Uusi lumi - ei luista

Tökkii niin pirusti

Keväthanki brobleemi.
Mikä on, vai onko mikään vika suksissa kun vapaalla ei luista mihinkään eilen sataneen lumen päällä. Baana on aurattu mutta pehmeähkö ja lumen rakenne vaikuttaa hienojakoiselta vehnäjauholta.
Sukset Rossignol X-ium eli kunnon kapulat pitäisi olla. Voitelu on jäänyt pikavoide tasolle eli ei kuumavoitelua ollenkaan. Olen kyllä harjannut ahkerasti (myös messinkiharjalla). Olen antanut itselleni ymmärtää jotta luistovoitelu on turhaa sillä "ammattilaisten" mielestä nyky suksien materiaali on luistavin kuviteltavissa oleva matsku??
Täytyykö tässä harkita paluuta kuumavoiteluun?

11

11150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johan123

      Odota pari päivää,niin lumi vanhenee,ei luistanut muillakaan.

    • #24

      Pikavoiteet ovat liian pehmeitä, kun kastepiste on jotain -10..-15.

    • -

      Jos ihmettelee huonoa luistoa, kannattaa ensisijaisesti verrata muihin ladulla liikkujiin. Jos painelevat laskussa kevyesti ohi, saattaa omassa luistossasi olla jotain vikaa. Kevätkelit ovat suunnilleen kaikille hitaita.

      Voiteilla ei saa isoa muutosta luistoon. Enemmän pystyy vaikuttamaan erilaisella suksen rakenteella.

      Liikaa tosiaan vouhotetaan voitelusta. Pitää muistaa, että suksissa on paljon eroja.

      • aml123

        karkeasti yleistaen luiston osalta puhdistetulla pohjalla:
        9/10 - suksen profii suhteessa hiihtajaan ko. alustalla
        1..9/100 - kuvio suhteessa alustaan/keliin
        1/(1/(1..9/100)) - voitelu suhteessa alustaan eli keliin (eli kuvion komplementti)


    • Luistelija...

      Nyt on ollut niin kuivaa (kastepiste alhaalla), että uusi lumi on kuivaa pölyä eikä siksi luista. Siellä missä latukone sotkee uuden ja vanhan lumen, luisto on ihan OK, mutta esim paikoissa jossa tuuli on tuonut pöllyä ladullle tuntuu että tökkää nenälleen

      Kovat voiteet toimivat paremmin kuin pehmeät jos alat suksiasi voitelemaan. Itse sain melko hyvän luiston kovalla luistovoiteella

      • johan123

        kerrotko vähän tuosta kastepisteen vaikutuksesta luistoon ja voiteluun?


    • jugger34

      täällä oulunseudulla päivällä kastepiste -10,6 ilma 4 ja aamulla enemmän tais olla -15.8 kastepiste. eilen mulla oli pohjassa tokon punainen lf ja hirmu luisto. tänään startin violetti lf mutta eri suksi ja hirmu luisto. koko talven ollaan muutaman kaverin kans testattu lenkeillä luistoa. meno matkalla lenkillä ja paluu matkalla. tänään ja eilen tuli kyllä koko talven ennätykset. vaikka olen testannut pulveri voitelujakin niin jää kyllä ja huomattavasti. johtuu siitä tuo luisto kun kosteus on 33% vaan. kuivaa mutta karkealumi vitlumi sekoittunut vanhan lumen sekaan.

    • killeriluisto

      Eilen Hakunilassa oli talven hurjin luisto. Keli 1, kosteus 99%. Fisserin plussakuvioitu suksi toi viimeissä mäessä stadionille asti, siis sen vastamäenkin ylös heittämällä. Luistovoiteluna oli pohjan kiillotus messinkiharjalla kiiltäväksi.

      • luistavasuksi...

        Minkä kuvion olet vetänyt, siis numeerisesti. Itsellä kuvio 8 ja ei luista tarpeeksi!


      • killeriluisto
        luistavasuksi... kirjoitti:

        Minkä kuvion olet vetänyt, siis numeerisesti. Itsellä kuvio 8 ja ei luista tarpeeksi!

        En tiedä kuvion numeroa. Se kuvio on se, mikä on tehtaalla siihen leikattu. Karkea se on. Suksi on siis Fischer rcs plus.
        Tosiaan kitkaa ei ollut perjantaina ollenkaan. Hienoa oli päättää pitkä hiihtokausi tuollaiseen luistoon.


    • Suksen voitelusta,,,että tähänaikaan kannattaa otta messinkiharja jopa taskuun,,kun olet esim 20 km vasta hiitänyt harjaa matkalla- j a paljaalla kämmenellä hiukan " hinkhat suksen luistokohtaa,,,kyllä luistaa,,käytän vaaleanpunaisia pintavoiteena.kovia voiteita,,ompas huoletonta pyyhältää..

      jolloin laiskakin saapi hiihtää muutaman satasen,,tietysti nämä kelit kuluttaa j a nokea tarttuu,,että siklaus j a harjaus ovat ehdottomia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      82
      7671
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      129
      3059
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      156
      1923
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      74
      1731
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1579
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      173
      1511
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe