Nyt tarvitsisin apua sillä olen hankkimassa kameraa.
Hintaa saisi olla tuo max. 150 euroa, koska eikös satasella saa jo ihan hyvän kameran? Kameralla kuvaisin ihan tavallisia asioita & jonkin verran myös luontoa. Ehdotuksia hyvästä kamerasta?
Hyvä kamera hintaan 100-150 euroa
8
670
Vastaukset
Ensimmäinen mitä kannattaa miettiä on polttoväli? Tarvitsetko pitkää putkea. Jos tarvitset, niin Anttilassa olisi Powershot SX120 IS 99 eurolla plussakortilla. (kortti maksaa kympin, jos ei ole). Jos et tarvitse, niin joku Ixus 105/107 käy (107 on Expertin versio). Niitä saa 90-100 eurolla. PowerShot A1200 saa myös satasella. Siinä on HD-videokuvaus.
Ota huomioon oheiskulut. Tarvitset muistikortin (4 GB n. 10 euroa) ja mielellään pussin 10-20 euroa. Lisäksi jos kamera kayttää AA-paristoja/akkuja niin tarvitset akut ja laturin, jos ei ole ennestään (n. 20-25 euroa). Jos kamera käyttää Li-Ion akkua on hyvä olla vara-akku (tarvikeakku alkaen n. 10 euroa), eli n. 30-50 euroa voi laskea päälle. Em. kameroista Ixus käyttää Li-Ionia ja kaksi muuta AA-akkuja. Jos kuvaa vähän (alle 1000 kuvaa vuodessa) voi pärjätä paristoillakin.
Canonin kameroissa katso ainakin, että on Digic 4 prosessori (kaikissa uusissa on). Vanhoja Digic III kameroita voi saada vielä halvalla. Niissä on hämärässä enemmän kohinaa.- ---------------
tossa hintaluokassa kameroissa ei mitään merkittäviä eroja ole, varsinkaan kun ilemisesti ihan alotitelija kuvaaja olet ja tuskin näitä pieniä eroja edes huomaat.
Paras ja helpoin tapa olisi kipitellä johonkin fotoliikkeeseen ja kysellä sieltä kameraa. Ammattilainen osaa sinulle kamerasta kertoa.
Noita 100-150€ kameroita kun on niin paljon, että turha niitä on tässä luetella. - sx120_797576767858
tuo yllä mainittu anttilan tarjous sx120 99eur kyllä kannattaa laittaa harkintaan, koskapa siinä on manuaalitoiminnot joita tuon hintaluokan kameroista ei yleensä löydy. lisäksi kamera on hyvin käteen sopiva isompikätisellekin. yleiskameraksi se on aivan käyttökelpoinen.
- 654656765565747655
huutonetissä joku myy sx130 osta heti 150 eur
http://www.huuto.net/kohteet/canon-powershot-sx130-is-uusi-takuukuitti/172871443
tuo sama sx130 on plussakorttitarjouksessa ainakin kodinykkösessä 179,90eur. - asadadasadadadadaaad
Nikon coolpix L11O 150 € . 12.1 megapikseliä ,videokuvausta yms.
http://www.testfreaks.fi/digikamerat/olympus-sz-10/ mitä mieltä tästä ?
- wanhawanha
a) olisit voinut esittää kysymyksesi ihan uudessa aloituksessa, ei olisi tarvinnut nostaa vanhaa ketjua ylös, varsinkin kun siitä ei ole mitenkään hyötyä kysymyksesi suhteen
b) jos haluat paljon zoomia mahdollisimman halvalla, tuo on ok. Kuvanlaadun suhteen älä odota ihmeitä. Vastaavat "kunnolliset" zoomikamerat maksavat 300-500 euroa.
- Vaikkapa...
... tuollainen Ixus 220 HS
http://www.gigantti.fi/product/kamerat/digikamerat/IXUS220HSBK/canon-ixus-220-hs-digikamera-musta
Ihan terävää kuvaa tulee kun kuvailee ISO 100 asetuksella.
Eipä näillä pokkarerilla paljon sitä iso lukua ole vara nostaa, jos on kohina kriittinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413898Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101655Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23811- 44784
- 67779