläistäkin, kun liikennettä on jatkuvasti ympärillä, mutta jos asiasta tulee ylitsepääsemätön, niin eihän sitä auta, kun muuttaa maaseudulle.
http://www.esaimaa.fi/Online/2011/03/28/Rakuunamäen kaava hyväksyttiin/2011110885691/4
Rassaahan se meikäläistäkin, kun liikennettä on jatkuvasti ympärillä, mutta jos asiasta tulee ylitsepääsemätön, niin eihän sitä auta, kun muuttaa maaseudulle.
http://www.esaimaa.fi/Online/2011/03/28/Rakuunamäen kaava hyväksyttiin/2011110885691/4
Vastaukset 66
Vanhimmat
Ei näköjään linkki toimi, joten tuossa tuo etelä-saimaan artikkeli:
Rakuunamäen kaava hyväksyttiin
28.3.2011 22:08
Lappeenrannan kaupunginvaltuusto hyväksyi Rakuunamäen osayleiskaavan tarkistuksen tämän illan kokouksessaan.
Kaavatarkistuksen tarkoituksena on luoda edellytykset muun muassa Rakuunamäen pitkään veivatuille liikennejärjestelyille. Niillä estetään alueen luvaton läpiajo, mikä on rassannut asukkaita haitannut Maasotakoulun toimintaa.
Kaava-alueen kokonaispinta-ala on 36,2 hehtaaria.
Niinpä,,,
Rakuunamäki ei ole olemukseltaan kuin muut taajamat.
Se on historiallisestikin omanlaisensa.
Varuskunta on varuskunta.
Artikellisahan vedotaan asukkaiden turhautumiseen, eikä alueen historiallisuuteen.
Eihän linnoitustakaan ole rajoitettu tietääkseni, vaikka Linnoitus on Linnoitus ;)
Lainaamassasi artikkelissa puhuttiin _luvattomasta_ läpiajosta. Rakuunamäen molemmilla porteilla on liikennemerkki, joka kieltää läpiajon, ja asukkaat kai haluavat, että tuolla merkillä olisi jotain vaikutusta. Kun jotkut autoilijat eivät kerran kyseistä merkkiä osaa tai halua tajuta, täytyy läpiajokielto siis toteuttaa liikennejärjestelyillä.
Se, että asukkaat "KAI" haluavat jotain erityisjärjestelyjä, jotta saisivat elellä omassa rauhassa, ei käsittääkseni ole riittävä peruste tälle asialle. Kuten sanoin, Maasotakoulun kanta on perusteltua, mutta asukkaiden tarve vasta sitten, kun ovat ostaneet koko pläntin itselleen.
Maksako veronmaksajat yksityisteiden kunnossapidon , vai osallistuvatko asukkaat kustannuksiin.
Hyvä pointti :)
Työttömien pitää saada nukkua myös päivällä!
tottakai pitää nukkua muutenhan sitä väsähtää,eikä jaksa kiskoo kaksinkäsin kylmää kaljaa terassilla.
Kun kerran yhdessä maksetaan, kai sitten myös yhdessä sadaan käyttää.
Mie olen nyt alkanut käyttää Rakuunamäen reittiä kun kuljen Voisalmesta Lavolan suuntaan. Syy on yksinkertainen, ei huvita seisoa älyttömästi toimivissa liikennevaloissa Lönnrotin koulun kulmilla eikä huvita rikkoa autoa Liisankadun järjettömissä töyssyissä. Eli Rakuunamäki vetää hyvin :)
Eiköhä siel asu taas joku silmää tekevä, joka saa mitä haluaa!
Onko Upseeritellä läpiajo sallittu?
Kielletään vain joka kadulla läpiajo, ja tietenkin meluvallit kaikille kaduille. Ihmiset olisivat silloin tyytyväisiä.
Jos kaikki Lpr:n urputtajat muuttaisivat maalle asumaan kaikkeen rauhaan, niin silloin kaikille jäljelle jääville kaupunkilaisille jäisi yksi kerrostalo (jokaiselle) asuttavaksi.
