http://www.autozeitung.de/auto-vergleichstest/peugeot-508-sw-vw-passat-variant-und-mazda-6-mittelklasse-kombis-im-test
Eipä se Pösö oikein pärjää vaikka vannoutuneet Pösö-fanit ovat sitä kovin hehkuttaneet. Jopa Mazda voitti Peugeotin.
1. VW Passat Variant
2. Mazda 6 Kombi
3. Peugeot 508 SW
Eipä se Pösö oikein pärjää vaikka vannoutuneet Pösö-fanit ovat sitä kovin hehkuttaneet. Jopa Mazda voitti Peugeotin.
1. VW Passat Variant
2. Mazda 6 Kombi
3. Peugeot 508 SW
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oho, vai että saksalainen auto voitti saksalaisessa testissä. Salli mun nauraa. Saksalainen huono auto voittaa aina saksalaisessa testissä muun maalaiset paremmat autot.
No tietty voitti Peugeotin. On meinaan sen verran paska merkki tuo pösö. Peugeot on vaan suoraan sanottuna pas**.
Volkkari sen sijaan on oikea auto, kuten myös Mazda. Ihme hienostelijoita (neitejä) nuo pösökuskit.
niija sää oot gay
Laskin 508: hintaa (farkku, diesel, automaatti) suunilleen samoilla varusteilla, kuin tilaamani Passat. Peugeotiin ei ole saatavissa adaptiivista vakionopparia. 508:n hinta on jokseenkin sama kuin Passatin. Vopi miettiä, kummasta saa paremman hinnan 3-4 vuoden kuluttua.
Eipä tuossa mitään ihmeellistä ole. 508:ssa on vain GT-versiossa kunnollinen alusta, halvemmissa rempula. Mazda on aina ollut täryjyrä.
Sitäpaitsi Peugeotiin saa kunnolliset automaatin vasta 2 kalleimman version yhteydessä. Halvempiin on tarjolla vain nytkymatic (2tronic). Ei puhettakaan VW:n DSG:n ominaisuuksista. Peugeotin oikea automaatti taas kuluttaa reippaasti, vaikka moottori on muuten hyvä. Se momentinmuunnin nääs.
Valinta on selvä, jos arvostaa seuraavia ominaisuuksia: tilaa, ajo-ominaisuuksia, laatua, kunnollista automaattia, kohtuullisia ylläpitokustannuksia, melutasoa jne. Näitä arvostaen Passatia ei voita mikään.
Ai melutasoa. Passat on luokassaan meluisimpia, ellei meluisin. Tasasella tiellä menee tasaseen, muualla ei. 250.000 km ajettu Passat, on loppuunajettu Passat. Mondeo, Avensis ja Accord ovat hiljaisempia ja antavat paremman kyydin tiellä kun tiellä.
Ostin Passatin 2012 mallin malli Farmari(Confortline DSG). Alusta ihan pintalöysä kakka!
Alusta ei toimi, harmittaa auton osto!
Istuin on ihan skeida, ei kunnollista ristiseläntukea Passatissa!
Kaverin Modeossa parempi alusta, yritin vaihtaa, mutta eihän kukaan osta tätä?