Eli onko täällä ketään joka on saanut lapsen avioliiton ulkopuolella ja on päättäny olla selvittämättä isyyttä(vaikka isä olis tiedossa)? Suurin osa tuntuu olevan sitä mieltä. että ehdottomasti mies vastuuseen ja se on tärkeää myös lapsen tulevaisuuden kannaltakin. Tässä tapauksessa lapsi syntyi lyhyestä seurustelusta, miestä ei ole huijattu, hän vaan päätti ettei olekaan valmis isäksi. Lisäksi mies on osoittautunut erittäin tunne kylmäksi, laskelmoivaksi ja myös jokseenkin narsistinen. Haluaisin hänet vastuuseen, koska pystyy vastuun kantamaan, mutta mietin vaan, että pystyykö hän jotenkin vaikeuttamaan meidän elämää kostoksi?
Onko isyyden selvittäminen aina hyvä asia?
888990
5156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Haluat hänet siis vastuuseen rahallisesti? Saathan sinä Kelalta elatusta joten mikä muuttuisi? Jos jo nyt tiedät ettei mies halua ottaa vastuuta ja saattaisi jotenkin kostaa ja hankaloittaa elämääsi ja lapsen elämää niin itse antaisin olla.. Lapselle toki kertoisin jossain vaiheessa kuka oikea isä on.
Kelan rahat = veronmaksajien rahat.
Miksi ihmeessä meidän veronmaksajien pitäisi maksaa, kun kerta isä on tiedossa??
Onko muuten vielä niinkin että kelalta saa "vain" sen minimimäärän?
Valitettavasti en osaa vastata ketjun aloittajan tiedusteluun.
Kela maksaa sen minimin.
En halua maksaa verojen muodossa tai mitenkään muutenkaan kenenkään lapsen elatusta, jos isä on tiedossa. Hoitakaa itse omien lastenne elättäminen!
Mutta vastauksena kysymykseesi, sinulla säilyy yksinhuoltajuus,vaikka isyys tunnustettaisiinkin. Voitte toki sopia toisenlaisesta järjestelystä, mutta laki määrää ensisijaisesti näin. Eli isyys kannattaa tunnustuttaa miehellä, saada elatusapu (miehen tulojen mukaan, eli luultavasti parempi kuin Kelan minimikorvaus) ja lapsesi tulee myös aikanaan perimään miehen.