Mitähän Rakuunamäellä tuumattaisiin, kun koko kaupunki häviäisi ympäriltä :D
Niille kaduille jotka eivät vaikuta Maasotakoulun toimintaan,
liikkuma oikeus kaikille veronmaksajille.
Asuuko Rakuunamäellä päättäjiä?
Mie ajan ainakii sen läp ja vien koirat paskalle toisten pihoille!!
hahahahhah
Valitukset Rakuunamäen kaavasta löytyy Lappeenrannan sivulta, asukkaat ovat halunneet yksityisalueen.
Saiskohan Uus-Lavolan yksitysalueeksi, jos keräis asukkaiden nimiä adressiin?
rupesko pelottaa
Joo jos kielletään läpiajo siellä, niin täytynee käydä kulkemaan sieltä jalkaisin pihojen läpi. Se vaan edellyttää sen että täytyy vähän niitä piikkilankoja katkoa joita jotkut talonyhtiöt on pihoilleen laittaneet? Liekö edes luvallista tuollainen vaarallisten piikkilankojen levittely? Eli voimapihdit mukaan vaan ja kulkemaan sieltä mistä luonnollista mennä on!
Onko noin, että siellä olis tollasta toimintaa ollu?
Meidän kalliita piikkilankoja et kyllä tule katkomaan! Haluamme olla rauhassa ja yksityisyyttä arvokkaille taloillemme! Taidat olla vaan kademielinen!
menen tänään kaasuttelemaan rakuunamäelle..paskannan samalla kadulle
vituttaa tollaset ihmiset
Kasarmikadun rakentaminen ratkaisee liikenne ongelmat.
Maasotakoulun kohtalo selviää myöhemmin, Etelä- Saimaa 13.9 .2011
"Samalla ideologialla voisi laittaa läpajokieltoja vähän joka taajamaan."
Ei millään "ideologialla" vaan käytännön tarpeista.
Joita ovat?
Kasarminkatu sit näköjään rakennetaan, niin kuin kaavassa on.
Uhkasakko päällä. Kasarminkadulla alkaa olla kiire valmistua.
Ei haitta enää Maasotakoulun toimintaa. meinaan liikenne.
Asukkaat tietysti valittavat.
Ainoastaan pari talon omistajaa jotka ovat kankena kaskessa...
Meijänkin ohi ajelee autoja ja mopoja, pittä pyytää kieltomerkki.
Tänään taas vääntöä Rakuunamäen kaavasta, eihän sitä ole väännetty kuin 12 vuotta.
Odotetaampa taas talven liukkaita kelejä. Taipalsaaren tiellä jumittaa rekka kaupungin huonon hiekoituksen takia ex Kuuselan Shellin mäkeen ja Liisankatua on yhtä turha yrittää ajaa ylös, vaikka nelikko autokin löytyy (mäkeen hyytyy siis joku muu kuin minä aamuruuhkassa). Ajan siis Rakuunanmäen kautta töihin.
Sotilaat sitten lähtee Rakuunamäeltä. Mitä sinne nyt kaavoitetaan.
Tyysterniemeen ja Kivisalmeen myös läpiajokielto!!
Eiköhän armeija vie ne kieltomerkit mennessään.
Taas meni auto ohi.
vituttaa, kun ei ex yksinhuoltaja äippää kukaan tullut pukkaamaan.
Siellä voi ajella niikun ennenkin p.rallia, on ravintolaa ja voi käydä katsomassa asuntoja samalla kun läpiajelee ei siihen voi puuttua.
Ei ongelmia . ajettu ja säästetty polttoainetta.
Hyvä vihreät kiittää vähemmän päästöjä.
Asukkaiden liikkumista hankaloittaa uudet systeemit.
Taas tärähti Liisankadun risteyksessä.
Ajan alueen läpi aina!
