Muutto kisujen kans

Elikkäs meillä on edessä muutto kahden parivuotiaan kissan kanssa ens kuussa. Autolla joudutaan matkaamaan n. 100km. Viimeksi ovat auton kyydissä olleet edellis kesänä ja silloinkin parin kilometrin matka oli yhtä huutoa ja paniikkia. Onko kellään kokemusta kissojen rauhoittamisesta matkan ajaksi? Vai pitääkö niitten vain antaa huutaa koko matkan? Ei sillä että huuto haittaisi, pelottaa vaan että millaisen kohtauksen ne saa aikaiseksi ja ettei niille käy matkan aikana mitään.. Toinen kisuista on alkujaan villi eikä vieläkään tottunut kaikkeen, mm. autoiluun, joten sen kanssa tulee muutto olemaan vaikeeta joka tapauksessa..
6255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kannattaa kokeilla eläinkaupasta saavia rauhoittavia tuotteita. Voit alkaa lisäämään ruokaan vaikkapa viikkoa ennen muuttoa sellaisia rauhoittavia tabletteja. Kyseessä ei siis ole mikään lääke, vaan kissan omaa serotoniini eli mielihyvähormonin tuotantoa lisäävä aine. Sitten erityisesti suosittelen, että viet muutama päivä ennen muuttoa feliway haihduttimen uuteen asuntoon. Sillä meidänkin kissat ovat kotostuneet huomattavasti pikemmin. Eläinkaupasta löytyy tuokin, maksaa hieman mutta on hintansa väärti.

Jos automatkalla riehuminen jännittää, laita kissat eri koppiin matkustamaan, mutta jos luulet että osaavat käyttäytyä niin samassa voi olla mukavampi niiden matkustaa kun saavat turvaa toisistaan.

Mitään poppakonsteja matkalle ei minulla ainakaan ole, jos kissa ei ole matkustamiseen tottunut niin huutaminenhan siitä varmaan jokatapauksessa tulee, mutta normaali kissa tuon matkan kärsii kyllä hyvin. Kannattaa koittaa jutella rauhoittavasti. Niin, ja ei ruokaa ennen matkaa. Mielestäni eläinlääkärin rauhoittavia ei ehkä kannata kokeilla kuitenkaan, kissa olisi varmaan vaan entistä enemmän sekaisin kun on uudessa paikassa tokkurassa.

Äänestä
  • Kissojen kanssa pitää matkusta PALJON että tottuvat autoiluun. Jos viimekertainen matka oli huutoa on se sitä myös seuraavalla kerralla.

    Äänestä

Joulun aikaan matkustettiin kahden kisun kanssa 200 km edestakaisin. Alkumatkasta ne vähän huutelivat, mutta rauhoittuivat kyllä sitten ihan hyvin.

Feliwaytä voi kyllä kokeilla. Sellaisen haihduttimen kun ostaa, niin sitä voi ensin käyttää vanhassa asunnossa, että kisut ehtivät vähän rauhoittua ja sitten laittaa sen muuttomatkan jälkeen uuteenkin asuntoon pörräämään. Voi vaikka ottaa jo ajoissa esille ne filtit ym. jotka laitat kissojen alla automatkan ajaksi ja pitää niitä haihduttimen lähellä. Jospa niihinkin vähän tarttuisi sitä naamaferomonia.

Äänestä

Meillä on vanhempi kissa joka tuli meille muutama vuosi sitten ,käymme usein
mökillä 220 km ja meidän kissa pitää ääntä alkumatkan ,mutta kun aurinko paistaa kissaa päin niin peitämme kopan niin silloin kissa on hiljenee kokeilehan .

Äänestä

Tuossa jo tulikin muutama neuvo ja tässä lisää. Feliwayta saa myöskin suihkeena ja sitä kannattaa suihkuttaa kuljetuslaatikoihin ennen matkaa. Feliway-haihdutin pari päivää ennen muuttoa uuteen asuntoon, se vaati aikansa levitä koko tilaan. Haihduttimen saa muuten klinikalta halvemmalla kuin muualta, jos heillä niitä on myynnissä.

SereneUM on yksi serotoniinivalmiste jota voi käyttää ja sitten on homeopaattiset valmisteet jotka ainakin meillä on toimineet matkapelkoisilla hyvin. Eläinhomeopaatteja löytyy varmaan goolella. On myös olemassa ihan rauhoittaviakin aineita mutta niillä on omat ongelmansa, kissoille niin kuin ihmisillekin - kissoista tulee fleguja. Niitä saa vain eläinlääkäriltä.

Kuljetuskoppa kannattaa peittää jos kissa pelkää, se saattaa rauhoittaa matkalaista. Kannattaa myös ennen matkaa kokeilla tehdä pieniä matkoja ja vähän kuin totuttaa kissaa siihen vaikka näiden ohjeiden mukaan.

Äänestä

Kai kissat ovat kuljetuskopassa? Irrallaan autossa hyvin vaarallista. Itse olen käyttänyt Feliway suihketta ja se on rauhoittanut kissaani. Ennen sen käyttöä etenkin alkumatka oli pelkkää huutoa ja kakat teki aina koppaan mielenosoituksena.

Nyt on ollut helpompaa kun aloin käyttämään Feliwayta. Alkumatkasta vähän maukuu mutta sitten rauhoittuu ja nukkuu melkein koko matkan. Matka on n.400km muutaman kerran kesässä ja aikaa menee viitisen tuntia vähän päälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matkalaukkukatti kirjoitti:

Elikkäs meillä on edessä muutto kahden parivuotiaan kissan kanssa ens kuussa. Autolla joudutaan matkaamaan n. 100km. Viimeksi ovat auton kyydissä olleet edellis kesänä ja silloinkin parin kilometrin matka oli yhtä huutoa ja paniikkia. Onko kellään kokemusta kissojen rauhoittamisesta matkan ajaksi? Vai pitääkö niitten vain antaa huutaa koko matkan? Ei sillä että huuto haittaisi, pelottaa vaan että millaisen kohtauksen ne saa aikaiseksi ja ettei niille käy matkan aikana mitään.. Toinen kisuista on alkujaan villi eikä vieläkään tottunut kaikkeen, mm. autoiluun, joten sen kanssa tulee muutto olemaan vaikeeta joka tapauksessa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu