sähkölasku

kohta ilman

minkä verran on muitten laskut nousseet minulla noin 50 prosenttia.aika karuja laskuja ovat nykyään.

18

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 300300www

      ei kai vuositasolla, mutta etäluettavan asennuksen jälkeen ne on kamalia maksettavia, kun kerran kuussa tulee.
      Kai se kesällä sitten helpottaa.... vähän

      • Yä ja usva.. hihii

        sitävarten ne ensin muutettiin kuukausittain etöluettavaksi kun tiedettiin mitä energiaverotuksen korotus tuo tullessaan yksityiselle kansalaiselle..kiitos kokoomus ja sossut ja keskusta..kiitos kiitos vaan..tälhä mää jo pual vuat pärjäänki.Kyllä pian pakotetaan kaikki kaukolämpöönkin liittymään vaik misä metän pökönä asus..omalla kustannuksel tottakai..ja sit laskus maksat sen ko oli niin kallista vetää torvet mettäkulmalle toispual jokkee vorttumilta viikkalan perukoille viimisenki kommunistin pirtin kulmalle.samalla vois laittaa sen rupusen tienki kuntoon?
        sais tasasta tiätä hurauttaa sossuun kirkolle ko kaik entiset sossurahat ja työkkärirahat ja mitä niitä on menis sähkö/kaukolämpöön.
        Ämmät ja kakarat kulkis monen kertaan käännetyis ja paikatuis kirppisrytkyis eikä kaupan tiskille enää jäis mittään eikä näkkärin päälle ko laiha ylähuul..kauppias makais pöydän alla puremas tuolinjalkoja ku ostovoima huristas alamäkee ninko wanhasen matin luottamus ja kannatus erheyritysten johros..


    • Zähköö ilman ei voi

      Meillä sähkölasku ollut 700-80 euroa kuussa. Mitä muilla? Yhtiönä paikallinen toimittaja. Isolta tuntuu...

      • kypsää kauraa

        Paikallinen toimittaja rosvoo kaiikie rahaloita


      • lkjölkjkj

        Jouduttiin käyttämään viime talvena pari kuukautta sähköä lämmitykseen :( 1500 e/kk. Olisi ehkä kannattanut mennä etelän lämpöön ja pakastaa talo talven ajaksi. Eikä muuten kannata vaihtaa yhtiötä - kokeiltu on laskut vielä hullumpia....


    • Sikamaiset hinnat sähköissä kyllä nykyisin. Eivätkö kansanedustajat tunne vastuuta kansastaan? Tietävätkö edes että heidän tulee ajaa koko kansan etua eikä pienen hyvätuloisten osan etuja.. Merkillistä että kansa suostuu kaikkeen mitä Arkadianmäeltä annetaan. Nostetaan omat palkat / palkkiot huippuunsa ja sitten annetaan nostaa hinnat pilviin. Valtiohan on siunannut nämä siirtomaksutkin. Ennenkuulumatonta tuollaiset siirtomaksut. Ja saatanan epäoikeudenmukaista että naapurissa kymmenen metrin päässä voisi siirtomaksu olla vaikkapa vain 20e ja seuraavassa, kymmenen metriä kauempana sähköyhtiöstä siirtomaksu olisikin 500 euroa. Kova siirtomaksu kymmenestä metristä,heh. Mitenkä mahtaa tavallinen, suurin osa kansasta tulla toimeen kun taas hintoja nostellaan.. Useita kertoja vuodessa nousevat elinkustannutkset. Miten mahtaa Viron kansa tulla toimeen.. Siellä, mikäli saamani tieto pitää paikkansa, työläinen 300e kk, eikä hinnat enää ole paljonkaan halvemmat kuin Suomessa... Jotakin pitäisi tehdä.. Yleislakkoko kesän tullen.. Vaikka.. Kaipa vinkuintiasta kiikutetaan valtion toimesta tänne työntekijöitä..

    • Kallista on

      Asun omakotitalossa Nakkilassa..meidän sähkölasku on semmonen 300e kuussa nyt..toivottavasti kesää kohti pienenee huomattavasti...

      • Omakotipankintalo

        Niin, ennen maksettiin sama 140 kuussa ympäri vuoden, nyt parhaimmillaan 350. Kesällä menee noin satanen. Korotukset ja kylmät talvet tuntuvat. Etäluennasta olisin valmis luopumaan vaikka heti.


    • Mie vaan

      Asun ok talossa kans ja kyllä se tuntuu nousseen vuosi vuodelta laskut nyt 200-450€ kuussa .
      Ennen kun arvio oli käytössä niin 300-max 400€ kolmen kuun välein.

    • HYVÄ LAMMANEN

      sÄHKÖN HINTA NOUSEE TAAS.

      • metallikoura

        Lammanen tekee vaan röyhkeää bisnestä täytyyhän niitten johtajien korkeat palkat jostakin rahastaa eikä siellä olevat duunaritkaan mitenkään kaikkein pienipalkkaisempia ole!


    • elämä on

      Vanha tölli, uudet eristeet, jumalauta etäluettava mittari ja n. 200 euron laskut joka fuckin kuukausi, se on poijaat 1200 mk. Melko kallista.

    • Pois huoli ja suru

      Kataisen kannatuksen ensimmäiset erät lankes maksettavaks jo ennen vaaleja ja lisää varisee..pankkiveron ja muitten vastaavien muodossa..kaivakaa köyhät kuvetta..kyllä välimeren rättipäitten ja kansainvälisten rahajuutalaisten lompakkoon vielä mahtuu..ja pimmeimpään afriikkaan ja osa asumaan satalinnan nurkkiin kunhan ilu saa rahotuksen kuntoon siskon avulla

      • Päivä päivältä alkaa

        suomemme pursi muistuttamaan Exxon Valdezia tai sitä Juutinraumaan juuttunutta tankkeria jossa oli hullu kapteeni ja perämies kännissä..herra kapteeni..jäävuori näkyvissä suoraan edessämme..mitä tehdään..
        Soittakaa torvea..täysi vauhti eteenpäin..ja käskekää orkesterin soittaa Blaue Donauta niin että torvet hehkuvat..


    • Takinkääntäjien

      laajaan joukkoon liittyi nakkilan oma poikakin.
      Ahneus ja vallahimo ja halu olla suomea tuhon tielle ajavan "valtaeliitin" sylikoirana saa takin pyörimään ympärillä niin että napit sinkoilee.
      Maksakaa köyhät mukisematta,toivottavasti tulee hintaa tarpeeksi puolueuskollisuudelle.

    • persuauki

      Tämän siitä saa kun ei oo persut hallituksessa. Hallitus kumoon ennenkuin saadaan pystyynkään.

      • nvroiviohu3hfho

        Leikkauslista on ollu valmiina jo pitkään...katsellaan kannattiko sunkaa äänestää sossuja kokoomusta tai muita rosmoja..vasureita..hehhheeh..paikallista..painaa just sitä nappia millä saa virkansa pitää vähän aikaa.


    • jahfherashkvjdns

      No ei kai, lue kunnolla, persuja äänestin. Mutta vanhat paskat päättää edelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      115
      3711
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      311
      2614
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2170
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1971
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1730
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      123
      1219
    7. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      100
      1192
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      1030
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      83
      967
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      952
    Aihe