munuaisten vajaa toiminta

Mun koirani sairastaa jo 4 vuotta tuota sairautta ja hengitys haisee,mukä kuuluu kuvaan,Sitä väsyttää ja pyrkii viereen että pitää rapsuttaa.Ruoka halu on pikkasen huonontunut,se saa lääkeraksuja joita sekoitan ruokaan jotta tulee syötyä.Kysyisinkin miten teidän koira kaverin tauti on edennyt??.
4146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siis mitä lääkeraksuja? Tarkoitatko munuaissairaan erikoisruokaa?
Jos se sitä on, niin sen pitäisi syödä pelkästään niitä, ei erikseen enää mitään muuta ruokaa.

Äänestä

kannattaa testata ipakitine ravintolisää, saa apteekista. meidän murre söi sitä ja munuaisarvot lähes normalisoituivat. koira eli normaalia elämää kunnes kuoli vanhuuteen. kannattaa olla ruokinnan kanssa tosi tarkkana, ei mitään ylimääräistä (tosin ell sanoi silloin että korkeitaan 10% päivän ruokaannoksesta saa antaa makupaloja, silloinkin katsoin kyllä ne valkuais- ja fosfaatti (vai fosfori?)määrät tarkkaan.. niitä ei saisi olla..

Äänestä
  • Niitä lääkeraksuja joita munuaisen vajaatoimintaan tarkoitettu.Ja ohjeita saatiin.saa antaa keitettyä munaa ,riisiä ja jauhelihaa vihanneksiin sekoitettuna.Koira täyttää kesällä 11 vuotta.

    Äänestä

"munuaissairaan erikoisruokaa?
Jos se sitä on, niin sen pitäisi syödä pelkästään niitä, ei erikseen enää mitään muuta ruokaa. "

Tuo, että ei voi syöttää myös muuta ruokaa, ei välttämättä pidä paikkaansa. Ainakin meidän ell antoi luvan syöttää myös muutakin, kun koira on aika lailla laihtunut. Nyt taudin toteamisesta on hiukan yli 3 kk ja koira voi alku vaikeuksien jälkeen aika hyvin. Leikkii, lenkkeilee ja syökin jonkin verran enemmän, kuin taudin alkuvaiheessa. Mutta että tuo jauheliha, jota edell. kirjoittaja syöttää, sitä en suosittelisi. Eläinlääkärikin sanoi, ettei ainakaan punaista lihaa. Broileria ja kalkkunaa voi kyllä antaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sarasira kirjoitti:

Mun koirani sairastaa jo 4 vuotta tuota sairautta ja hengitys haisee,mukä kuuluu kuvaan,Sitä väsyttää ja pyrkii viereen että pitää rapsuttaa.Ruoka halu on pikkasen huonontunut,se saa lääkeraksuja joita sekoitan ruokaan jotta tulee syötyä.Kysyisinkin miten teidän koira kaverin tauti on edennyt??.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu