FULLSPEED ADSL + 3G TIKKU

pnieminen74

Olen ollut yhteydessä saunalahden tukeen, maksulliseen alihankkijaan jolta sain ohjeet zte mf668 tikun asentamisesta macciin 10.6. ohjelma jonka pitäisi toimia macissä, ei löydä koko usb tikkua. saunalahti tuttuun tyyliinsä irtisanoo vastuunsa tuon hölmön alihankkijansa harteille, ja on aika vaikea saada toimimaan tätä 3g tikkua lainkaan, puhelimessa sanovat että ellei toimi ei voi mitään. Kyllä pitää pikkusen torua suomen lainsäätäjiä, kun päästävät tälläisiä räkänokkia markkinoille keskeneräisin tuottein!!! Mitä siis pitäisi tehdä, kyllähän tuotteen pitää toimia, josta vieläpä maksaa rahaa joka kuukausi? Nyt ongelma ollut päällä jo 3kk, adsl toimii kyllä, mutta tuo 3g tikku ei inahdakaan, paitsi pöytäkoneessa jossa se adsl on jo...ja se on vanha winkkari pöytäkone, paskaakos minä 3g:llä pöytäkoneessa?

pari kysymystä aiheesta, ja ihan mielenkiinnosta informoin mahdollisia tuleviakin saunalahden asiakkaita ;

1. onko operaattorilla velvollisuutta maksuttomaan tukeen?
- ellei ole niin miksei?

2. onko asiakkaalla mahdollisuus vaihtaa toimimaton tuote ja vaatia toimivaa tilalle?
- ellei niin missä on kuluttajasuojaksi kehuttu laki?

3. montako kuukautta operaattori/palveluntarjoaja voi pompotella asiakasta maksulliseen alihankkijansa numeroon että heidän pitää ottaa vastuu tuotteistansa?
- ellei vastuuta ole, miksi näitä muovileluja saa edes suomessa myydä?

terveisiä saunalahden väelle! Omalla nimimerkillä T : pnieminen74

1

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2055
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1866
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      325
      1688
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1177
    6. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      90
      1134
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1042
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe