Miksi käyttölinjaisetkoirat

ovat hoitamattomattomamman näköisiä kuin näyttelylinjaiset?
29612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

heh, aamu lähtenyt jo provoilijalla ihan kivasti käyntiin ;)

Äänestä

Karvanväri tekee sen... ja alkuperäinenmalli...

Äänestä
  • Höpö höpö!Kyllä tuossa aloituksessa on perää.

    Äänestä

  • mali rules kirjoitti:

    Höpö höpö!Kyllä tuossa aloituksessa on perää.

    jep jep, preää on, ja ihan syvältä vielä :)))

    Äänestä

NO KU niitten turkkiin ei oo laitettu geeliä!:)

Äänestä

kannattais laittaa....=)

Äänestä

käyttölinjaiset on varmaan juuri tulleet ulkoa treeneistä pyörittyään ensin kura,loska paskassa,kun näyttelylonjaiset on kölliny takan eessä sohvalla :D

Äänestä

Sellainen koira ,millainen omistaja ;D

Äänestä

No ei taida sen käyttölinjaisen koiran omistajakaan olla viimeisen päälle laittautunu "hienoksi" kun on muutakin tekemistä. Vaikkapa harjoitella työtä koiransa kanssa. Harvoin metsään esim. etsintäharjoituksiin koira enempää kuin koiran treenaaja tarvitsee harjaa/ kampaa mukaan.

Äänestä
  • Voihan sen koiransa harjata kotonakin ;D
    Kuka nyt metsään moisia fiksausvehkeitä ottaa,mutta jos se on ainoa koiran ja omistajan yhteinen aika ,niin mikä ettei metässäkin onnistu harjaaminen...

    Äänestä

Onko ihan kaikki ? Kaameeta !
On tehtävä ilmotus jonnekin, pian ! Hätä!

Äänestä

itse pidän käyttikseni turkin yhtä hyvässä kunnossa kuin näyttikseni..

Äänestä

Tässä teille lisää provoa jossa valitettavasti on perää!!
Tämä liittyy aiheeseen näyttö vs. käyttö..

"Rotumääritelmässä on liikaa tulkinnan varaa jos hieman laskeva selkä tarkoittaa jonkun mielestä polvillaan kävelevää banaaniselkää.

Toinen ääripää on tämä käyttölinjaisten _viettiä muttei hermoja_ linja..
Ne koirat toimii vielä fyysisesti mutta ovat päästään hajalla. :( Hermorakenne on saksanpaimenkoiralle tärkeä ja nykyään hiukan puuttuva ominaisuus."

Tuo oli siis lainaus jota komppailen..

Itse en sakemannia ottaisi. Niitä ollut jo kaksi. Toinen fyysisesti rikki ja toinen sekä fyysisesti, että henkisesti rikki. Kummankin turkki oli muuten kamalassa kunnossa kun minulle tulivat. Näyttiksen turkki kamalammassa.

Terveämpiäkin rotuja on, joten miksi valita spk ja vielä tapella siitä onko se nyt parempi kuin toisen linjan saman rotuinen vai eikö se ole..

Äänestä
  • tarvinee kyl todeta et hermorakenteeseenkin voi hieman vaikuttaa kun koira vielä on pentu. itellä käyttis ja näyttis saku, eikä hermorakenteessa ole kummallakaan vikaa.. ja on myös fyysisesti hyvässä kunnossa. jää vähän huono kuva saksanpaimenkoirasta kun ei oikeen muuta kun huonoa kirjoiteta. tosiasiahan on et tääl vingutaan vaan kun on sattunu viallinen koira itselle... sellasta sattuu se on vaan nieltävä ja jos oikeasta paikasta oot koiran ostanu niin kasvattaja antaa uuden pennun jos niin paha vika et pitää lopettaa..

    Äänestä

Niin koira kuin omistajakin....

Äänestä
  • no tavallaan mutta silti olet paljolti hakoteillä...

    Äänestä

  • ++++ kirjoitti:

    no tavallaan mutta silti olet paljolti hakoteillä...

    Ai minkä suhteen?

    Äänestä

  • 40+ kirjoitti:

    Ai minkä suhteen?

    jos omistaja on idiootti niin ei koiran tarvii olla.. on sokeilla ihmisilläkin koiria jotka näkee:D:D:D:D.. josko tuota puolta asiasta tarkoitit

    Äänestä

  • +++ kirjoitti:

    jos omistaja on idiootti niin ei koiran tarvii olla.. on sokeilla ihmisilläkin koiria jotka näkee:D:D:D:D.. josko tuota puolta asiasta tarkoitit

    Olipa kerrassaan hieno ja ainutlaatuinen vastaus, TAAS. Ei uskois, et olet jo toisella vuosiluokalla ammattikorkeassa opisekelmassa "omaa alaasi".

