Näyttää siltä että AKK on onnistunut omilla toimillaan karkoittamaan kilpailijat myös kartingista. SM sarjaan ilmoittautuneita on ihan luokattoman vähän. KZ luokkaa ei varmaa kannata edes ajaa. Kait AKK joutuu sen nyt heivaamaan pois kun heivas F250 luokan vaikka niitä oli 10 viivalla. Eipä käy kateeks järjestäjiä, kun joutuu järjestään kisoja 45 kuljettajalle.
Karting loppuu SM tasolla
mekaanikkomies
10602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Johtuuko liitosta vai kuskien taustajoukkojen tilipusseista? Ehkä kuitnekin jälkimmäisestä. Tässä on tämä jatkuva dilemma mennäänkö harrastajien vai CIK makaronien säännöillä.
Kun lopetatte itkut laittomista bensoista ja käsitellyistä kumeista, unohdetaan parcferme. Lopetatte vouhotuksen liitonnimeämistä tuomareista yms. Ajetaan kovilla mojoilla, ja sjo samalla liitto edes puolittas sarjamaksut, niin maksut tipahtas 1/3 niin avot olis porukka mukana.
Sit itkee toinen puolisko kun tarttis tehdä kaikki CIK mukaan jotta tuotetaan maailmanmestareita.
Suuruudenhulluudestä tämä johtuu - katsokaa ruotsia . 2-3 poikaa ajaa KF luokkaa euroopassa. Muut vetää jammulla joka on yliv. suurin luokka.
Mää en ymmärrä ollenkaan, miks pitää erikseen ilmoittautua ja maksaa SM-sarjaan osallistumisesta. Eikö riittäisi, että nimetään tietyt kisat SM-kisoiksi ja pisteitä saa kuka tahansa osallistujista. Kauden lopussa lasketaan pinnat yhteen ja kas, siinä on SM-kärki. Jos SM-kisoissa on extrakuluja, niin pannaan osallistumismaksu vähän isommaksi, ei siitä kukaan kitisisi. Keep it simply stupid!
Lajin parissa pyöriin niin paljon porukkaa ja yrityksiä ,joilla ei ole puhtaat jauhot pussissa. Kauppiaiden ja maahantuotavien runkomerkkien määrä kasvaa kokoajan vaikka kuskien määrä vähenee. On todella vaikeaa löytää luotettavaa teamia / yhteistyökumppania. Katsokaa vaikka YTJ monellako on ennakkoperintärekisterit voimassa ? Suurin mätäpaise taitaa löytyä pääkaupungista ?
Noh - samalla lailla kauppiaat voisi niin halutesaan kertoa listaa avoimista huoltajien maksamamattomista edellisvuosien laskuista! Helvetin suuret puheet mutta ei muutaman tonnin laskuja saada hoidettua.
Löytyykö jostain listaa jo ilmoittautuneista? Samallahan näkis ketkä vielä kiertää lakki kourassa! Onnea vaan tois paljon näillekin. toivottavasti kesällä nähdään.
Kartingin SM sarja koko komeudessaan on yhteensä 45 kisaajaa,
KF 3 20 kuskia
KF 2 18 kuskia
KZ2 7 kuskia
Suomen mestaruus ratkaistaan näillä lompakoilla.
Näyttää SM:n ilmoittautumisaika jatkuvan huhtikuun loppuun. Saadaan hattuun kerjättyä täytettä, niin päästään polttaan rahaa jonon hännillä.
SM-sarjaan riittää kyllä kuskeja, koska fiksut ihmiset hoksaa että se on hinta-laatu suhteessa ainutlaatuisen hyvä sarja katsotaan sitä millä mittarilla hyvänsä, jopa kansainvälisellä mittarilla. SM-sarja on parasta valmistautumista siihen, jos haluaa myöhemmin siirtyä kokeilemaan siipiään myös kv-radoille.
Fiksut ihmiset myös ymmärtää että SM-sarjassa (KF3, KF2, KF1, KZ2) ei edellytä sitä että pitää ajaa jotenkin eri konseptilla kuin Rotaxia tai Yamahaa. Yhtälailla omalla tekemisellä siinä voi pärjätä, vaikka Jore-teltasta.
fiksut ihmiset tajuaa et tuon viestin kirjoittaja on akk:n herroja. menkää peilin eteen siellä. se miten asoita on siellä hoidettu on syy tähän. hesarissa kirjoitetuilla hukatuilla rahoilla olis voitu vaikka rahoittaa sm sarjaa jolloin olis kaikille edeullisempaa.
Mitähän se tämä tarkoittaa?" SM-sarjassa (KF3, KF2, KF1, KZ2) ei edellytä sitä että pitää ajaa jotenkin eri konseptilla kuin Rotaxia tai Yamahaa."
Eiköhän ne ole jossain ihan muualla!?!