No voi linnun munat. Kuulin tänään, että Bemarin tavaramerkki, suora kolmilitrainen vapaastihengittävä kuutoskone poistuu tuotannosta vuoden kuluessa ja korvataan nelisylinterisillä pikkuturboilla. Voiko tässä maailmassa enää mihinkään luottaa?
Bemari on aina ollut automerkeistä niitä perinteilleen kaikkein uskollisimpia ja nyt piti lähteä apinoimaan vaginan downsizing vouhotusta.
Bemari on aina ollut automerkeistä niitä perinteilleen kaikkein uskollisimpia ja nyt piti lähteä apinoimaan vaginan downsizing vouhotusta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei pidä paikkaansa.
kaikenlaista provoa aina liikkuu, varmaan uskot senkin että lehmät lentää?
Saabin kanssa kehittelee yhteistyötä moottoripuolella ,tehokkaat pienet vääntävät turbomoottorit tulossa, jotka Saabilla ollut käytössä jo 40 vuotta.Ihan jo päästöjenkin takia.Varmaan loppuu meiltä nuo ongelmat noiden päästömittaustenkin osalta siinä vaiheessa.
Se ei silti tarkoita että suorat kutoset lopetettaisiin.
Ja uusi vitonen julkaistiin juuri viime vuonna. BMW:llä mallisarjojen ikä on seitsemän vuotta, joten ainakin sen aikaa noita saa. Ja vielä kauan sen jälkeenkin.
Eiköhän asia ole niin, että Saabilla on oppimista bmw:n moottoritekniikasta eikä toisin päin.
Kyllä vaparit on niitä sivistyneitä ja mukavia moottoreita ajaa. Turbot on vähän niin ja näin. Viivettä kaasua painaessa eikä vääntö tule tasaisesti vaan ensin ei mitään ja sitten nykäsee epämukasti.
Toivottavasti jatkossa saa myös kolmilitrasta kuutosvaparia.
Ai jaa, ei minun turbolla varustettu moottori kyllä käyttäydy tuolla tavalla.
Ai siis mikä kone sinulla on kun on viivetöön. Onko sinulla mekaaninen ahdin?
Nyt kyllä oli kyse turboahtimista.
- BMW ei tee kompromisseja moottoreissaan, ne vain on parempia kuin kaikki muut, kaikessa
- Turbot vain huonontavat moottorin ominaisuuksia
- Turbot huonontaisivat myös BMW'n moottorin ominaisuuksia.
- Satunnaiset BMW'n biturbot-mitkä-lie-häkkyrät ovat vain BMW'n insinöörien sisäisiä vitsejä, jotka päätettiin krapulapäivänä, tyypillisesti Octoberfestin jälkeen.
- Em. bemarien omistajien kannattaa poistattaa nuo turbot, moottorien ominaisuudet paranevat.
- VAG'in, Saban, Porschen, Volvon jne insinöörit on todella juntteja kun ne ei tajua että turbo vain huonontaa moottorin ominaisuuksia
- Turbon viive on aivan kamala, ja se potkaisee aivan luonnottomasti, uusissa turboissa ei ole tapahtunut tämän suhteen mitään kehitystä.
- Oikeastaan turboja ei tulisi tehdä kun ne on niin luonnottomia ajaa
- Turbolla ajavat ihmiset, toisin kuin vapareilla ajavat, eivät osaa ennakoida esim vaihteistoa käyttämällä joten viivettä on senkin edestä. Niin, mainitsinko että se viive/potku on aivan hirveä.
- Alaväännöllä tai leveämmällä vääntökäyrällä ei ole merkitystä. Itse asiassa fysiikan lait on aika heikosti perusteltuja muutenkin joten esim matalammalla huippuväännöllä varustettu auto kiihtyy paremmin.
- Turbot ovat kaikki käyntiäänniltään aivan hirveitä, tärisevätkin.
- BMW on paras.
http://tekniikanmaailma.fi/keskustelu/t4086,150
HAHAHAHHAHAHAHAAAAAA!!!!
Ota nyt ne BMW-rillit pois päästä :D
Totta taitaa olla, että luopuvat vaparikoneista kokonaan ja kaikki koneet ovat jatkossa ahdettuja. Johan X1:n keulille tuli uusi 2-litrainen bensaturbo 28i malliin, sama tulee tapahtumaan koko mallistoon.
Vapareilla ei vaan päästä samaan polttoainetalouteen kuin turboilla, joten kyseessä on aivan looginen askel. Todella pitkällehän bemari noilla vapari rivikuutosilla sinnittelikin.