    Äänestä

Sulla ei oo enää kuin kolme ristiä jäljellä, mitä ajattelit tehdä niillä? MIeti nyt tarkkaan.

Äänestä

voi voi.. tuulen nussimat vinkuheinät jaksaa pätee..

Äänestä

koska ei sen koiran tarvitse näyttää näyttelykoiralta jos se ei ole näyttelykoira. hoitamattomammalta semmoinen koira ei näytä vaan päinvastoin. koiran kuuluu ulkoilla ja saada kieriä maassa jos se haluaa ja silloin se on iloinen ja voi hyvin.

Äänestä
  • Minun koirani käy näyttelyissä mutta kierii maassa leikkii metsissä rämpii rapakoissa ja ojissa, mutta sen jälkeen se PESTÄÄN ja hoidetaan kuntoon.Niin no sun koirashan menee kuljetusboxista häkkiin tai tarhaan ja onnellisuus loppuu siihen ja siellähän voi pitää koiran paskasena ja hoitamattomana.Mutta kun menet ihmisten ilmoille sen markkinapallos kanssa, silloin ne HOITAMATTOmuus tulee esiin.

    Äänestä

  • Näin on, eläväinen, aktiivinen, ympäristöään havannoiva, tunteitaan osoittava, iloinen ja elämänhaluinen. Toisin kuin sohvalla makuutettu, alistettu ja sliipattu fifi joka on yleensä masentunut tai muuten ongelmainen.

    Äänestä

Hyhhyh, mieluummin p*skainen käyttis kuin geelin tuoksuinen näyttis :)

Äänestä

Mulla on käyttis ja näyttis jotka kummatkin tuoksuvat saksanpaimenelle. Ihanampaa tuoksua ei maailmasta voisi löytyä kuin lampaanpapanoilla ja hevosenlannalla kuorrutettu saksanpaimenkoira, jonka kanssa olemme nukkuneet jo vuosia samassa sängyssä. Aamulla käymme suihkussa jos ehtii tai jaksaa minkä jälkeen päivän hommiin. Olemme Uudeltamaalta.

Äänestä

Siksi, koska käyttölinjaset koirat ovat ylipäätään ulkonäöltään liioittelemattomia. Esimerkiksi käyttölinjanen bordercollie on lyhytkarvainen ja kevyt, kuin taas nlylinjanen on ylituuhea turkiltaan ja tanakampi rakenteeltaan. Settereissä näyttelylinjanen on liioiteltu turkillaan (myöskin kulmauksiltaan, esim. rintakehä) kuin taas käyttölinjanen setteri on helppoturkkinen (pitkäturkki tarttuu metsässä joka oksaan) ja liitoittelematon rakenteeltaan.

Sama saksanpaimenkoiran kohdalla. Näyttelylinjasen koiran turkki on liioiteltu vahvuudellaan (geeli) ja rakenne liioiteltu persiilleen. Käyttis sitten taas on yksinkertainen ja kompakti, toimivampi.

Äänestä

Toi pitänee paikkansa myös aivojen rakenteesta puhuttaessa?

Äänestä

Kyllä pitää. Nly-linjan koiria muokataan "seurakoiramaisemmaksi" ja yritetään samalla lieventää viettejä. Tällä seurauksella on sitten tullut käytösongelmia ja flegmaattisia yksilöitä rotuihin. Ei siis toimivia koiria. Lisäksi rotujen yllättävä suosio on pilannut rotujen terveyttä; kun kysyntä ei vastaa tarjontaa, aletaan tehtailemaan koiria sairailla (niin henkisesti kuin fyysisesti) ja terveystarkastamattomilla koirilla.

Ilman näitä linjoja rodut olisi yhtenäisiä ja terveempiä. Kuten esimerkiksi jämtlanninpystykorva, perhoskoirat ja saksalaiset pienpystykorvat. Tietty näissäkin roduissa on omia vikojaan, mutta ei samoissa määrin kuin esimerkiksi tällä saksanpaimenkoiralla. Lisäksi nämä "yhdenlinjaiset" koirat ovat rakenteeltaan jokainen samankaltainen, eikä ole hajontaa (kuten esim. sakanpaimenkoiralla, labbiksella, bc:llä, jne.).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


???????????????????? kirjoitti:

ovat hoitamattomattomamman näköisiä kuin näyttelylinjaiset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu