jos minulla on kaksi kaasoa ja haluaisin heille tietynlaiset puvut, niin pitääkö minun periaatteessa ne maksaa heille?
kysymys
5
276
Vastaukset
- **************
Tradition mukaan kyllä. Kukaanhan ei asiaa tietenkään määrää (paitsi siis kaasot siis toki voivat kieltäytyä pukua ostamasta) mutta todennäköisesti kyllä ostavat kun eivät kehtaa kieltäytyä ja ovat katkeria sitten jälkeenpäin. Etenkin jos kyseessä on kaason omaan makuun sopimaton puku, jolla ei tee mitään tulevaisuudessa. Voit toki aina neuvotella asiasta kaasojen kanssa.
Voit toki miettiä asiaa omalta kannaltasi: jos toinen kaasoista olisi morsian ja vaatisi sinua omalla rahalla ostamaan tietyn mekon hänen häihinsä, miltä se tuntuisi ;) - ...
Jos multa vaadittas että pitää ostaa tietynlainen puku jonkun häihin, niin tää vaatija sais sitte maksaa. Tai sitte en kuuntelis toiveita, vaan ostaisin semmosen ku haluan tai käyttäisin jotain kaapissa valmiiksi olevaa mekkoa.
- yuik
Eiks tietynlaisen puvun vaatiminen ole vähän jenkkitouhua??? Kaasojen eriväriset puvut voi yrittää sovittaa toisiinsa esim. samanvärisillä vöillä kuin mitä morsiuskimpussa on jotakin kukkaa tms. Voithan sanoa, että toivoisit, että kaasojen puvut sopisivat häiden teemaväriin.
- morsian.to-be
Mielestäni ei ole mitään järkeä ostaa yksiä juhlia varten sellaista pukua, mitä ei edes halua ja jota täytyisi pitää vain toisen mieliksi.
Mielestäni aina pitäisi ostaa sellainen puku, mikä miellyttää itseä (= sopiva vartalolle, mieleisen värinen, hyvän mallinen jne) ja jota voi /haluaa pitää myöhemminkin.
mutta jos ehdottomasti haluat kaasoille tietynlaiset puvut, niin sitten maksat ne heille. - mustamekko
Itse olen tulevana kesäkuussa kaasona.. tai siis meitä on kaksi kaasoa ja alttarilla on myös sen lisäksi sylikummi (nainen), koska samalla kastetaan myös hääparin toinen lapsi. Me ollaan morsiammen kanssa sovittu niin, että meillä kaikilla kolmella on saman väriset mekot (mustat) ja kengät (punaiset) ja että mekko ulottuu polven tienoille (ei siis vesiraja tai maxi mallinen). Näissä puitteissa kukin kaaso saa etsiä mieluisimman mekon ja kengät.
Minusta tämä on ihan jees ja mielelläni maksan itse oman mekkoni, sillä saan valita malliltaan ja tyyliltään itselleni sopivimman ja mekko on käyttökelpoinen myös muissa tulevissa juhlissa. Jos morsian olisi halunnut tietynlaiset mekot meille kaikille, niin silloin olisi saanut maksaa koko lystin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265248
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34647- 1441549
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551426Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141250- 931104
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike211054viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.177927En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61883- 37819