Harkko vai betoni

Kun ammattitaidolla tehdään kummatkin niin onko mitä eroja harkko ja betoni perustuksella.
Kysymyksessä sokkeli jonka korkeus on 80 cm. Talon 1 kerr. ok-talo. Maaperä on hiekkaa.
914958
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

joutuu valamaan joka tapauksessa. Yksi vaihtoehto on soklex muotti antura, sokkeli ja eristys samalla kertaa.

Äänestä
  • Jep antura kyllä tehdään.

    Äänestä

  • Lähetin muistaakseni kaikille Pirkanmaan Soklex urakoitsijoille tarjouspyynnöt perustuksien tekoon ja vastauksia tuli peräti 0. Taitaa pitää kiirettä. Eihän nuo kyllä vaikeat ole itsekkään laittaa, mainio systeemi joka tapauksessa.

    Äänestä

tuohon on hyvä tehdä mistä vain
- 'leca'-harkoista muuraamalla halpa
- lammin valuharkoilla pomminvarma rakenne
- perinteinen betonisokkeli, muotti työläs tehdä

Äänestä

Ootko katsonut formexia?
Itse tein siitä. Valmiit valumuotit raudoituksineen. Sen kuin latoo peräkkäin ja valaa. Päivä meni kasaamisessa. Toisena päivänä valettiin. Oli ensimmäinen kerta kun valan anturaa.

Äänestä
  • Pitääkö elementtejä tukea ollenkaan ? Ilmeisesti elementit vain ladotaan tasaiselle, oikeaan korkoon tärytetylle alustalle, olenko oikeassa ?

    Käytitkö vakiokokoja vai omiin mittoihin tehtyjä elementtejä ? Mitä maksoivat ? Mikä oli anturasi koko ?

    Äänestä

  • Jaska kirjoitti:

    Pitääkö elementtejä tukea ollenkaan ? Ilmeisesti elementit vain ladotaan tasaiselle, oikeaan korkoon tärytetylle alustalle, olenko oikeassa ?

    Käytitkö vakiokokoja vai omiin mittoihin tehtyjä elementtejä ? Mitä maksoivat ? Mikä oli anturasi koko ?

    Tuetaan sidekoukuilla tarvittaessa. Itsellä oli 250mm korkeat muotit, joten ei olisi tarvinnut tuentaa, mutta varmuuden vuoksi laitoin jonkin verran tukikoukkuja. Joo kyllä ne vaan ladotaan oikeaan korkoon alustalle ja kiinnitetään toisiinsa. Periaate on sama kuin lautamuotissa, mutta ovat valmiita elementtejä. Meille tuli aika leveä antura, joten käytin vakiokokoa (600mm). Jouduin hieman pätkimään ja tekemään muutaman T-liitoksen. Formexin www-sivuilta löytyy muistaakseni ohjeet ja hinnasto.

    Äänestä

Vaihtoehtoja kun on niin mainittakoon myös tuo valubetoniharkko (löytyy mm. Lammin ja Lakan valikoimista, muistaakseni)

Betonin lujuus ilman valumuotitusta.

Äänestä

Harkkoperustus on yleisin mutta kun miettii mikä pitää harkon paikoillaan esim 10 metriä pitkässä suorassa seinässä? Painovoima ja osittain talon paino. Valettu betoniperusmuuri tai valuharkoilla tehty perustus on lujuudeltaan ihan eri luokkaa kuin legaharkkoperustus ja kun jostakin syystä talotehtaiden ohjeissa on käytetty ainoastaa 200 mm leveätä harkkoa, eik'ä rautoja ole edes joka saumassa. Se kaatuu jo sisäpuolen tiivistyksen aikana jos hutiloiden tiivistellään. Jos valinta omalle kohdalle sattuisi olisi se tällä tiedolla betonivaluharkko (Lammi tai Lakka). Muut voivat olla mitä mieltä vain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perustus kirjoitti:

Kun ammattitaidolla tehdään kummatkin niin onko mitä eroja harkko ja betoni perustuksella.
Kysymyksessä sokkeli jonka korkeus on 80 cm. Talon 1 kerr. ok-talo. Maaperä on hiekkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu