Windows Vista-koneessani on lähes tyhjä D-asema kun C puolestaan on pian täynnä. Voinko asentaa esim. The Sims -pelin D-asemaan? Toimiiko se yhtä lailla kuin C-asemaan asennettuna?
Kiitos avusta!
Kiitos avusta!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kaikki vähänkään järkevät asennusohjelmat kysyvät asennusvaiheessa minne asennetaan joten melkein varmasti voi. Peli toimii samalla tavalla oli se missä tahansa asennettuna, ainoastaan latausnopeudet voivat olla erilaisia jos kiintolevyjen nopeudet eroavat toisistaan aivan hurjasti (Esim. SSD vs. 5400 rpm kannettavan kiintolevy) eli käytännössä mitään eroa ei ole.
Kiitos avusta. (:
Itsellä ssd kiintolevy c: asemana sinne olen asentanut pelkästään tarvittavat sovellukset. d: asemalla pidän kaiken muun valokuvat, videot, musiikit, zipit...
Oikeastaan pelitkin on siellä. Toimii riittävän hyvin. Kun tarvitsen tuota tilaa kuvien käsittelyyn ja video editointiin.
Kaikki toimii. Pointti on nimenomaan se että ne toimii sieltä mihin ne on joskus asennettu. Ongelmaksi muodostuu jos haluat myöhemmin siirtää ohjelman toiselle asemalle. Keinoja on kaksi. Tuskainen tie on alkaa muuttelemaan rivirekisteriä.(Itse en tee koskaan). Helpompi tie poistaa vanha, ja asentaa uudestaa, vaikka asennus kestäisikin puoli tuntia, on se huomattavasti varmempi tapa.
Minulla pöytäkonen rakenne on samanlainen kuin atk-sukkulalla:
C:-asemana OCZ Vertex 2 SSD (160 GB)
D:-asemana Recovery-osio OCZ Vertex 2 SSD:llä
E:-asemana Seagate Barracuda HDD (1 TB)
G:-asemana ulkoinen kiintolevyasema (WD 1 TB), joka toimii niin Windows 7 Professionalin varmuuskopiointisemana kuin Nero BackItUp 10:n manuaalisena varmuuskopiointiasemana.
Olen asentanut C:-asemalle vain käyttöjärjestelmän ja ohjelmat
E:-asemalla ovat kaikki omat tiedostot ja mm. Outlook 2010 -pst -tiedostot (eli kaikki omat sähköpostiviestit v. 2002 alkaen)
Nykyään pelien asennusohjelmat käytänössä ehdottavat asennuskansioksi c-aseman ohjelmatiedostot -kansiota. Eipähän tuolla asennnuspaikalla enää juurikaan merkitystä ole, levytila ratkaisee. Sekään ei ole enää ongelma levytila on halpaa, paitsi toistaiseksi ssd-levyissä. Se, mille asemalle asennat ohjelmia, ei nopeuden kannalta ole merkitystä, kunhan levytila riittää.
Mitä hittoa täällä jauhetaan, C: asemalle varataan niin paljon tilaa että käyttis ja KAIKKI ohjelmat mahtuvat sinne. Ohjelmia ei saa asentaa kuin C: asemalle. C: asemalla on hyvä olla aina tyhjää tilaa n.50-100 gigaa. Näin koneesi toimii jouheasti.
Järjestelmäasemalla on oltavakin tilaa, jos esimerkiksi asentaa kaikki pelit sinne. Nykyään yksittäinen peli tarvitsee keskimäärin 10 Gt tilaa. Itse pelailen paljon, ja yhteensä koneeltani levytilaa pelkästään peleille kuluu 110 Gt muut ohjelmat. Nopeuden kannalta sillä ei asennuspaikalla todellakaan ole merkitystä, vaan kovalevyn tyyppi ja väylä ratkaisevat sen.