Hei! Olimme kerran Sri Lankassa kuukauden ja ihastuimme maahan niin että haluaisimme muutttaa sinne. (emme ole todellakaan mitään rikkaita!) Meillä olisi koko perheellä(lapset 14v ja 10v vanhemmat) suunnitelmissa muuttaa Sri Lankaan vuodeksi tai pariksi. Onko kellään kokemuksia sellaisesta? Siis että ku koulukin pitäisi käydä sielllä. suunnitelmissa oli kansainvälinen koulu.(meillä kyllä on siellä paljon paikallisia ystäviä ja tuttuja,että varmaan saamme apua heiltäkin) Tämä kuullosta varmaan aika oudolta ja kummalliselta,mutta emme vain voi enää asua suomessa kun sydämmemme jäi sri lankaan. Haluaisen kuulla vähän suomalaisten perheiden kokemuksista ulkomailla asumisesta koko perheen voimmin. Kiitos jo etukäteen niille jotka vastaavat!
koko perhe Sri lankaan
Iina
1315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Niin moni suomalainen ihastuu - tai ns. RAKASTUU ensi silmäyksellä - heti ensimmäisellä käynnillään Sri Lankaan. Kuka mihinkin siellä ihastuu niin sen siivittämänä haluasi heti pois Suomesta - hinnalla millä hyvänsä. Jäitä hattuun sanon minä. Olen lukuisten suomalaisten kuullut ihastuvan ja sanovan samaa. kuin Iina - itsekin olin joskus (1986-87 sitä mieltä, että josko muuttaisi sinne vuodeksi tai vaikkapa pidemmäksikin aikaa. Ostaisin tai teettäisin talon jne..jne.., mutta,
nyt kun olen lähes 20-vuoden ajan "pölläillyt siellä perheeni kanssa ylt´ympäriinsä ja useita kertoja aina 4 kk pituisiin yhtämittaisiin oleskeluihin saarella, tiedän etten koskaan tule rakentamaan sinne mitään, enkä myöskään enää halua innostua paikallisten kansssa mihinkään muuhun kuin mitä siellä lomallani (n. 1-2 kk) katson tarvitsevan ja sekin löydän jo nykyisin omin neuvoin jopa sinhalan kielellä. Mihinkään muuhun en enää heidän kanssaan suostu, olkoot kuinka hymyileviä ja ystävällisiä hyvänsä. Luvatkoot mitä hyvänsä, enää en usko, että heillä olisi muuta kiinnostusta minua ja yleensä turistia kohtaan kuin hänen rahansa. Tai että minä tai turisti yleensä järjestäisin mahdolliseksi sieltä joinkun tai joidenkin pääsyn Suomeen jne..
Maa on omalla tavallaan hieno, lämpöä riittää, hinnat vieläkin suhteellisen halpoja -suomalaisellekin jne. Viisumi vaan on melko kallis 3 kk jaksoissa hankittava, ellei jotain erityis perustetta/suositusta esim. isolta munkilta suoraa vuoden viisumiin jolloin hieman halvempi.
Ennen kuin teet mitään lopullisia ratkaisuja pidemmästä oleskelusta ja eritoten hankinnoista sieltä niin suosittelen useita käyntejä ja oleskelua siellä esim. 3 kk jaksoja. Näin kerkiät tutustua ihmisiin, kulttuuriin, lämpöön, kuumuuteen ja kosteuteen hintapolitiikkaan, paikallisiin hintoihin ja turistihintoihin jne..
Muista olla aktiivinen ja kysellä paljon mm. hintoja ja kustannuksia paikallisilta mutta myös omatoimisesti ja vertaile hintoja jne.. Älä usko mihinkään ja kehenkään. Usko ja luota vain itsesi ja omiin selvityksiisi asiasta ja sen taustoista. esim. jos aijot ostaa talon tai vaikkapa vuokrata ole tarkkana. Suosittelen alkuun asumistukikohdaksi aina hotellia, kunnes omatoiminen varmuus lisääntyy hankkimaan muuta.
Lankalla on tosi haustaa ja kaikin puolin mukavaa kunhan muistaa maassa maan tavalla, kulkee vain omia polkujaan, PYRKII olemaan kaikkien kanssa välileissä, eikä ystävysty liikaa, eikä kerro asemastaan, omaisuuksistaan jne. Suomessa. Matala profili on eduksi joka paikassa.
Niin ja vielä yksi asia: Suomessa toimii Suomi-Sri Lanka ystävyysseura, Helsingissä. Ota sinne yhteyttä lisätiedon saamiseksi.
Hyviä lomia Sri Lankalla kaikille. Itsekin vielä siellä käyden.