Kyllä nyt on hyvä ajella kun saatiin uusi asfaltti.
Siellä on nyt ravintola kaikille avoin ,kun ajelen pallosta katselen samalla on baari auki.
Ihan v*ttuillakseni ajan Rakuunamäen läpi premium autollani vaikka ei tarvitisi. Mukava katsella, kun köyhät yrittävät vilkuilla verhojen takaa autoni kulkua.
Oja keskelle rakuunamäkeä niin loppuu läpiajo muuten ei . Ajetaan kun verorahoja sinne laitettu.
Toivoton tehtävä tuo läpiajon kieltäminen
Nyt nuo päättäjät rupeaa olemaan jonkin verran selityksen velkaa päättäjille
Mitä enemmän läpiajoja kaupungissa kielletään, sen parempi. Pääsette autoillanne nopeasti vähän kiertämälläkin. Jalankulkijoille ja pyöräilijöille jää tilaa ja rauhaa. Ja muistakaa lastenkin liikkumista, te pörrääjät ja kaasunpäästäjät.
Vaatimattoman auton omistaja tai autoton ei välttämättä ole köyhä, mutta autollaan leuhkija ja häirikkö on itsetunnoltaan ja henkisesti köyhä.
No nyt v,.t.t..on sokkekit märkänä olinhan minkäkin suosittua seuraa upseerien keskuudessa mutta kun nyt nämä helv.e.inn heterot valloittaa kaikki päättävien paikat
Minäkään en aio noudattaa noin idioottimaista kieltoa. Tie on tosiaan verorahoilla ylläpidettävä eikä siellä ole mitään erikoista, miksi ei saisi ajaa. Ei ole esim Tykissäkään kielletty vaikka siellä on tosi kapeita kujia. Lehdessä oli että kaupunki taipui asukkaiden tahtoon. Oh-hoh, niin ei pitäisi olla. Mitä ihmeen väkeä siellä oikein asuu?!
Asukkaat siitä läpiajosta kärsivät, et sinä. Tykissäkin pitäisi kieltää. Pääsette te niillä kotteroillanne vähän kiertäenkin perille.
Joittenkin ahtaaseen elämään ei mahdu ettei auto ole aina etuoikeutettu.
Iloinen tööttäys kruunaa läpiajon.
Kun sakot napsahtaa muuttuu ääni töötissä ;-))))
Jos joku saa siellä sakot ,niin se perataan koko mäki.Kaupunkilaisen mitta tuli nyt näköjään täyteen.
Joku kaupungin hallituksen jäsen/läheinen asuu tuolla, kun oman edun mukaan päätetään asioista. Eikä suuren massan edun mukaan. Taipalsaaren suunnalta kutostielle pääsy on tehty mahdottoman paskaksi. Hitaammin päsee pallosta kutostielle kun kutostieltä vaikka Joutsenoon.
Ja voihan sitä muuttaa maaseudulle jos kaupunkielämä häiritsee.
Ei sitä ruokintaa kannata vielä aloittaa sitten vasta kun lokit tulee .
Kaikissa kaupungeissa on alueita joihin autoja ei päästetä pörräämään ja likaamaan, ja tulevaisuudessa vielä enemmän, kehityksen suunta on selvä. Autoille on omat tiensä ja ajo-ohjeensa, noudattakaa niitä. Järkevä autoilija, jonka itsetunto ei riipu ajopelistä, kunnioittaa toisten rauhaa, pyöräilijää ja kävelijää. Ei autoilla aina suorinta tietä pääse.
Muuta hienohelma maalle sieltä rakuunanmäeltä. Kaupungissa et voi vaatia maaseudun rauhaa. Lappeenrannan kaupunkiverkko on rakennettu ja suunniteltu pitkin vttuja. Myös liikennevaloissa saat täällä yöllä seisoa punaisissa, vaikka mistään ei ketään tule.
Myöskii Koulukatun läpiajo kielletään, sano.